Flormar işçisi Ayşe: Alışveriş yaparken fabrikada üşüyen kadınları düşünün
Flormar ve Yves Roche’den alışveriş yapan kadınlara seslenen Flormar direnişçisi Ayşe Öztürk, ‘Kadınlar Flormar ve Yves Roche’a girerken o fabrikada üşüyen kadınları düşünsünler’ diyor.

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Flormar kozmetik firmasında, Petrol-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan çoğu kadın yaklaşık 132 işçinin fabrika önündeki eylemleri 172. gününde. Ekonomik kriz koşullarında kışa işsiz giren işçiler, ne olursa olsun mücadelelerinden vazgeçmemekte kararlı. 7’nci ayına giren direniş, ulusal basında yer almadığı için birçok insan Flormar ve Yves Roche markalarının boykot edildiğini bilmiyor. Flormar direnişçilerinden Ayşe Öztürk ise kış ayının zorlu şartlarına rağmen direneceklerini vurgulayarak, kadınlara boykot çağrısı yapıyor.

‘BİZİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR’

11 yıl Flormar’da çalışan ve direnişçilerden biri olan Ayşe Öztürk, “Bakıyoruz ulusal kanallara direnişimiz gözükmüyor. Bizi görmezden geliyorlar. Orada bir emek, ekmek mücadelesi var. İnsanların işlerine geri dönme mücadelesi var. Bu insanlar yasa dışı örgüte destek vermek, yasa dışı eylemlerde bulunmak, makine kapatmak gerekçesiyle işten çıkartıldılar. 11 yıl çalışıp onların yüzde 42 cirolarını büyütmeyi sağlamışım ve bu nedenle işten çıkarılmışım” diye konuştu.

‘ÇIĞLIĞIMIZ EKMEK MÜCADELESİ İÇİN’

Amaçlarının sendikalaşmak olduğunu kaydeden Ayşe, 8 yıl çalışan insanların bile hâlâ asgari ücret aldığını aktardı. Daha refah bir seviyeye gelmek istedikleri için sendikaya üye olduklarını vurgulayan Ayşe, “Sendikaya üye olduğumuz için bizi işten çıkardılar. ‘Yasa dışı örgüt’ dedikleri şey sendika. Sendika Anayasa’nın 52. maddesinde var. Tüm bunlara kulak tıkayan bir ülke yönetimi var. Bizim çığlığımız ekmek mücadelesi verdiğimiz için” dedi.

‘ADALETTEN BAHSEDENLER FLORMAR’IN ÖNÜNE BAKSIN’

Aylardır yılmadan direndiklerini hatırlatan Ayşe, “İlk defa bu kadar bir araya gelmişken bu kadar kolay bırakmak ve vazgeçmek yok. Ailesinde kriz olanlar var. Hem aile hem çevre tarafından bir baskı var, direnişi bitirmemiz yönünde. Adaletten bahsedenler bir de Flormar’ın önüne baksınlar. Adalet nerede?” diye sordu.

‘MAĞAZAYA GİRERKEN ÜŞÜYEN KADINLARI GÖZ ÖNÜNE GETİRİN’

Flormar ve Yves Roche’den alışveriş yapan insanlara seslenen Ayşe şöyle dedi: “Flormar ve Yves Roche mağazasının içine girerken o fabrikada kış şartlarında polarına sarılıp üşüyen kadınları göz önüne getirsinler. Biz onların hemcinsleriyiz. Biz yüzde 42’lik ciroyu çalışarak verdiysek yüzde 42’de tüketenler kazandırdı. Ben kadınlardan biraz daha destek istiyorum. Markaları boykot etsinler. Örgütlü mücadeleyi kadınlarla aşarız, yeter ki örgütlenelim ve birbirimize destek olalım.”

Kaynak: Jinnews

İlgili haberler
FLORMAR İŞÇİSİ SELDA KUŞÇU: İşçiden yana olmayana...

AKP üyesi Flormar işçisi: Onlar işverene bu kadar destek çıkmasalardı patronlar işçiyi bu kadar ezem...

GÜNÜN ÇİZİMİ: #FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir

Çizer Aslı Alpar'dan #FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir çizimi... Sizce de çok güzel değil mi?

GÜNÜN ÇAĞRISI: Flormar işçileri boykota da direniş...

5 ayı aşkın bir süredir direnişte olan Flormar işçileri boykota da direnişe de mücadeleye de devam d...