Ercan Kızılateş’e KHK kıyağı: Tahliye edilmiş
Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş saldırı davasından tahliye edilmişti. Vergi kanunu’na muhalefetten 86 gün tutuklu kalan Kızılateş bu suçtan da Çarşamba günü tahliye edilmiş.

Pendik’te şort giydiği gerekçesi ile Asena Melisa Sağlam’a saldıran Ercan Kızılateş saldırı davasında tahliye edilmişti. Kızılateş, Vergi Usul Kanunu’na (VUK) muhalefet suçundan tutuklu olduğu cezaevinden denetimli serbestlik kapsamında çarşamba günü tahliye edilmiş. 

Vergi Kanunu’na muhalefet suç, kadına saldırmak serbest

Asena Melisa Sağlam’a şort giydiği gerekçesi ile saldırdığı davanın salı günü görülen karar duruşmasında, ‘Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı’ ve ‘Cebir kullanarak inanç, düşünce ve kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzlarına ilişkin tercihlerine müdahale etmek’ suçlarından 3 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Ercan Kızılateş, karar ile birlikte bu davadan tahliye edilmişti.
Bakırköy 47. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından VUK’a muhalefet suçundan kesinleşen 3 yıl 9 aylık hapis cezası nedeniyle 86 gündür tutuklu kalan Ercan Kızılateş15 Temmuz sonrası çıkarılan 671 Sayılı KHK’den yararlanarak denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildiği öğrenildi.

YA KAMU YARARINA ÇALIŞACAK YA DA KARAKOLDA İMZA ATACAK
Denetimli serbestlik kapsamında dışarıya çıkan Kızılateş'in, denetimli serbestlik kapsamında kalan 1 yıl 10 ay 17 günlük süre için önünde iki seçenek bulunuyor. Kızılataş ya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün belirleyeceği kamu yararına olan bir işte çalışacak ya da haftanın belirli günü veya günleri karakola giderek imza atacak.
671 SAYILI KHK VE DENETİMLİ SERBESLİK HÜKMÜ
671 Sayılı KHK ile 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen bazı suçlarda denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilme şartı 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştı. VUK’a muhalefet suçundan kesinleşen 3 yıl 9 aylık cezası nedeniyle 20 Haziran 2017 tarihinde cezaevine giren, tahliye edildiği 13 Eylül 2017 tarihine kadar 86 gün cezaevinde kalan Kızılateş'in, İnfaz Kanunu’na göre cezaevinde kalması gereken süresi 1 yıl 10 ay 17 gün. Bu süre 671 Sayılı KHK ile getirilen son 2 yılın denetimli serbestlik kapsamında tahliyeyi öngören sınırın kapsamında bulunduğu için tahliye edildi. 

İlgili haberler
OHAL’de kadınlar yalnız bırakıldı, eve kapatıldı,...

OHAL, bir çok yönüyle tartışılmaya devam ederken kadınlar OHAL’i nasıl yaşıyor, yaşadıkları zorlukla...

Minibüste saldırıya uğrayan Melisa: Kadınlar peşin...

Minibüste ‘Ramazan’da mini etek giydiği’ gerekçesiyle saldırıya uğrayan Melisa Sağlam Ekmek ve Gül’e...

Kadınlar Melisa Sağlam için eylemde

Kadınlar, Pendik'te şort giydiği gerekçesiyle minibüste Ercan Kızılateş'in Melisa Sağlam'a saldırmas...