İran'da iki LGBTİ'ye idam kararı!
İran'da Zahra Sediqi Hamdani ve Elham Chobdar hakkında 'eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştırma' suçlamasıyla idam kararı verildi.

İnsan hakları örgütlerine göre, İran’da iki LGBTİ hakları aktivisti Zahra Sediqi Hamdani "Sareh" (31) ve Elham Chobdar (24), "eşcinselliği teşvik ederek toplumu yozlaştırmak" suçlamasıyla idama mahkum edildi.

LGBTİ iki aktivistin Urmiye kenti Devrim Mahkemesi tarafından ortak bir davada infaz hükmü verildi ve ikisinin idam kararı hakkında tutuldukları Urmiye Merkez Hapishanesi'ne tebliğ gönderildi.

Urmiye Cumhuriyet Savcılığı'nın yönelttiği diğer suçlamalar arasında "Hıristiyanlığı yaymak" ve "İslam Cumhuriyeti'ne muhalif medyayla iletişim kurmak" da yer alıyor.

Hamadani, 27 Ekim 2021’de İran-Türkiye sınırında İran Devrim Muhafızları tarafından ülkeyi terk etmek üzere tutuklandı.

Hengaw ve Birleşmiş Milletler yaptıkları açıklamalarda, Hamadani’nin tutukluluğu sırasında avukata erişiminin engellendiğinine, kimliğine ve görünümüne yönelik sözlü taciz ve hakaretlere maruz kaldığına, güvenlik görevlileri tarafından öldürülme tehditleri aldığına ve çocuklarının velayetinin alınmasıyla tehdit edildiğine değindiler.

Fotoğraf: Zahra Sediqi Hamdani kişisel sosyal medya

İRAN HÜKÜMETİ LGBTİ'LERE İŞKENCE YAPIYOR
İran'da LGBTİ'ler ayrımcılığa maruz kalıyor. İslam Cumhuriyeti yetkilileri LGBTİ'lere nefret söylemlerinde bulunuyor ve onları “canavar” veya “hasta” olarak nitelendiriyor.
İran'daki insan haklarının durumuna ilişkin Birleşmiş Milletler özel muhabiri Javed Rahman raporlarından birinde İran yönetiminin nefret söylemleriyle hedef gösterdiği ve "hasta" olarak nitelendirdiği LGBTİ'lerin işkenceye maruz kaldığına, "tedavi" adı altında elektroşok verildiğine ve zorla hormon enjeksiyonu yapıldığına dikkat çekiyor.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org