Elmalı davasında sanıklara beraat!
Antalya’da kız çocuğu G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'ye cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle yargılanan anne Merve A., üvey baba Rahmi A. ile çocukların dayısı S.C.G. hakkında beraat kararı verildi.

Antalya Elmalı'da kız çocuğu G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.'ye cinsel istismarda bulundukları gerkçesiyle tutuksuz yargılanan sanıklar anne Merve A., üvey baba Rahmi A. ile çocukların dayısı S.C.G. hakkında beraat kararı verildi. Sanıklar, "cinsel istismar" ve "eziyet" suçlarından yargılanıyordu.

Elmalı Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada çocukların tutuksuz yargılanan annesi M.A, üvey babası R.A. ve dayısı S.C.G. hazır bulundu. Çocukların babası G.G. ve babaannesi G.S, taraf avukatları ile farklı illerden gelen baro avukatı ve dernek temsilcileri de salonda yer aldı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan M.A., önceki ifadelerini tekrarlayarak, kendisine iftira atıldığını ve konuşamadığını öne sürdü.

Çocukların babaannesi G.S.'nin "İnşallah bir daha konuşamazsın" sözleri üzerine M.A, "Bunların hepsini sen yaptın. Sen çocuklarımı hasta ettin. Bunlar hepsi senin iftira ve yalanların" suçlamalarında bulundu.

Sanık R.A. ve S.C.G. savunmalarında suçlamaları kabul etmedi.

SANIK AVUKATI, MAĞDUR AVUKATINA "LAN" DEDİ

Sanık avukatı İbrahim Şimşek'in savunma yaptığı sırada mağdur çocukların avukatı Yusuf Tuğbay'ın karşı çıkması üzerine tartışma yaşandı. Sanık avukatının mağdur avukatına "Başından beri sürekli savunmamızı bölüyorsunuz, kes sesini lan" demesi üzerine mahkeme başkanı, tarafları bir daha tartışmamaları ve savunmaya müdahale edilmemesi konusunda uyardı.

ÇOCUKLAR TRAVMA ALTINDA

Baba G.G, çocukların hem bedenen hem de ruhen travma altında olduklarını, çocuklarına kavuşacağı günü sabırsızlıkla beklediğini belirterek, "Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum. Bu sanıklar dışarıda olduğu her gün başka çocuklar da tehlike altındadır" dedi.

Babaanne G.S. de 6 yaşındaki çocuğun bütün detaylarıyla istismarı anlattığını, çocukların anneyle görüşmek istemediklerini söyledi ve sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti.

Müşteki ve baro avukatları, çocukların istismara uğradığını vurgulayarak sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

BERAAT KARARI

Verdiği aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, "çocuğa yönelik cinsel istismar" ve "eziyet" suçlarından yargılanan anne M.A, üvey baba R.A. ve S.C.G için beraat dedi.

NE OLMUŞTU?
Balıkesir'de Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına 5 Mayıs 2020'de başvuran babaannenin, Antalya'nın Finike ilçesindeki torunları G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G'nin (10), anne, üvey baba ve dayıları tarafından 2019'da cinsel istismara uğradıkları ihbar ve şikayetinde bulunması üzerine soruşturma başlatılmıştı.
24 Temmuz 2020'de düzenlenen iddianameyle sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.
21 Mayıs'taki duruşmada sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilmiş, 2 kardeş devlet korumasına alınmıştı.


İlgili haberler
İki çocuğun istismarına dair görülen Elmalı Davası...

İki çocuğun annesi ve üvey babası tarafından cinsel istismara uğramasına ilişkin görülen Elmalı Dava...

Elmalı Davasının gösterdikleri: Medya çocukları ye...

Doç. Dr. Esra Arsan: Gazeteciler istismarı habere dönüştürürken çocukların korunmasına dikkat etmeli...

4. Yargı Paketi’nde ‘Elmalı davası’ revizyonu günd...

Meclise sunulan 4. Yargı Paketi’nde Elmalı davası revizyonu gündeme geldi. AKP çocuğa yönelik istism...