Genç kadına ‘kısa saç’ dayağı
Saçları kısa olduğu bahanesiyle sokak ortasında darbedilen Z.C: ‘Adalet yerini bulmadığı sürece bu olaylar devam edecek. Buna artık dur demeliyiz. Daha fazla kimse zarar görmesin.’

Antep’te lise öğrencisi Z.C, 15 Temmuz akşamı evine dönerken ‘Saçları kısa olduğu’ gerekçesiyle darbedildi.

16 yaşında lise üçüncü sınıf öğrencisi olan Z.C, evine dönmek için tek başına yola çıktı. Evin yan tarafındaki sokağa girdiğinde arkasından birinin seslendiğini fark etti. Kendisini takip eden erkek adımlarını hızlandırarak, Z.C’nin arkasından “Sen kız mısın, erkek misin” diye bağırdı ve Z.C’nin omzundan tutarak yumruk attı. Yumruğun şiddetiyle yere düşen Z.C, kendisini darbeden kişinin kaçmaya çalıştığını görüp kendisine çelme taktı. Yere düşen erkek ayağa kalkıp koşarak uzaklaştı. Sokak karanlık olduğu için adamın yüzünü görmediğini belirten Z.C, durumu ailesine anlatarak polise başvurdu.

GERİYE ‘O SAATTE ORADA NE İŞİ VAR’ MI KALACAK?
Bu şiddeti yaşayan ilk kadın olmadığını söyleyen Z.C, saçları kısa olduğu için daha önce de birkaç kere sözlü şiddete maruz kaldığını belirtti. “Sorun benim saçımın kısa olması değil. Saçlarım kısa olmasa kıyafetim, o olmasa kadın olmam ve geç saatte orada olmam o adama bahane olabilirdi” diyerek kadınların bu ülkede ne kadar zor şartlarda yaşadığını ve her an her yerde kendilerini nelerin beklediğini bilmediklerini söyledi.

Z.C, “Başıma daha büyük bir olay gelseydi geriye sadece ‘O saatte orada ne işi var’ sorusu mu kalacaktı? Kadınlar sokak ortasında tacize, tecavüze uğruyor. Suçlular cezasız kaldığı, adalet yerini bulmadığı sürece bu olaylar devam edecek. Türkiye’de uygulanan iyi hal indirimleri kadınların daha fazla mağdur olmasının önünü açıyor. Kadınız ve birçok şeyin yanı sıra bir de kadın olduğumuz için eziliyoruz. Buna artık dur demeliyiz. Daha fazla kimse zarar görmesin” dedi.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ’
Bunun çözümünün ancak kadınların birlik olmasından geçtiğini söyleyen Z.C. sözlerine şöyle devam etti “Hepimizin talepleri aynı. Ortak talepler etrafında birleşerek kız kardeşlerimizin mağdur olmasını engelleyebiliriz.” Z.C, Bu olayın ilk olmadığını fakat son olmasının da kadınların elinde olduğunu belirterek hep birlikte mücadele etmenin büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.


İlgili haberler
Minibüste şortlu kadını darbeden saldırgan serbest...

Ramazanda şort giydiği bahanesiyle Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş tutuklama istemiyle sevk...

Bağlar'da bir kadın sokak ortasında tacize uğradı,...

İki çocuğunu okula götüren 6 aylık hamile Suriyeli E.X. cadde ortasında tacize uğradı, tepki gösterm...

Yeldeğirmeni kadınları şiddete karşı buluşuyor

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Yel değirmeni Mahallesinde yaşanan şiddet olayının ardından kadınlar bir...