Helin’in katili için savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi
Helin Palandöken’in katili Mustafa Yetgin ve tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan’ın yargılandığı dava görüldü. Savcı Yetgin için ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istedi.

İstanbul Pendik’te 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken, Mustafa Yetgin isimli erkek tarafından ekim ayında pompalı tüfekle vurularak katledilmişti. Mustafa Yetgin’in yargılandığı davanın 4. duruşması bugün Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mütaalasını veren savcı Yetgin için ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıldan 39 yıla kadar hapis cezası istedi. Bir sonraki duruşma 5 Temmuz’da.

Duruşma öncesi Anadolu Adliyesi önünde açıklama yapan kadınlar “Gerçek adalet” dedi. Helin’in babası Nihat Palandöken de açıklama yaparak bireysel silahlanmaya karşı başlattığı kampanyaya destek istedi. “Bireysel silahlanma son bulsun, katiller en ağır cezayı alsın” diyen baba Palandöken, “Kızımın katilin hak ettiği cezayı almasını istiyorum. Kızım Helin ve katledilen kız çocukları ve kardeşlerimiz için adalet istiyoruz” dedi.
Açıklamaya katılan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ise “Bizler dayanışmamızı her yerde yükselteceğiz ve ‘erkek adalet değil gerçek adalet’ demeye devam edeceğiz” diye konuştu.


SANIK: OLAY PLANLI DEĞİL
Duruşmada Avukatı Şilan Palandöken, sanık Mustafa Yetgin’in tasarlayarak çocuğu öldürmek suçundan en ağır ceza ile cezalandırılmasını, Halis Can Dağarslan’ın da cezalandırılmasını istedi. Avukat Ferhat Teymur da tutuksuz sanık Dağarslan’ın tutuklanmasını talep etti.
Söz alan sanık olayın planlı gerçekleşmediğini söyledi. Mahkeme, tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan’ın tutuklama talebinin reddine karar verdi.

SAVCI HER İKİ SANIĞIN DA CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ
Savcısı Hasan Çakıcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaasında, tutuklu sanık Mustafa Yetgin’in, “Çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını isteyen Savcı Çakıcı, aynı sanığın müşteki mağdur Cemil Yıldız’a karşı eylemi için, “Çocuğa karşı tasarlayarak öldürmeye teşebbüs”, Deniz Morsümbül’e yönelik suçundan, “Silahla kasten yaralama”, okuldaki eylemlerinden dolayı da “Silahla tehdit” suçlarından 19 yıldan 39 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Savcı tutuksuz sanık Halis Can Dağarslan için de “Çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme”, “Çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs etme” ve “Silahla kasten yaralamaya yardım etme” suçlarından 23 yıl 6 aydan 32 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
Tutuklu sanık Mustafa Yetgin, beyanda bulunmak için süre istedi. Duruşma 5 Temmuz 2018 tarihine ertelendi.

SANIK DAĞARSLAN’IN TUTUKLANMAMASINA BABA TEPKİ GÖSTERDİ
Duruşma sonrası açıklama yapan baba Palandöken tutuksuz yargılanan Halis Can Dağarslan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. “İnsanlar bir tweetle aylarca yıllarca cezaevinde tutuluyor” diyen baba, Sanık Yetgin’e yardım eden sanık Dağarslan’ın da tutuklanması gerektiğini söyledi. Avukat Ferhat Teymur da tutuksuz yargılanan sanık Dağarslan’ın bir sonraki celsede geleceğine inanmadıklarını söyledi.

İlgili haberler
Helin’in adı Yalova’da parka verildi

Yalova Belediyesi, İstanbul’da okul çıkışında öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in adını, İsme...

Helin’in duruşmasına yanlış sanık getirildi, duruş...

17 yaşındaki Helin’i öldüren Mustafa Yetgin’in ilk duruşması öncesi adliye önünde bir araya gelenler...

Helin’in babası: Kadınları öldürenlere ödül gibi c...

Okul önünde öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken davasında sanık duruşmaya takım elbiseyle geldi....