Seçim 2023
Kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğüymüş!
İzmir’de okullarda dağıtılan 3. sınıf hayat bilgisi kitabında kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü olarak değerlendirildi.

İzmir’de Sevgi Yayınları tarafından basılan ve 3. sınıflarda okutulan hayat bilgisi kitabında aileleri tarafından okula gönderilmeyen kız çocukları ile ilgili kısım dikkat çekiyor.
Kitapta, kız çocuklarının okula gönderilmemesi konusu, ‘Farklı Düşünebiliriz’ başlığı ile ele alınıyor.

Kitabın 66 ve 67. sayfalarında yer alan hikayede babası tarafından okula gönderilmekten vazgeçirilen Elif’in sınıf arkadaşı Aylin’in annesi ile olan konuşmalarında eğitim hakkı engellenen kız çocukları kişilerin vicdanına bırakılıyor.

Hikayede Aylin’in annesi, Elif’i okula göndermemek için direnen babası hakkında “Sevgili kızım kararından vazgeçmemek için direnen bu insana kızmamalısın. Bu kişi, çevresinde çoğunlukla kendisi gibi düşünen insanlar olduğu için verdiği kararın doğru olduğuna inanıyor. O kadar çok sıkıntıları ve sorunları var ki Elif’in geleceğini düşünmeden onun evde olması gerekliliğine inanmış. Onu hor görerek, düşüncesinden dolayı azarlayarak alışkanlık ve düşüncelerini yok sayamayız. Onu dinlemeli ve ön yargılı davranmadan sorunu çözmeliyiz” ifadeleri yer alıyor.

DEVLETİN SORUMLULUĞU HATIRLATILMADI
Hikayenin sonunda Elif’in okula dönmesi yardımseverlikle çözülse de kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü çerçevesinde ele alınıyor ve bu konudaki devletin sorumluluğuna değinilmiyor. Hikayenin sonunda verilen mesaj kısmında ise şu ifadeler yer alıyor:
“İnsanların sahip olduğu en önemli hak ve hürriyetlerden biri de düşünce hürriyetidir. Düşüncesinden dolayı kimseye ön yargılı davranamayız ve ayrımcılık yapamayız. Herkesin düşüncesine saygı göstermeliyiz” Kaynak: Evrensel Gazetesi

İlgili haberler
Kız çocukları desteklenirse daha başarılı olur

Genç bir kadın Eda Çulha ve bu genç yaşında bir spor kulübü açmış. Aktif basketbol oynarken sağlık k...

Türkiye'de kız çocukların durumu

Dünya Kız Çocukları Gününde GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifinden Zekican Sarısoy ve...

Kız çocukları için ‘ne yapabiliriz’

Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi ‘Kız çocuklarının geleceği için neler yapılabilir’i tartışt...