Mamak’ta kadınlar Songül için yürüdü| Bizi mahkum etmek istedikleri hayatı kabul etmiyoruz
Ankara’da kadınlar ağabeyi tarafından katledilen Songül Şaşırmaz’ın evine yürüdü, ‘Bu iktidarın da bu kadın düşmanı zihniyetin de bizi mahkum etmek istediği hayatı kabul etmiyoruz’ diye seslendi.

Ankara’da Songül Şaşırmaz’ın ağabeyi tarafından vahşice öldürülmesine kadınlar yaptıkları eylemle tepki gösterdi. Mamak’ta Şaşırmaz’ın öldürüldüğü mahallede bir araya gelen komşuları, Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği, Ankara Kadın Platformu yaptıkları ortak açıklamada, "Uzaklaştırma kararı aldırdığı kocası tarafından sokak ortasında öldürülen komşumuz Şengül’ü unutmadık, canice öldürülen Tülay’ı ve katledilen tüm kız kardeşlerimizi hiçbirini unutmadık” denildi. Kadınlar “Bu iktidarın da bu kadın düşmanı zihniyetin de bizi mahkum etmek istediği hayatı kabul etmiyoruz. Yaşamak, yaşatmak istiyoruz” diye seslendi.

‘NİSAN AYINDA 21 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’

Ankara’nın Mamak ilçesinde Şaşmaz’ın evine yürüyüş düzenleyen kadınlar, yaşanan kadın cinayetine isyan etti. Kadınlar, yürüyüş boyunca “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları attı. Çağlayan Mahallesinde yapılan ortak açıklamada, sadece nisan ayında 21 kadının öldürüldüğü, 23 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Dün ise mahallemizde, sokağımızda kapı komşumuz Songül vahşice katledildi. Mamak Çağlayan Mahallesindeki bu acı olay sadece kız kardeşimiz Songül Şaşırmaz’ın hayatını almakla kalmamış hepimizi derinden sarsmıştır. Bu olay tüm mahalle sakinlerinin gözü önünde olmuştur, hiç kimse müdahale edememiş, güvenlik güçleri zamanın olay yerine gelmemiştir. Biz uzaklaştırma kararı aldırdığı kocası tarafından sokak ortasında öldürülen komşumuz Şengül’ü unutmadık, canice öldürülen Tülay’ı ve katledilen tüm kız kardeşlerimizi hiçbirini unutmadık” denildi.


‘KADIN DÜŞMANLARI MECLİSE SOKULDU’

Kadınların, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarak yaşam haklarını dahi tartışmaya açmasını, en gerici, kadın düşmanı odaklarla ittifak yapmasını, kadının toplumda varlığını dahi silikleştirmek isteyenleri Meclise sokmasını unutmadığı ifade edilen açıklamada, 6284 sayılı Kanun’un siyasi pazarlıkların gündemi haline getirilmesine ve muhalefet partilerinin “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” diyememesine tepki gösterildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İktidarın da açtığı yollarla son 20 yılda kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları artarken, cezasızlık özendirici hale getirildi. Önleyici tedbirler yerine var olan yasaları kaldırmak, kadın düşmanlarını meclise sokmak tercih edildi. Bu iktidarın da bu kadın düşmanı zihniyetin de bizi mahkum etmek istediği hayatı kabul etmiyoruz. Yaşamak, yaşatmak istiyoruz. Bir kişi daha eksilmeyi kabul etmiyoruz. Yalnız değil her birlikte, yarın değil hemen; tüm kız kardeşlerimizi mücadeleyi büyütmeye, örgütlenmeye çağırıyoruz.”

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Cinsel saldırıyı ‘rüya’ diye savundu

2022’de Muğla Köyceğiz’de kaldığı otelde, bir kadına cinsel taciz ve cinsel saldırıda bulunan Cahit...

Haksız tahrik indirimleri bol keseden: Yüce'yi bıç...

Bursa'da, ayrı yaşadığı Yüce Can Yılmaz'ı bıçaklayan Kenan Yılmaz, eşini kendisine hakaret ettiği iç...

Geleceğe dair hayalleri olan bir kadın katledildi,...

Mahallemizde yaşanan kadın cinayeti hepimizi derinden üzdü. Biz Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derne...