Mahsa Amini’nin öldürülmesini Türkiyeli kadınlar da protesto etti: Kirli zihniyetinizi kabul etmiyoruz
Van ve Diyarbakır’da kadınlar, düzenledikleri eylemlerle Mahsa Amini’nin İran rejim güçlerince katledilmesini protesto etti.

İran ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle darbedilerek öldürülen Mahsa Amini için Van’da Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi ve STAR Kadın Derneği v Emek Partisinin katıldığı basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya Van Kadın Platformu üyeleri de destek verdi.

Sanat Sokağı’ndaki açıklamada, “Kadınların zafere yürüdüğü yüzyılda dikta rejimlerine boyun eğmeyeceğiz” pankartı taşınırken, kadınlar ellerindeki başörtüleri sallayarak katliamı protesto etti.

‘DİRENMEYE VE BAŞARMAYA YEMİNLİYİ

Açıklamayı kadınlar adına HDP Tuşba İlçe Eş Başkanı Hanım Akkuş okudu. Mola rejiminin şeriat adı altında tarihte İran kadınlarının protesto amaçlı taktığı örtüyü, bugün kendisine ahlak adı altında kullanılan bir silaha çevirdiğini söyleyen Akkuş, “Kadının saç telini namus-ahlak sayan anlayışın kendi iradesizliğinin ifadesidir. Din ile bağdaşmayan kendi dikta rejimini ayakta tutmaya çalışan Molla rejimine biz kadınlar diyoruz ki; kirli zihniyetinizi kabul etmiyoruz, bu faşist zihniyete karşı dünyanın her yerinde direnmeye ve başarmaya yeminliyiz” ifadelerini kullandı.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI!

Amini’nin ailesine ve İran’da direnen tüm kadınlara başsağlığı dileyen Akkuş, “Bu katliamların dünyanın her yerinde erkek egemen sistem tarafından gerçekleştirilen saldırılara karşı mücadelemiz kesintisiz bir şekilde devam edecektir. Kadın katliamlarını dünyanın neresinde olursa olsun kınıyor ve tüm kadınları erkek egemen sisteme karşı bir kez daha örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Biz kadınlar olarak molla rejiminden tüm kadın cinayetlerinin ve idamların hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Açıklamada “Jin jiyan azadî”, “Jin natirsin, hesap dipirsin” sloganları atan kadınlar, HDP il binasına kadar sessiz yürüyüş düzenledi.

DİYARBAKIR
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) Hazal Park’ta açıklama yaptı. “Em jın ın Kurd ın, em lı ber xwe dıdın, em dı raperîne de ne, serî natewînın” pankartı açıldı. Açıklamada Mahsa Amini’nin fotoğrafının yer aldığı “Kadın kırımına hayır” dövizleri taşındı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve çok sayıda kadın katıldı.
Açıklama öncesi konuşan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bu ülkede biz kadınlara yaşam hakkı tanınmak istenmiyor. Çünkü gün geliyor kahkahalarımızdan, gün geliyor eteğimizin boyundan dolayı katlediliyoruz. Özgürlük istediğimiz için bizi eve kapatmaya çalışıyorlar. Katlediliyoruz. Sadece katledilen kız kardeşlerimiz değil, bu ülke ve dünyanın her tarafında bu katliamlar yapılıyor” dedi.
Cinsiyetçi egemenlerin her yerde kadın yaşamının önüne barikat çekmeye çalıştığına dikkati çeken Koçyiğit, “Çok uzakta değil. İran’da, bu ülke de de AKP’nin politikaları kadınları katlediyor. Bu zihniyeti çok iyi biliyoruz, bedeni teşhir edilen Ekin Wan’dan, Taybet Ana’dan, İpek Er’den biliyoruz. Şule Çet’in katilini affettirmek için kırk takla atan zihniyetten biliyoruz. Dersim’de Gülistan Doku’nun kaybettirilmesinden biliyoruz. AKP- MHP iktidarı bekçileri kadın özgürlüğünün önüne geçemeyeceksiniz. İran bakanı açıklama yapmış, ‘polisimiz namusumuzu korumuş’ demiş. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu düşünenler olarak o dünyayı kuracağız. Yaşasın kadın dayanışması, kahrolsun faşizm ve erkek egemen anlayış” diye konuştu.
Ortak açıklamayı DAKAP sözcüsü Kıymet Yıldız okudu. Kadına yönelik şiddetin artmasındaki en önemli etkenlerinin savaş ve çatışmalı ortamın olduğunu söyleyen Yıldız, kadın düşmanı bu zihniyetin dünyanın farklı yerlerinde ve farklı biçimlerde kendini dışa vurduğunu söyledi. (MA)

Fotoğraf: Ekmek ve Gül


İlgili haberler
Mahsa Amini’nin ardından ‘kadın, yaşam, özgürlük’...

İran'da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini'nin defnedilmesinin ardından kadınlar sokağa ç...

İran’da halk ahlak polisinin Mahsa Amini'yi öldürm...

Ahlak polisi gözaltına aldıkları Mahsa Amini'yi öldürdü, Tahran sokaklarında 'Kız kardeşimi öldürenl...

Mahsa Amini İran'da ahlak polisi tarafından öldürü...

İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayan Mahsa Amini hayatını kaybetti. Detayları olayın ol...

İran'da ahlak polisi şiddeti: Mahsa Amini karakold...

22 yaşındaki Mahsa Amini İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayınca komaya girdi, doktorlar...

İran rejiminin ideolojik kalesi: Zorunlu örtünme

İran'da rejimin ilk yıllarından itibaren baskının en yoğun olduğu meselelerden biri ve rejimini inşa...

İran'da iki LGBTİ'ye idam kararı!

İran'da Zahra Sediqi Hamdani ve Elham Chobdar hakkında 'eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştı...