Mahkeme Hatice Çelik’in katiline bütün indirimleri uyguladı
Hemşire Hatice Çelik’in cinayet davasında karar verildi. Eşi kasten öldürmeden ağır müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Çelik’in cezası tüm indirimler uygulanarak 15 yıla düşürüldü.

Hemşire Hatice Çelik’in, boşanmak istediği eşi Mehmet Çelik tarafından öldürülmesi davasında sona gelindi. Mehmet Çelik eşi kasten öldürmeden ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ alırken mahkeme heyeti bütün indirimleri uyguladı ve cezayı 15 yıla düşürdü.
Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesinde 13 yıldır hemşirelik yapan 1 çocuk annesi Hatice Çelik boşanmak istediği Mehmet Çelik tarafından 3. kat balkonundan bıçak tehdidi ile atılmış 12 Nisan gecesi gerçekleşen olayın ardından Çelik, kaldırıldığı hastanede iki hafta yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybetmişti. Olayın ardından tutuklanan Mehmet Çelik hakkında ‘Eşi kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış, katilin Hatice Çelik’i bıçak tehdidi ile zorla balkondan attığı, ardından da olaya intihar süsü vermeye çalıştı iddianamede yer almıştı. Bulgu ve tanıklara rağmen katil koca yargılama boyunca Hatice Çelik’i çok sevdiğini, Hatice’nin intihar ettiğini söylemeyi sürdürdü.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İNDİRİMLERLE 15 YILA DÜŞTÜ
Bugün görülen karar duruşmasında son kez savunma yapan fail, “Bu mübarek Ramazan gününde oruçluyum. Önce Allah’ın adaletine sonra sizin adaletinize inanıyorum” demeyi ihmal etmedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti Hatice’nin katiline önce ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ verdi. Suçun olası kasıtla işlendiği gerekçesiyle ceza müebbet hapis cezasına çevrilirken, Hatice’nin, Mehmet Çelik’e küfür ettiği iddiası ile ceza 18 yıla düşürüldü. En son da mahkemedeki ‘iyi hali’ göz önünde bulundurulan katile 15 yıl ceza verildi.

MESLEKTAŞLARI, ARKADAŞLARI HATİCE İÇİN AÇIKLAMA YAPTI
Hatice’nin meslektaşları, arkadaşları olan sağlık çalışanları da adliyedeydi. Duruşma öncesi Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şişli Şubesi Başkanı Fadime Kavak açıklama yaparak Hatice’nin şiddet dolu bir yaşama mahkum kalmamak istemesine karşı öldürüldüğünü söyledi. Katilin “Ben eşimi seviyordum” savunmasının çok tanıdık olduğunu ifade eden Kavak, “Sevgiyi ölüme, yaşamayı köleliğe, aileyi kadınların esaretine eşitleyen zihniyetin her bir kadın katilinin savunmasına nasıl sirayet ettiğini görüyoruz. Bugün onlarca kadın cinayetinde, onlarca kadına yönelik şiddet davasında duyduklarımızı yeniden duymak istemediğimiz için; yaşananları yeniden yaşamak istemediğimiz için; tek bir kadının şiddet görmesine, öldürülmesine, taciz edilmesine, tecavüze uğramasına izin vermeyeceğimizi söylemek için buradayız. Hatice’nin katilini de katiline olur verenleri, ona cesaret verenleri de tanıyoruz. Kadınlara yönelik her türden şiddeti meşru görenlerin, katilleri, tekmecileri beraat ettirenlerin, kadınlara nasıl giyineceğini, nasıl doğuracağını, nasıl kahkaha atacağını söyleyenlerin yarattığı eşitsizlik ve adaletsizlik ortamının hepimiz için, tüm kadınlara bir tehdit oluşturduğunu görüyoruz, biliyoruz. Artık tek bir kadın katilinin bile cesaretlendirilmesine, tek bir kadını bile kaybetmeye tahammülümüz yok.
İlgili haberler
Nedir çektiğimiz 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indi...

Mahkeme, bir kadının giydiği taytı yine 'tahrik' kabul etti. Gelin, kadın cinayetlerini adeta teşvik...

Bir kadın cinayetinin ardı

Hatice, koruma kararı dilekçesi çantasındayken kocasının bıçakla üzerine yürümesiyle camdan atılmış...

Savcı ispat edilemeyecek iddiaya haksız tahrik ind...

Boşanmak istediği kocası Mehmet Çelik’in bıçakla üzerine yürüyüp camdan attığı Hatice Çelik davasınd...