Leyla Aydemir'in annesi mahkeme başkanına seslendi: Farz edin ki Leyla sizin kızınız
Kaybolduktan 18 gün sonra ölü olarak bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in annesi, 7 sanığın yargılandığı davada mahkeme başkanına ‘Farz edin ki Leyla sizin kızınız’ diyerek duruşmayı terk etti.

Ağrı'da, kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in annesi Şükran Aydemir, 1'i tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında mahkeme başkanına "Farz edin ki Leyla sizin kızınız" diyerek duruşma salonunu terk etti. 

Duruşmada tanık ve sanıklar dinlendi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, ifadesi alınmayan iki tanığın zorla getirilmesi ve eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 27 Nisan Pazartesi gününe erteledi.

Ağrı kent merkezinde yaşayan Şükran-Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Leyla Aydemir, 15 Haziran 2018 tarihinde dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde kayboldu. Günlerce aranan Leyla, 18 gün sonra, köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkisinde su içerisinde ölü olarak bulundu. Yapılan soruşturma kapsamında, baba Nihat Aydemir'in amcasının oğlu Mehmet Ali Aydemir (33), 18 Temmuz günü "kasten öldürme" suçundan tutuklandı.

ANNE ŞÜKRAN AYDEMİR, ADALET TALEP EDEREK ADLİYEDEN AYRILDI
Davanın 2'nci duruşması bugün saat 10.00'da başladı.
1'i tutuklu 7 sanığın ikinci kez hakim karşısına çıktığı duruşma öncesi anne Şükran Aydemir, avukatı aracılığıyla mahkeme başkanından söz istedi. Başkanın izin vermesi üzerine de anne Aydemir, "Önce Allah'ın sonra sizin adaletinize güveniyorum, farz edin ki Leyla sizin kızınız" dedi. Anne Aydemir, sözlerini bitirdikten sonra da duruşma salonundan çıkıp, adliyeden ayrıldı.

MUSA AYDEMİR: UYDU GÖRÜNTÜLERİNİN İZLENMESİ İÇİN DİLEKÇE VERMİŞTİM
Baba Nihat Aydemir'in de izlediği Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, ilk olarak tutuksuz sanıklar ifade verdi.
Sanıklardan amca Musa Aydemir, uydu görüntüsü takibi için dilekçe verdiğini söyleyerek, "Uydu görüntüsü izlenmesi için dilekçe vermiştim. Teknoloji gelişmiş faydası olur diye. Beyanların aksine yeterli arama yapmadıkları için sürekli jandarmanın peşindeydim. Ben emniyet ve MİT'ten de destek istenmesini istedim. Ama farklı prosedürler varmış diye olmadı" dedi.

MEHMET ALİ AYDEMİR: ‘ÇOCUĞU KIRIK CAMLI ARABA GÖTÜRDÜ’ DEMEDİM
Leyla'nın babası Nihat Aydemir'in amcasının oğlu Mehmet Ali Aydemir de "Kaçırılma günü oturduğum yerden bir şey görünmüyordu. Jandarmadan kaçtığım tanık beyanlarında var. Ancak 18 gün boyunca jandarma, köpekleriyle garajımda kaldı. Ben kimseye 'Çocuğu kırık camlı araba götürdü' demedim. Beyanları kabul etmiyorum" diye konuştu.

ABLA ARZU AYDEMİR: LEYLA 5 DAKİKADA KAYBOLDU
Leyla'nın ablası Arzu Aydemir ise tanık olarak dinlendi. Abla Aydemir, aile bayramlaşmaya gittiklerini anlatarak, "Köyde taziye vardı. Bizimkiler gidip, geldikten sonra topluca kahvaltı yaptık. Babam başka köye gitmişti. Yusuf amcam, kahvaltı yaparken geldi. Bir süre sonra amcam Yusuf dışarı çıktı. Peşinden oğlu Ü. çıktı. O çıkınca Leyla da çıktı. Leyla için ocağa süt koymuştum. Babam gelip, gideceğimizi söyledi. Annemle dışarı çıktık Leyla'yı almak için. Leyla yoktu. Aramaya başladık. Bir süre sonra annem ağlayıp, dövünmeye başladı. Süt kaynamadan Leyla kayboldu. Ortalama 5 dakika sürede kayboldu" dedi.

GİZLİ TANIK: MUHTEMELEN ÇOCUĞU SATACAKLARDI
Daha sonra mahkeme başkanı, gizli tanığın verdiği ifadeyi okudu. İfadede şu anlatımlar yer aldı:
"Leyla evinin önünde Yusuf’un yanındaydı, 'Ü.' denilen küçük çocuk da oradaydı. Bir süre sonra Yusuf’un yanında sadece 'Ü.' vardı. Yusuf kendi evlerinin karşısındaki evin ahşap kapısına yaslanmış, elleri cebinde tedirgin hareketleri ile çevreyi kontrol ediyordu. Sonra Şükran Aydemir dışarı çıktı, Leyla’yı sordu. Yusuf köy içine doğru gittiğini söyledi. Şükran köy içerisinde çocuğu aramaya başladı. Sonrasında dövünüp, bağırıp, çağırmasından çocuğa bir şey olduğunu sandım ancak çocuk ortada yoktu. Şükran’ın çocuğun başına bir şey geldiğini anladığı için bu şekilde dövündüğünü düşündüm. Leyla’yı Yusuf’un yanında görmem ile Şükran’ın evden çıkıp Yusuf’a Leyla’yı sorması arasında en fazla 10 dakika geçmiştir, bu kadar bile olmayabilir. Ben köy içinde dolaşıyordum, bu sebeple onları gördüm, beni gördüklerini sanmıyorum. Olay esnasında köy içi boştu, herhangi bir araç, insan yoktu. "
"Aile içerisinde susma yönünde karar alındığını duydum" diyen gizli tanığın ifadesinin devamında şunlar kaydedildi:
"Çünkü hiç kimse bu konu ile alakalı tek kelime konuşmuyor, hal ve hareketlerinden bu olayın kimin yaptığını herkesin bildiğini düşünüyorum. Ayrıca aramalara ben de katılmıştım. Aramalarda Yusuf sanki anahtarlarını düşürmüş gibi bir yere bakarak, arıyordu. Arama yapıyor gibi gözükmek için böyle davrandığını düşünüyorum. Leyla’nın kaybolduğu haberinden sonra Yusuf sarhoş gibiydi, çökmüş bir haldeydi. Çocuğa bir şey olmayacağını, köy içerisinde bir yerde olduğunu söyleyip bu halde olması, Leyla’nın kaybolmasından dolayı bu halde olmadığını gösteriyordu. Çünkü telaş yapanlara 'sakin oldun' diyordu. Hatta Leyla’nın cesedinin bulunduğu gün Musa ile Yusuf, muhtarın oğlunu dövdü. Ceset bulunduğunda Yusuf askere küfrederek, milleti galeyana getirmeye çalıştı. Ancak Nihat, Yusuf’u birkaç tokat atarak susturdu, çok kalabalık bir ortamdı, en küçük bir çatışmada onlarca insan ölebilirdi. Leyla ikinci planda olacak ve katilleri rahatlayacaktı. Bu hareketlerin de planlı olabileceğini düşünüyorum. İlk başta söylediğim gibi bu işi kim yapmış, kimler yardım etmiş bilmiyorum, görmedim. Ancak Leyla kaybolmadan önce Yusuf’un yanındaydı, 5 dakika sonra Leyla’nın Yusuf’un yanında olmadığını ve Yusuf’un çevreyi kontrol eder şekilde sağa sola baktığını, Leyla’nın annesi Şükran’ın da birkaç dakika sonra Yusuf’un yanına geldiğini ve Leyla’yı sorduğunu gördüm. Bildiklerim bundan ibarettir. Leyla, Nihat’ın en sevdiği kızıydı, bundan dolayı Nihat’a ders vermek için Leyla’yı seçtiklerini tahmin ediyorum. Bir de muhtemelen çocuğu satacaklardı. Çocuk küçük olduğu için tekrar anne-babasını bulması mümkün olmayacaktı. Bu benim tahminim, ayrıca köyde dönen dedikodular."

AİLE, GİZLİ TANIĞIN İFADELERİNİ KABUL ETMEDİ
Duruşmanın tek tutuklu sanığı olan Leyla'nın amcası Yusuf Aydemir, savunmasında gizli tanık beyanlarını kabul etmedi. Gizli tanık beyanında bahsi geçen muhtarla tartışmasını kabul eden Aydemir, "Muhtarla tartışma sebebim köyde arama yapılmamasıydı. 18 gün boyunca Leyla'yı canlı bulma ümidiyle aradık. Leyla benim peşimden evden çıktı ancak Leyla tahta kapıdan çıktığında ben bahçedeydim. Buna ilişkin tanıklarım var. Gizli tanık keşke beni izleseydi. Ayrıca Nihat ağabeyimle aramda husumet yoktur" ifadelerini kullandı.
Leyla'nın babası Nihat Aydemir ise beyanında, kardeşlerinin gizli tanığın belirttiği gibi kaçak yollarla değil yasal yollarla yurt dışına çıktığını söyledi. Ailesinin PKK ile bağlantılı olduğu yönündeki gizli tanık iddiasını reddeden Aydemir, "Çocuğun bulunduğu gün Yusuf'a tokat atmam doğrudur. Yusuf muhtara 'Sen ilk başta köyü aratsaydın böyle olmazdı' diyerek kızdı, jandarma araya girdi. Leyla kaybolduğu gün eve gelip Leyla’ya bakmak için dışarı çıktığımda Yusuf, Musa ve Cüneyt dışarıdaydı. Hatta sorduğumda yeğenim Leyla'nın köyün içine doğru gittiğini söyledi. Gizli tanık beyanlarını kabul etmiyorum" dedi.

BAKANLIĞIN TALEBİ REDDEDİLDİ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına duruşmaya katılan avukat, dinlenen tanık beyanları ve deliller göz önüne alınarak tutuksuz sanıkların tutuklanmasını ve tutuklu sanık Yusuf Aydemir'in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Geçen celsede davaya katılma talepleri reddedilen Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) bu duruşmada da davaya katılma talebinde bulundu. Ailenin avukatı da kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.
Cumhuriyet savcısı mütalaasında, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının talebinin ölçüsüz olması, aile avukatının talebinin gerekçeden yoksun olması ve UCİM derneğinin de suçtan zarar görmemesi nedeniyle bütün taleplerin reddedilmesini istedi.

YUSUF YILDIRIM'IN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ
Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aile avukatı ve UCİM derneğinin taleplerini de reddeden mahkeme heyeti, ifadesi alınmayan iki tanığın zorla getirilmesine ve eksikliklerin tamamlanmasına karar vererek duruşmayı 27 Nisan 2020'ye erteledi.

NE OLMUŞTU? | 7 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİYLE DAVA AÇILDI
Leyla'nın 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolmasının ve cansız bedeninin 18 gün sonra bulunmasının ardından Leyla'nın babası Nihat Aydemir'in amcasının oğlu Mehmet Ali Aydemir, "kasten öldürme" suçundan tutuklandı.
Olaydan yaklaşık bir yıl sonra hazırlanan iddianame, Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Mehmet Ali Aydemir ile Leyla'nın amcaları Musa Aydemir (29) ve Yusuf Aydemir (43), Besim Dursun (48) ve eşi Hatun Dursun (56), Ayşe Artam (38) ve eşi Yıldırım Artam (41) hakkında "çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 14'er yıla kadar hapis cezası istendi.
BABA ŞİKAYETÇİ OLMADI, ANNE OLDU
Davanın 20 Eylül 2019 günü görülen ilk duruşmasında baba Nihat Aydemir, sanıklardan şikayetçi olmadı. Anne Şükran Aydemir ise şikayetçi oldu.
YUSUF AYDEMİR TUTUKLANDI
Duruşma sonunda mahkeme heyeti, amca Yusuf Aydemir'in suçu işlediğine yönelik somut deliller bulunduğu ve dinlenilmeyen tanıklar üzerinde baskı kurma ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.
MEHMET ALİ AYDEMİR ARA KARARLA TAHLİYE EDİLDİ
Mahkeme heyeti, 19 Aralık 2019 günü dosya üzerinden yaptığı tutukluluk değerlendirmesinde, Mehmet Ali Aydemir'i "mevcut delil durumu ile tutuklulukta geçen süre ve dosyanın geldiği aşamayı" dikkate alarak, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Kaynak: Ağrı/DHA

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Korunmaya muhtaç çocuk sayısı 2 yıld...

Bu korkunç artışın en temel gerekçesi ise artan yoksulluk.

Leyla Aydemir davasında tek tutuklu sanık kaldı

Ağrı’da 18 gün arandıktan sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla’nın davasında 17 ay sonra ta...

Küçük Leyla’nın davası yarın görülecek

Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katledilme...