İMECE: Yıllarca çalışsak da emekli olamıyoruz!
İmece Ev İşçileri Sendikasından 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü dolayısıyla açıklama: ‘Ev işçisi kadınlar; işverenler ve yasalar karşısında yalnız değilsiniz çünkü sendikanız var!’

İmece Ev İşçileri Sendikası, 16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü dolayısıyla açıklama yayımlayarak ev işçilerinin gününü kutladı. Dünyada 100 Milyona yakın ev işçisinin olduğunu hatırlatan İMECE, Türkiye’de de 1 milyonu aşkın ev emekçisi olduğunu, ancak hala ‘işçi’ statüsünde olmadıklarını belirtti: “10 Günden az 10 günden çok çalışanlara göre prim üzerinden sigorta mantığı ev işçilerini daha da mağdur ediyor. Yıllarca çalışsak da emekli olamıyoruz. Sağlık sisteminden de diğer işçiler gibi faydalanamıyoruz. Ev işçilerinin ve sendikalarının talepleri doğrultusunda bütün ev işçilerini güvenceli çalışma, sosyal güvence hakları ile birlikte kolay sigorta talep ediyoruz. Torba yasaları ile kölelik koşullarının yasalaşmasına itiraz ediyoruz. 10 Günden az çalışan ev işçilerinin sosyal güvenlik haklarını gasp eden 6552 sayılı yasal düzenlemenin iptal edilmesini talep ediyoruz. Ev hizmetlerinde çalışanlara insana yakışır iş koşulları sağlansın. ILO’nun 189 ‘nolu ‘Ev işçilerine insan yakışır iş’ sözleşmesi acilen imzalansın. Ev hizmetlerinde çalışanların sosyal güvence şemsiyesine alınması için en az 5 yıl sigorta primleri genel bütçeden ödeme teşviki verilsin.” 

KİRALIK İŞÇİ BÜROSU PATRONLARININ EMEĞİMİZİ SÖMÜRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Ev işçilerinin yaşadığı hak gasplarına dikkat çeken İMECE şöyle devam etti: Yine başka bir vahim hak gaspı da ev hizmetlerinde çalışanlara kiralık işçi bürolarının kapısı gösterilmesi. Biz ev işçileri olarak kiralık işçi bürolarında köle olmak istemiyoruz. Kiralık işçilik hiçbir sorunumuzu çözmeyeceği gibi tacizi, mobbingi, sömürüyü daha da artıracaktır. Sadece ev işçilerini değil, kiralık işçilik bütün işçileri köleleştirecektir. Ev işçileri olarak kiralık işçi bürosu patronlarının emeğimizi sömürmesine izin vermeyeceğiz.”

EV İŞÇİLERİ KORONA SÜRECİNDE DESTEK PAKETİNDEN YARARLANAMADI

Kovid 19 Salgını süresince ev işçilerinin hiçbir destek paketinden faydalanamadıklarını söyleyen İMECE, “Ev işçileri sendikamızın çabaları ile belediyelere ulaştı” dedi.

“Bu süreçte Dünya Ev işçileri Federasyonu ile dayanışma içerisine girdik. Brezilya'daki, Hindistan'daki, Almanya'daki, Lübnan'daki… Dünyanın dört bir yanındaki ev işçileri ile dayanışma içerisine girerken ülkemizde taleplerimize cılız yanıtlar aldık. Ev işçisi kadınlar olarak bir kez daha uluslararası dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. “

NADİRA’NIN ÖLÜMÜ AYDINLATILSIN

İMECE iş cinayetlerine kurban giden ev işçilerini de unutmadı. “Birçok ev işçisi arkadaşımızı ya iş cinayetinde kaybettik ya da Nadira Kadirova gibi şüpheli ölümle kaybettik. Nadira Kadirova'nın en yakın zamanda ölümünün üzerindeki şüphenin aydınlatılması, bu karanlıktan onurunuzla çıkmanızı umuyoruz.”

‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ ÇÜNKÜ SENDİKANIZ VAR!’

İMECE son olarak ev işçisi kadınların mücadelesinin süreceğini belirtti:

“Bugüne kadar usanmadan söyledik; gündelikçi, yardımcı, temizlikçi, kadın değiliz ev işçisiyiz. Çünkü ev işi iştir, ev işçisi işçidir. Ev işçileri örgütlendikçe, ev işçilerinin mücadelesi büyüdükçe bizler de diğer işçilerle eşit haklara kavuşacağız. Ev işçisi kadınlar; işverenler ve yasalar karşısında yalnız değilsiniz çünkü sendikanız var!”

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Ev işçilerinden ev işçilerin...

Lübnan’da ev işçisi olan ve birbirlerini desteklemek için bir araya gelen Etiyopyalı kadınlar, işsiz...

Ev işçisi bir kadın: Çok zor ekmek derdi, yoksul i...

İzmir’de ev işçisi bir kadın korona sürecinde yaşadığı zorlukları anlattı: “Pandemi başladığında hay...

Ev işçisi Ömür: Çalıştığım ev sayısı azaldı, çalış...

‘Haftanın 5 günü gidiyordum çalışmaya, şimdi 5 gün gidemiyorum. Gitmediğim evlere bile gittim. Çünkü...