IWMF’in Gazetecilikte Cesaret Ödülü Zehra Doğan’ın
IWMF 2018 Gazetecilikte Cesaret Ödülü verilen tutuklu Gazeteci, Ressam Zehra Doğan, ‘Bu ödülü haberleri nedeniyle parmaklıklar ardında bulunan tüm gazeteciler adına alıyorum’ dedi.

Uluslararası Kadınların Medya Vakfı (IWMF), 2018 Gazetecilikte Cesaret Ödülü sahiplerini açıkladı. ABD’de 1990 yılında kurulan ve her yıl hapis, yargılama, saldırı gibi ihtimalleri göze alarak haber yapan dünya çapından kadın gazetecilere verilen ödülün bu yılki kazananlarından biri de bir yıldan uzun süredir Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutulan gazeteci ressam Zehra Doğan.

Tüm çalışanları kadınlardan oluşan haber ajansı JINHA’nın kurucularından olan Zehra Doğan Nusaybin ve Cizre gibi çatışmalı bölgelerden geçtiği haberler nedeniyle ödüle layık görüldü. Doğan, Nusaybin’den geçtiği bir haber ve yaptığı bir resim gerekçesiyle temmuz 2016’da tutuklanmış, Aralık 2016’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

HABERLERİ VE RESİMLERİ SUÇ SAYILDI
Haber ve resmi nedeniyle verilen 33 aylık “Örgüt propagandası” cezasının kesinleşmesiyle Haziran 2017’de tekrar tutuklanarak Diyarbakır Cezaevine gönderilen Doğan’ın tutuklanmasına yol açan resmi sokak sanatçısı Banksy tarafından New York’ta bir projektörle duvara yansıtıldı ve Banksy Doğan’ın tutukluluğunu betimleyen duvar bir resim yaptı.

‘ÖDÜLÜ TÜM GAZETECİLER ADINA KABUL EDİYORUM’
Ödülü kazanmasının ardından kaldığı cezaevinden BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Doğan, “Bu ödülü haberleri nedeniyle parmaklıklar ardında bulunan tüm gazeteciler adına kabul ediyorum” dedi. Doğan, bu ödülün yalnızca kendisine değil, siyasi nedenlerle Diyarbakır Cezaevinde bulunan diğer kadınlara da moral verdiğini söyledi ve dışarıda kendisiyle gösterilen dayanışma için teşekkür etti.

ÖDÜLÜ TÜRKİYE’DEN KAZANAN İKİNCİ KADIN
IWMF’in 1990 yılından beri dağıttığı ödül, böylece ikinci defa Türkiye’den bir kadın gazeteciye verilmiş oldu. 1996 yılında ödülü alan Ayşe Önal ise “mafya-devlet ilişkisi” ve PKK ile çatışmalar gibi konulardaki haberlerle ödülü kazanmıştı.
Uluslararası Kadınların Medya Vakfı (IWMF) 2018 Gazetecilikte Cesaret Ödülü, ekim sonunda New York’ta ve kasım başında Washington DC’de düzenlenecek iki törenle sahiplerine verilecek.

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
Namlunun ucundaki kadın gazeteciler

Uzakta değil yanı başımızda!

GÜNÜN DAYANIŞMASI: Çinli sanatçıdan Zehra Doğan’a...

Çinli sanatçı Ai Weiwei tutuklu kadın gazeteci Zehra Doğan’a dayanışma mektubu yazdı. Weiwei mektubu...

GÜNÜN ÇİZİMLERİ: Tutuklu gazeteci Zehra Doğan’dan

Tutuklu gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın cezaevinin verdiği tüm imkânsızlıklara rağmen sürdürdüğü resi...