Mahsa Amini İran'da ahlak polisi tarafından öldürüldü!
İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayan Mahsa Amini hayatını kaybetti. Detayları olayın olduğu günden itibaren yakından takip eden Atefeh Daneshgar Ekmek ve Gül'e anlattı.

Geçtiğimiz günlerde İran’nın başkenti Tahran’da ahlak polisi tarafından giyinme şekli için gözaltına alınan Mahsa amini ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayınca komaya girmişti. Mahsa Amini’nin birkaç saat önce hayatını kaybettiği öğrenildi.

Mahsa Amini’nin ölüm haberi yaşananları ilk günden itibaren yakından takip eden gazeteci Atefeh Daneshgar Ekmek ve Gül’e anlattı. Daneshgar, “2 saat önce Mahsa’nın kuzeni aradı ve ölümün gerçekleştiğini haber verdi” dedi.

Atefeh Daneshgar “Gözaltılar sırasında sadece Mahsa darbedilmedi. Darbedilenlerin içinde hamile bir kadın bile vardı. Bizim bu olayı yakından anlatan 4 şahidimiz var” diye ekledi.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Geçtiğimiz gün bu olaya ilişkin İslam Devrim Muhafızları sosyal medya denetim başkanı Moslem Moin, Twitter'da Mehsa Amini'nin komaya gitme nedenini önceden olan sağlık sorunu olarak nitelendirmişti.

Atefeh Daneshgar “Mahsa’nın annesi ve dayısı hiçbir sağlık sorunu olmadığını ve bunun belgelerinin mevcut olduğunun altını çizdiler” diye konuştu.

Son olarak Daneshgar “Mahsa’nın ailesi susmayacaklarını, kaybedecek bir şeylerinin olmadığını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladılar” dedi.

NE OLMUŞTU?
İran’nın Saqez ilinde yaşayan 22 yaşındaki Mahsa Amini akrabalarını ziyaret etmek için ailesiyle birlikte 13 Eylül Salı günü Tahran'a gitmişti. Ahlak polisi tarafından giyinme şekli hedef gösterilerek gözaltına alındı.
Mahsa'nın yanında bulunan erkek kardeşinin itirazı üzerine polisler, Mahsa'yı "bilgilendirme dersi" için götüreceklerini ve bir saat sonra serbest bırakacaklarını söylemişlerdi.
Birkaç saat sonra, Mahsa’nın darp edildiği için karakolda fenalaştığı ve ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenilmişti. Doktorlar genç kadının ağır beyin hasarı aldığını ve kalp krizi geçirdiğini söyleyerek komaya girdiğini açıklamışlardı.

Fotoğraf: Atefeh Daneshgar 

İlgili haberler
İran'da ahlak polisi şiddeti: Mahsa Amini karakold...

22 yaşındaki Mahsa Amini İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğrayınca komaya girdi, doktorlar...

İran'da Shiler Rasouli'nin ölümüne karşı kadınlar...

İran'nın Marivan ilinde bir erkeğin tecavüz saldırısından kaçarken kendini bir binadan aşağı atan ge...

İran'da iki LGBTİ'ye idam kararı!

İran'da Zahra Sediqi Hamdani ve Elham Chobdar hakkında 'eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştı...