İran’da halk ahlak polisinin Mahsa Amini'yi öldürmesine karşı sokağa çıktı
Ahlak polisi gözaltına aldıkları Mahsa Amini'yi öldürdü, Tahran sokaklarında 'Kız kardeşimi öldürenlerin sonunu getireceğim' sloganı yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde İran’nın başkenti Tahran’da ahlak polisi tarafından giyinme şekli gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayınca komaya girmişti. Mahsa Amini’nin hayatını kaybettiği öğrenildikten sonra Tahran’da halk sokağa çıktı.

Mahsa Amini’nin ölüm haberi yayıldıktan sonra Tahran’da halk “Khameneyi katildir, hükümeti bitmiştir”, “Kız kardeşimi öldürenlerin sonunu getireceğim” sloganlarıyla ahlak polisi şiddetine tepki gösterenler Mahsa'nın hayatını kaybettiği Kasra Hastanesine yürüdü. Polis hastane önüne yığıldı. Hükümetin ahlak polisleri aracılığıyla kadınlar üzerinde kurduğu baskı ve şiddete karşı protesto gece saatlerine kadar, Tahran’da Arjantin Meydanında devam etti.

Video:Sarkhat Portal

SAĞLIK SORUNU DEĞİL CİNAYET!
İslam Devrim Muhafızları Sosyal Medya Denetim Başkanı Moslem Moin, Twitter'da Mehsa Amini'nin komaya girme nedenini önceden olan sağlık sorunu olarak nitelendirmişti. Mahsa Amini’nin ölüm haberi yaşananları ilk günden itibaren yakından takip eden gazeteci Atefeh Daneshgar’ın Ekmek ve Gül’e verdiği demeçte “Mahsa’nın annesi ve dayısı hiçbir sağlık sorunu olmadığını ve bunun belgelerinin mevcut olduğunun altını çizdiler. Gözaltılar sırasında sadece Mahsa darbedilmedi. Darbedilenlerin içinde hamile bir kadın bile vardı. Bizim bu olayı yakından anlatan 4 şahidimiz var” diye konuştu.
AİLE EMNİYET TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİ

Bugün Tahran’dan uçakla Seqqez eyaletine götürülen Mahsa’nın cenazesi Ayçi Mezarlığı'na defnedildi. Jinnews'ın haberine göre Mahsa Amini'nin cenazesinin otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu'na (ATK) gönderilmediği, sadece polis tutanaklarının esas alındığı öğrenildi. Ayrıca, Mahsa Amini’nin ailesine İran emniyetinin “Bu konuda hiçbir basın, medya kuruluşu ile konuşmayacaksınız, büyük bir tören yapmayacaksınız” denildiği ve ailenin tehdit edildiği kaydedildi.
 Ayçi Mezarlığı'nın etrafı çok sayıda İranlı polis tarafından kapatıldı, cenaze törenine Mahsa Amini’nin ailesi ve çok sayıda kadın katıldı. Cenazeye katılan kadınlar "Diktatöre ölüm" sloganı attı.

Video:Women's Committee NCRI

Polis Saqqez'de Amini'nin katledilmesini protesto edenlere saldırdı.

NE OLMUŞTU?
İran’nın Saqez ilinde yaşayan 22 yaşındaki Mahsa Amini akrabalarını ziyaret etmek için ailesiyle birlikte 13 Eylül Salı günü Tahran'a gitmişti. Ahlak polisi tarafından giyinme şekli hedef gösterilerek gözaltına alındı.
Mahsa'nın yanında bulunan erkek kardeşinin itirazı üzerine polisler, Mahsa'yı "bilgilendirme dersi" için götüreceklerini ve bir saat sonra serbest bırakacaklarını söylemişlerdi.
Birkaç saat sonra, Mahsa’nın darbedildiği için karakolda fenalaştığı ve ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenilmişti. Doktorlar genç kadının ağır beyin hasarı aldığını ve kalp krizi geçirdiğini söyleyerek komaya girdiğini açıklamışlardı.

Fotoğraf(Soldaki): Atefeh Daneshgar

Fotoğraf(Sağdaki): Sarkhat Portal'ın videosundan ekran görüntüsü

İlgili haberler
İran’da kadınlar ‘tesettür ve iffet’ dayatmasına h...

İran'da kadınlar ‘Tesettür ve İffet Günü’ dayatmasına karşı çıktı. İran kadın hareketinin bileşeni o...

İran tarihinden mücadeleci kadın portreleri

İran'ın tarihine mücadeleci kadınların yaşamları üzerinden bakıyoruz...

İran'da kadınlar hayatta kalabildiği için idam edi...

İran'da bir haftada 4 kadın idam edildi. İdam edilen kadınların çoğu, şiddete uğradıkları sırada hay...