İran'da Shiler Rasouli'nin ölümüne karşı kadınlar sokakta
İran'nın Marivan ilinde bir erkeğin tecavüz saldırısından kaçarken kendini bir binadan aşağı atan genç kadın Shiler Rasouli 8 Ağustos’ta hayatını kaybetti, Kadınlar cinayete karşı sokağa çıktı.

İran devrim muhafızlarına mensup olduğu iddia edilen bir erkeğin tecavüz saldırısından kaçarken kendini bir binadan aşağı atan genç kadın Shiler Rasouli 8 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

Bugün, İran’ın Sanandaj ilinde kadınlar Shiler Rasouli'nin ölümünü protesto etmek için kentin ana adliyesi önünde toplandı ve açıklama yaptı.

“Bugün bizi tepki vermeye zorlayan ve açıkça görülen şey, bu şiddetin sistematik olmasıdır” diye başlayan açıklamada faillerin şiddet uygulamasını durduracak bir mekanizmanın olmamasına dikkat çekildi. Açıklamada “kadına yönelik şiddet normalleştiriliyor ve failler açısından kayda değer sonuçlar doğurmuyor ”dendi.

Kadına yönelik şiddetin görmezden gelinmesine dikkat çeken açıklamada bu görmezden gelmeye ilişkin “kadınların yaşamını etkileyen tüm alanlarda acıyı, baskıyı, yalnızlığı ve eşitsiz fırsatları yeniden üretti” dendi.

“Biz kadınlar bu menfur ve insanlık dışı davranışı kınıyoruz” diye devam eden açıklamada kadınlar, İran'da ve dünyadaki insan hakları için mücadele edenleri bu cinayete karşı sessiz kalmamalarını ve destek vermelerini istedi.

İran’daki tüm yargı makamlarının tecavüze uğrayan kadınların yaşadıklarını küçümsediklerini ifade eden açıklamada “Hükümetten failler için katı ve caydırıcı yasalar uygulayarak kadınlara güvenli bir ortam sağlamalarını talep ediyoruz” dendi.

Açıklamanın son kısmında ise “Haksız yere yaşam hakkı elinden alınan Shiler Rasouli'nin ölümün peşindeyiz ve bu insanlık dışı davranışları kınıyoruz” dendi.

NE OLMUŞTU?
İran’ın Marivan ilinde yaşayan 36 yaşındaki Rasouli,  kendisine saldırmayı planlayan Goran Ghasempour’dan kaçmak için bir binanın ikinci katının penceresinden kendini atarak komaya girdi. 6 gün komada kaldıktan sonra perşembe günü hayatını kaybetti.
Son yıllarda Devrim Muhafızları güvenlik ve istihbarat kurumlarıyla işbirliği yaptığı iddia edilen fail taciz, gasp, bıçaklama suçlarından birçok kez tutuklanıp serbest bırakıldığı öğrenildi.
Olayın ardından Marivan ilinde kadınlar sokağa çıkarak “Ataerki ve sermaye bu cinayetin sorumlusu” sloganlarıyla Shiler’in ölümünü protesto etti.

Fotoğraf: Sarkhat portal