İzmir'deki İstanbul Sözleşmesi eylemine Emniyet'ten engelleme girişimi
İzmir'de 5 Ağustos'taki buluşmanın emniyet güçleri tarafından engellenmek istenmesine karşı kadınlar #kadınyürüyüşüengellenemez diyerek açıklama yaptı.

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı 5 Ağustos’ta Türkiye’nin pek çok kentinde kadınlar eylem kararı aldı. İzmir’de de saat 18.30’da ÖSYM önünde toplanıp Alsancak'a yürümek için çağrı yapan kadınlara İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden "yürüyüş yapamazsınız" denildi. Ancak kadınlar engellemelere rağmen "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" diyerek buluşacaklarını söyledi.

Kadınlar saat 20:00'de sosyal medyada bu engelleme girişimlerine karşı #kadınyürüyüşüengellenemez diyerek seslerini yükseltecekler.

Kadınlar engelleme girişimine ise şöyle cevap verdi:

"İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik saldırılara karşı İzmir'deki tüm kadın örgütlerinin bir araya gelerek karar verdiği yürüyüşümüz İzmir Emniyeti tarafından engellenmek isteniyor. Biz bu engelleri şiddete uğradığımızda başvurduğumuz karakollarda bize verilen cevaplardan tanıyoruz. 'Haklarımızdan ve hayatımızdan vazgeçmiyoruz' sözümüz net, kararımız kesin. Biz kadınlar, 'Sözleşmeyi uygula' talebimizi dile getirmek için Alsancak ÖSYM önünde buluşacağız.

Tüm kadınları da bu sesi hep birlikte yüksek sesle dile getirmeye çağırıyoruz.

Kadınları değil, şiddet faillerini engelleyin. İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz."

“İstanbul sözleşmesine yönelik saldırılara karşı İzmir'de tüm kadın örgütlerinin çağrısıyla 5 Ağustos'ta basın açıklaması ile son bulacak yürüyüşün İzmir emniyet güçleri tarafından yaptırılmayacağı tarafımıza iletildi. Biz kadınların eşitlik özgürlük ve yaşam talebini susturamayacaksınız. 5 Ağustos'ta 18.30 da Alsancak ÖSYM olacağız!”

İlgili haberler
İstanbul, Ankara ve İzmir’den 5 Ağustos’a çağrı :...

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde başlatılan kampanyalar dahilinde kadınlar 5 Ağustos’ta da...

Kadınlar Twitter’da: İstanbul Sözleşmesi’nden vazg...

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği bugün, hazırladıkları videolarla bir sosyal medya zinciri...

5 Ağustos’ta kadınlar sokakta!

Kadınlar, eşitlik haklarının güvenceye alınması ve şiddete karşı korunması için önemli bir uluslarar...