Seçim 2023
Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ın kadın düşmanı sözlerine kadınlardan tepki
Eskişehir Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Özge Akgül Ayaz, Eğitim Bir Sen’li Muammer Karaman’ın İstanbul sözleşmesinin feshedilmesi hakkındaki yorumlarına karşılık basın açıklaması yaptı.

Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ın İstanbul Sözleşmesini savunan kadınlarla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşıma tepki yağıyor. Eskişehir Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Özge Akgül Ayaz, yaptığı yazılı açıklama ile Karaman’ı özür dilemeye çağırdı. Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) ise bu akşam 21.00’de #ÖzürDileMuammerKaraman hastagi ile sosyal medya eylemi gerçekleştirecek.  

Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ın İstanbul Sözleşmesi ve sözleşmeyi savunan kadınlarla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşım tepki çekti. Eskişehir Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Özge Akgül Ayaz, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Karaman’ı özür dilemeye çağırdı.

KADINLARI SAPKINLIKLA SUÇLADI

Kadınların yaşam haklarının ve şiddete karşı korunmasının güvencesi olan en önemli uluslararası belge mahiyetindeki İstanbul Sözleşmesi’nin bir süredir gerici odakların yönlendirmesiyle önemli bir saldırı altında olduğuna dikkat çeken Ayaz, “İktidar sözleşmeden çekilmenin yol ve yöntemlerini ararken kadınlar da ülkenin dört bir yanında her gün kararlılıkla haklarından, hayatlarından, sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Biz Eskişehirli Kadınlar da sözleşmenin kadınlar için hayati önemini anlatmak, sözleşmeden vazgeçmeme kararlılığımızı göstermek için kadın zinciri kurduğumuz 13 Ağustos’ta, aynı gün sosyal medya üzerinden Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi talebiyle kadınları çeşitli sapkınlıklarla suçladığı paylaşımıyla karşı karşıya kaldık” dedi.


Karaman’ın paylaşımında ‘Nefsimizi ifsad edip geleceğimizi karartmaya çalışan sapkınlardan, aile kurmayı ve aileyi korumayı zorlaştıran anlayışlardan, Rabbimizin aralarına sevgi ve şefkat yerleştirdiği kadın ve erkeği birbirine düşmanlaştıran ideolojilerden uzak durmanın tam vakti #İstanbulSözleşmesiFeshedilsin’ dediğini hatırlatan Ayaz, farklı ülkelerden kadınların uzun mücadeleleri sonucunda yazılmış, imzaya açılmış ve yürürlüğe konmuş, taraf devletleri cinsiyet eşitliğini sağlamak suretiyle şiddeti önlemekle yükümlü kılan İstanbul Sözleşmesinin Muammer Karaman tarafından okunup okunmadığını bilemediklerini kaydeden Ayaz, Karaman’a şu soruları yöneltti: “Sözleşmenin hangi maddesi aile kurmayı zorlaştırıyor? Hangi maddesi erkek düşmanlığına neden oluyor? Her gün kadınlar ölüyorken, şiddet görüyorken, eziliyorken hiçbir yorum yapmadığınız halde bugün İstanbul Sözleşmesi hakkında konuşmaya sizi iten nedir? Kamu emekçilerinin sendikalarının görevleri iktidarın her politikasına sorgusuz sualsiz destek vermek midir yoksa emekçilerin hakları için mücadele etmek midir? Ve son olarak İstanbul Sözleşmesine sahip çıkan kadınları sapkınlıkla suçladığınız için özür dileyecek misiniz?”

AYRIMCI VE DÜŞMANCA POLİTİKALARLA MÜCADELE ETMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Açıklamasına “Bizler İktidarın İstanbul sözleşmesine karşı giriştiği saldırıların tüm haklarımıza yapılan topyekün saldırılardan azade olmadığının bilinciyle; İstanbul Sözleşmesinden de, kamu emekçilerinin iş güvencesinden de, işçilerin kıdem tazminatı haklarından da, barolar ve meslek odalarını yok etmeye yönelik yapılan saldırılara karşı dayanışma içinde olmaktan da, haber alma hakkımızdan ve basın özgürlüğünden de, kadınlara ve çocuklara karşı yürütülen tüm ayrımcı ve düşmanca politikalarla mücadele etmekten de asla vazgeçmeyeceğimizi bir kere daha burada tekrar ediyoruz” sözleri ile devam eden Ayaz, Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ı hakları ve hayatları için mücadele eden tüm kadınlardan özür dilemeye davet etti.

EDKP’DEN SOSYAL MEDYA EYLEMİ

Karaman’ın sosyal medyadaki paylaşımına bir tepki de EDKP’den geldi. Bugün akşam 21.00’de #ÖzürDileMuammerKaraman hastagi ile sosyal medya eylemi yapacaklarını söyleyen EDKP, tüm kadınları tag’e destek vermeye çağırdı. EDKP, konu ile ilgili sosyal medyadan şu çağrıyı yaptı: “Biz Eskişehirli Kadınlar İstanbul Sözleşmesinin kadınlar için hayati önemini anlatıp sözleşmeden vazgeçmeme kararlılığımızı göstermek için kadın zinciri oluştururken aynı gün sosyal medya üzerinden Eğitim Bir Sen Eskişehir Şube Başkanı Muammer Karaman’ın İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi talebiyle kadınları çeşitli sapkınlıklarla suçladığı paylaşımıyla karşı karşıya kaldık. Muammer Karaman’ın derhal hakları ve hayatları için mücadele eden tüm kadınlardan özür dilemesini ve İstanbul Sözleşmesi üzerinden yürütülen karalama kampanyasının bir parçası olmaktan vazgeçmesini istiyoruz! Bu sebeple bu akşam (15.08.2020) saat 21:00’de Twitter’da #ÖzürDileMuammerKaraman hashtaginde buluşuyoruz. İlk tweet Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (esk_kadin) tarafından atılacaktır.”

İlgili haberler
Eskişehir’de kadın zinciri: 'İstanbul Sözleşmesi’n...

Eskişehir'de kadınlar, Eskişehir Demokratik Kadın Platformunun çağrısı ile İsmet İnönü Caddesi'de bi...

Eskişehirli kadınlar ‘kadın zinciri’ kuruyor

İstanbul Sözleşmesinin iptal edilmek istenmesine karşı ülkenin dört yanında tepkiler sürüyor. Eskişe...

Tepebaşı Belediyesi işçileri: ‘İstanbul Sözleşmesi...

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri örgütlü oldukları Tepebaşı Belediyesinde İs...