Kadınlar polis engeline rağmen Pakistan Demir için yürüdü
Dargeçit’te katledilen Pakistan Demir için yürüyen kadınlar, polisin tüm engellemeleri, saldırı ve barikatına rağmen kadın katliamlarını protesto etti.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde kadınlar, 16 Eylül’de Mehmet Emin Öner tarafından katledilen Pakistan Demir için yürüdü. Demir için kurulan taziye evi önünde bir araya gelen kadınlar, Seyit Hasan Mezarlığına doğru yürüyüşe geçti. Demir’in fotoğraflarını taşıyan kadınlar, zılgıtlar eşliğinde “Jin Jiyan Azadî”, “Bijî berxwedana jinan”, “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı. Polisler tarafından sık sık engellenmek istenen yürüyüş, kadınların kararlılığıyla devam etti.

Kadınların, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganına tepki gösteren polis amiri, “Bunun devletle alakası yok” diyerek, devlet aleyhine slogan atılması durumunda müdahale edileceği tehdidinde bulundu. Ancak kadınlar, sloganlarla mezarlığa kadar yürüdü.

‘KADINLAR İÇİN ADALET’

Burada konuşan anne Naime Demir, adaletin olmadığını belirterek, “Eğer adalet olsaydı, kızım ölmezdi. Kadınlar için ne yapılmış, hiçbir şey” diyerek tepki gösterdi. Ardından konuşan Medine Tokgöz isimli yurttaş da “Kadınlar artık ölmesin. Başka Pakistanlar ölmesin. Çocuklarımızı, kadınlarımızı, baba teröründen kurtarmak istiyoruz. Kadınlar için adalet istiyoruz” dedi.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Konuşmaların ardından kadınlar, sloganlar eşliğinde tekrar yürüyüşe geçtiği esnada polisler tarafından önleri kesildi. Barikatı aşmaya çalışan kadınlara biber gazıyla saldıran polis, mezarlıktan çıkmalarına izin vermedi. Bunun üzerine kadınlar, sloganlarla polis barikatı ve saldırısına tepki gösterdi. Kadınların kararlı duruşu karşısında ise barikat kaldırıldı ve kadınlar taziye evine geçti.

PAKİSTAN DEMİR KATİL İÇİN 5 KEZ UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRMIŞ
Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Zengan (Karabayır) kırsal mahallesinde yaşayan 34 yaşındaki Pakistan Demir, 16 Eylül’de evli olduğu 36 yaşındaki Mehmet Emin Öner tarafından katledildi. Yıllarca sistematik şiddet gören Pakistan Demir, 2 çocuğunun yanında öldürüldü. Cinayetin ardından jandarma tarafından gözaltına alınan Öner, tutuklandı.
Pakistan Demir’in, Mehmet Emin Öner hakkında defalarca uzaklaştırma kararı aldırdığı ancak aile bireylerinin araya girmesiyle Demir'in her defasında eve dönmeye ikna edildiği belirtildi.
Mehmet Emin Öner'in kendisine sistematik şiddet uygulaması üzerine çocuklarını da alarak ailesinin evine giden Demir, dava açmak için Dargeçit’ten defalarca Mardin’e gitti. Bu süre içinde Öner tarafından tehditler almaya devam eden Demir, evden çıkamaz hale geldi. Bir süre sonra Öner’in ailesinin araya girmesiyle yeniden evine dönmek zorunda bırakılan Demir, yeniden şiddet gördü.

Haber-Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı


İlgili haberler
Aydın Kadın Dayanışma Platformu: 16 yılda 15 bin k...

Aydın’da ağustos ayında biri şüpheli 3 kadının katledildiğini belirten kadınlar ‘Katledilen, kaybedi...

Bir günde iki kadın katledildi, bir kadın asitli s...

Bir günde, Balıkesir ve Isparta’da iki kadın daha katledildi. Isparta'da ise bir erkek uzaklaştırma...

Mersin'de 20 yaşındaki işitme engelli kadın katled...

20 yaşındaki Edanur Esendere, Mersin'de Mehmet Can Yılmaz tarafından bıçaklanarak katledildi.