Helin’in babası: Kadınları öldürenlere ödül gibi ceza veriliyor
Okul önünde öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken davasında sanık duruşmaya takım elbiseyle geldi.Kadın cinayetlerine isyan eden Helin’in babası “Kadınları öldürenlere ödül gibi ceza veriliyor” dedi

İstanbul Pendik’te, 13 Ekim günü okul çıkışında Mustafa Yetgin tarafından av tüfeğiyle öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in katili hakim karşısına çıktı.
Mustafa Yetgin’in Helin Palandöken’i öldürmek, 2 kişiyi de yaralamak suçuyla yargılandığı dava öncesi Helin’in ailesi, yakınları, arkadaşları, kadın örgütleri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri Kartal Adliyesi önünde bir araya geldi. “Helin için susmuyoruz”, “Helin Palandöken isyanımızdır” pankartları açan yüzlerce kişi kadın cinayetlerinin son bulmasını, yargının da kadın katillerine gereken cezaları vermesini istedi.

HELİN PALANDÖKEN İSYANIMIZDIR
Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan Helin’in babası Nihat Palandöken, kadın cinayetlerinin ve kadınlara yönelik saldırıların her gün arttığına dikkat çekerek hükümet politikalarının ve yasaların da kadın cinayetlerinin artmasında etkili olduğunu söyledi. Kayıtlı ve kayıtdışı bireysel silahlanmanın arttığına da vurgu yapan Palandöken, “Çocuklarımızın can güvenliği yok, barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ama kadınları öldürenlere ödül gibi cezalar veriliyor. Çocuklarımız öldürülmesin, kadın cinayetleri son bulsun istiyorsak bunun için birlikte olmamız gerek” diye konuştu.

KATİL SANIK TAKIM ELBİSELİ GELDİ, ‘PİŞMANIM’ DEDİ
Geçen duruşmaya yanlış sanık skandalı damga vurmuştu. Bu kez doğru sanık Mustafa Yetgin getirildi. Sanığın traşlı ve takım elbiseli olarak hakim karşısına çıkması dikkat çekti. Duruşma Mustafa Yetgin ve tutuksuz sanık Halis Can Dağıstan’ın kimlik tespitleri ile başladı. İlk savunmayı yapan sanığı Halis Can Dağıstan “Cuma günü Mustafa çağırdı. Mustafa’nın sırt çantası ve koli vardı. ‘Kolide ne var’ dedim, cevap vermedi. Alper ve babasını okuldan alacağımızı söyledi. Tören çıkışıydı. Çok öğrenci vardı. Sonra koliden silahı çıkardı, ‘kuru sıkı’ dedi. Mustafa Helin’i vuracağını bana söylememişti. Ama o okulda Helin’in okuduğunu ve Helin’le Mustafa’nın ayrıldığını biliyordum. Olaydan sonra eve gidip birkaç arkadaşımı aradım. Öğrencilerden birinin yaralandığını, birinin öldüğünü öğrendim. Teslim olmayı düşündüm. Bir arkadaşımla karakola gidip ifade verdim. Mustafa’nın Helin’e zarar vereceğini düşünmüyordum. Kutuda av tüfeği olduğunu da Mustafa kutudan çıkarınca öğrendim” diye konuştu.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıl 6 aya kadar hapis istenen sanık Mustafa Yetgin kimlik tespitinde lise mezunu olduğunu ve günlük işlerde çalıştığını söyledi. Sanık heyecanlı olduğunu söyleyerek savunmasını yazılı olarak yaptı ve şunları söyledi: “Helin’i çok seviyordum. Olaydan 2-3 ay önce görüşmeme kararı aldık. Helin’i çok sevdiğim için ondan vazgeçmek istemedim. Olay günü yeni aldığım silahı denemek için Aydos Tepesi’ne gidecektim. Tüfekle toplu taşımaya binemeyeceğim için Halis Can’a yanlış beyanda bulundum. Arkadaşları karşısında kendimi aşağılanmış hissettim. Amacım arkadaşlarını korkutmaktı. O an panikle silah patladı, pişmanım. Helin’i öldürmek istememiştim.”

Helin Palandöken’in vücuduna biri tek başına öldürücü dört mermi isabet etmesine rağmen Mustafa Yetgin savunmasında nişan almadığını söylemesi dikkat çekti. Katil sanık Mustafa Yetgin’in ifadesinin ardından Mahkeme başkanı, Halis Can Dağıstan ve Mustafa Yetgin’in ifadelerinde çelişki olduğunu söyledi.

‘ÖRNEK BİR CEZA ÇIKSIN’
Duruşmada dinlenen baba Nihat Palandöken “Evladım öldürüldü, canım gitti. Buradan örnek bir ceza çıksın, caydırıcı olsun” diye konuştu.
Palandöken ailesi avukatları Mustafa Yetgin hakkında ağırlaştırılmış müebbet istedi.

11 MAYIS’A ERTELENDİ
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yetgin’in tutukluluk halinin devamına, Dağıstan hakkında tutukluluk talebinin reddine, hakkında adlı kontrol uygulanmasına ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun müdahillik taleplerinin kabul edilmesine karar verildi. Duruşma 11 Mayıs 2018 saat 15.00’e ertelendi.
İddianamede şüpheli Mustafa Yetkin’in “tasarlayarak kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kasten yaralama”, “silahla nitelikli yağma”, “ölümle tehdit” ve “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 21 yıl 6 aydan 39 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Duruşma öncesi kadın örgütleri adliye önünde kadın katillerine gereken cezaları vermeyen yargıyı protesto etti.

İLK DURUŞMADA YANLIŞ SANIK SKANDALI
Helin Palandöken davasının ilk duruşmasına bir skandal damga vurmuştu. Helin’in katili Mustafa Yetgin’in hakim karşısına çıkarılması beklenirken duruşmaya yanlış sanık getirildi. Sanığın “Ben Mustafa Yetgin” değilim demesiyle gerçek ortaya çıktı ve duruşma ertelendi. İlk duruşmada yaşananları hatırlamak için buraya tıklayın.

İlgili haberler
GÜNÜN SORUSU: Helin cinayetinin takipçisi olacak m...

Pendik’te okul çıkışında öldürülen Helin Palandöken meclis gündemine taşındı. Dilek Öcalan Helin’in...

Esenyalılı kadınlardan Helin için mahallede eylem

Pendik’te geçtiğimiz cuma günü okuduğu lisenin önünde Mustafa Yetgin isimli erkek tarafından pompalı...

Helin’in duruşmasına yanlış sanık getirildi, duruş...

17 yaşındaki Helin’i öldüren Mustafa Yetgin’in ilk duruşması öncesi adliye önünde bir araya gelenler...