Aydın Kadın Dayanışma Platformu: 16 yılda 15 bin kadın katledildi
Aydın’da ağustos ayında biri şüpheli 3 kadının katledildiğini belirten kadınlar ‘Katledilen, kaybedilen, ölümü şüpheli kalan bütün kız kardeşlerimizin hesabını birer birer soracağız’ dedi.

Aydın’da ağustos ayında biri şüpheli üç kadının katledildiğini belirten Aydın Kadın Dayanışma Platformu, “Erkek şiddetinin oranı söylenilenlerin aksine artmaktadır. Kadın cinayetleri ve cinayete gerekçe gösterilen bahanelere her gün bir yenisi eklenirken, kadın cinayetleri son 16 yılda 15 bin gibi korkunç bir sayıya ulaşmışken, şiddet ve cinayet failleri cezasız bırakılırken, ölmemek için hayatını savunan kadınlar ceza almaktadır” dedi. Kadınlar “Katledilen, kaybedilen, ölümü şüpheli kalan bütün kız kardeşlerimizin hesabını birer birer soracağız” diye seslendi.

Aydın Kadın Dayanışma Platformu, kadın cinayetlerine yönelik Aydın Kent Meydanı’nda açıklama yaptı. “İstanbul Sözleşmesi vazgeçilmezimizdir”, “Filiz Girgin isyanımızdır” dövizlerinin açıldığı açıklamada sık sık “Jın Jiyan Azadi”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak” ve “Yasta değil isyandayız” sloganları atıldı. Açıklamayı kadınlar adına platform üyesi Aysel Batyar Önsel okudu.

AYDIN’DA 1 AYDA 3 KADIN KATLEDİLDİ

Ağustos ayı içerisinde Aydın’da biri şüpheli üç kadının katledildiğini söyleyen Önsel, bir kadının ise beraber olduğu erkek tarafından yaralandığını kaydetti. Katledilen kadınlardan Filiz Girgin cinayetini hatırlatan Önsel, “Nazilli’de günlerce arandıktan sonra makilik bir alanda elektrik tellerine asılı halde bulunan Saliha G.’nin ölümü hala şüphelidir. Derhal etkin soruşturulma başlatılması gerekmektedir. Kız kardeşimizin ölüm sebebi açıklanana dek, failler ceza alana dek mücadele etmeye ve haykırmaya devam edeceğiz. Koçarlı’da evli olduğu erkek Mustafa Aydoğdu tarafından, Covid aşısı yaptırdığı için ‘şeytana uydu’ denilerek katledilen Necla Aydoğdu’nun ölümü meşrulaştırılmaya çalışıldı” diye belirtti.

‘KÜRT AİLEYE SALDIRININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İncirliova ilçesinde de Kürt aileye saldırı olduğunu ve kadınların tecavüzle tehdit edildiğini dile getiren Önsel, “Kadınlar olarak güvende değiliz. Kadınlara tecavüz tehtitleri yağdırırken faillerin kimlerden cesaret aldığını çok iyi biliyoruz, hesaplaşacağız. Kürt’ler üzerinden üretilen nefret söylemleri cezasız kalmayacaktır. Halkları birbirine düşürmeye çalıştıklarının farkındayız ve aileye yapılan saldırının takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” dedi.

‘HESAP SORACAĞIZ’

Dönüştürülmeye uğraşılan eğitim ve yargı sisteminde eşitlik karşıtı, kadın ve çocuğun karşısında bir çizgi benimsendiğine vurgu yapan Önsel, “Kadınlar otobüste, parkta, iş yerinde şiddete ve istismara maruz kalmakta ve bu da erkek şiddeti nedeniyle kadınları kamusal alanlardan uzaklaştırmaktadır. Erkek şiddetinin oranı söylenilenlerin aksine artmaktadır. Kadın cinayetleri ve cinayete gerekçe gösterilen bahanelere her gün bir yenisi eklenirken, kadın cinayetleri son 16 yılda 15 bin gibi korkunç bir sayıya ulaşmışken, şiddet ve cinayet failleri cezasız bırakılırken, ölmemek için hayatını savunan kadınlar ceza almaktadır. Katledilen, kaybedilen, ölümü şüpheli kalan bütün kız kardeşlerimizin hesabını birer birer soracağız. Kadın cinayetleri politiktir, katledilen kadınlar isyanımızdır” diye konuştu.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül