İntihara sürüklenen Arkeolog Kaçmış’ın savunmasında mobbing detayı
Arkeolog Merve Kaçmış’ın yaşamına son vermesinin ardından savunması ortaya çıktı: ‘Bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi beni yıprattı.’

Zeugma Müze Müdürlüğü tarafından eserler üzerine zimmetlenmediği için hakkında soruşturma açılan Arkeolog Merve Kaçmış’ın yaşamına son vermesinin ardından üç sayfalık savunması ortaya çıktı. Kaçmış’ın savunmasında, “Bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi hem psikolojik hem de biyolojik olarak beni çok yıpratmıştır” ifadesini kullandığı belirtildi.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde tayini çıkan müze görevlisi bir memurun zimmetinde bulunan 8 bin 968 eserin 19 Ağustos’a kadar Merve Kaçmış’ın üzerine zimmetlenmesi için mayıs ayında bir komisyon kuruldu. Eserlerin devri tamamlanmayınca, müze yönetimi tarafından Merve’ye 17 Eylül’de soruşturma açıldı, 7 gün içerisinde savunma yapması istendi.

SAVUNMASINDA FARK ETTİĞİ SORUNLARI SIRALADI
Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre, Merve Kaçmış hazırladığı üç sayfalık savunmasını fikir almak üzere 23 Eylül’de ağabeyi ile paylaştı. Savunmaya göre, bazı eserlerin üzerinde envanter numaraları olmadığı, farklı eserlere aynı envanter numarası verildiği hatta bazı eserler üzerindeki envanter numaralarıyla kazılardan gelen arkeolojik eserler listesindeki numaraların uyuşmadığı komisyonca tespit edildi. 2 bin 455 eserin envanterinin yapılmadığının fark edilmesi üzerine eserlerin yer aldığı depolar üçer kez, teşhir salonunda yer alan vitrinler ise ikişer kez kontrol edildi. Çalışmalara rağmen listeyle uyuşmayan birçok eserin olduğu ortaya çıktı. Listenin sağlıklı olmadığı sonucuna varan komisyon, son yöntem olarak numarası olmayan eserleri envanter fişleri üzerindeki görsellerle karşılaştırarak eşleştirmeye çalıştı.

Sayım devam ederken hem komisyon üyelerinin izin kullandığını hem de kendisine başka görevlerin verildiğini belirten Kaçmış, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sayım ile ilgili yapılan çalışmalara gerekli özen ve önem gösterdiğime inanıyorum. Elimde olmayan nedenler sürecin uzamasına neden olmuştur. Müdürlüğün hem yazılı hem de sözlü olarak bilgilendirilmesine ve bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi hem psikolojik hem de biyolojik olarak beni çok yıpratmıştır.”

MOBBİNG SONUCU İNTİHAR
Kaçmış’ın savunma metnini savcılığa sunduklarını söyleyen Avukat Aslı Pasinli, “Şiddet denildiğinde akla daha çok fiziksel şiddetin yarattığı etki ve sonuçlar gelir. Oysa işyerinde psikolojik şiddetin çalışanlar üzerinde yarattığı etki de aynı düzeydedir. Merve’nin ölüm nedeni intihar dahi olsa mobbing sonucu intiharın gerçekleşmiş olması ‘intihara yönlendirme’ suçunun oluşması anlamına gelecektir” dedi.

NE OLMUŞTU?
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesinde görevli Arkeolog Merve Kaçmış, 13 Ocak’ta Diyarbakır’da intihar etmişti. Bunun üzerine Merve’nin mobbinge maruz kaldığı iddia edilmişti. Kaçmış’ı mobbinge maruz bırakarak intihara sürüklediği öne sürülen Müze Müdürü E.Ö. ile 2 uzman 17 Ocak’ta görevden uzaklaştırıldı.

İlgili haberler
Müze görevlisi arkeolog intihar etti: ‘Mobbing’ id...

Gaziantep Müzesi'nde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış intihar etti. Kaçmış'ın intiharına maruz kald...

Arkeolog Merve mobbing sonucu intihar etti iddiası...

Gaziantep Müzesinde görev yapan Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharına, maruz kaldığı mobbingin neden o...

Arkeolog Merve mektubunda ‘Ben yapmadım, her şey k...

Mobbing nedeniyle intihar ettiği öne sürülen Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharından önce bıraktığı me...