Duygu Delen’in ölümüne ilişkin rapor mahkemeye ulaştı: Balkondan düşerken canlıydı
Duygu Delen’in ölümüne ilişkin Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulundan beklenen rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, hayatını kaybeden Duygu Delen’in balkondan düşerken canlı olduğu tespitine yer verildi.

Antep’te, 17 yaşındaki Duygu Delen’in balkondan düşüp ölmesine ilişkin, hakkında ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlarından dava açılan Mehmet Kaplan tutuklu yargılanıyor.

Daha önce 3 ayrı raporun hazırlandığı ve tarafların çelişkili bulduğu için itiraz ettiği Duygu Delen’in ölümüne ilişkin yargılamayı yapan 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulundan detaylı rapor talebinde bulundu.

Adli Tıp Kurumundan beklenen rapor, cuma günü mahkemeye ulaştı. Adli ve tıbbi belgelerin Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulunca yeniden değerlendirildiği belirtilen raporda; Duygu Delen’in ölümünün yüksekten düşme ile gerçekleştiği belirtilerek, “Yüksekten düşme eylemi öncesi ayrıca künt bir travmaya maruz kalıp kalmadığı, yüksekten düşme eyleminin kendi iradesi ile mi yoksa bir başkasının etkisi ile mi meydana geldiğinin mevcut verilerle bilinemedi” denildi.

‘DUYGU DÜŞERKEN CANLIYDI, EVDEKİ KANLAR MEHMET KAPLAN’A AİT’

Raporda, Delen’in kol ve bacaklarında oluşan izlerin ise yüksekten düşme sonrasında zemine çarpmanın etkisi ile oluşabilecek nitelikte olduğu vurgulanarak, “Çocuğun hangi pozisyonda düşmeye başladığının mevcut verilerle bilinemediği, olayın gerçekleştiği dairenin bir alt katında bulunan çamaşır tellerine temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik meydana gelebileceği değerlendirmiştir. Dava dosyasında mevcut tıbbi belgeler ve otopsisinden elde edilen bulgular dikkate alındığında, çocuğun düşme esnasında canlı olduğu, bilinç durumunun mevcut verilerle bilinememektedir” ifadelerine yer verildi.

Raporda, olayın gerçekleştiği evden alınan kan örneklerinin tutuklu sanık Mehmet Kaplan’a ait olduğu ve Duygu Delen’a ait DNA profili elde edilemediği vurgulanarak, “Diğer hususlar hakkında adli tıbbi değerlendirme yapılamadığı, adli tahkikat ile mahkemenizce aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur” görüşüne yer verildi.

Öte yandan geçen hafta yapılan duruşma adli tıp raporu gelmediği için şubat ayına ertelendi. Şubat ayında yapılacak yargılamada, detaylı adli tıp raporu ile birlikte karar verilmesi bekleniyor.

Haber-Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Duygu Delen’in ölümüne ilişkin Adli Tıp’tan detayl...

Antep’te 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüne ilişkin yargılanan Mehmet Kaplan’ın duruşması Adli Tıp...

Duygu Delen davası: Sanık Mehmet Kaplan heyete küf...

Beşinci duruşması görülen Duygu Delen davası 2 Aralık’a ertelendi. Tutuklamanın devamı kararına öfke...

Duygu Delen için adalet istiyoruz

Eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan tarafından işkenceye uğrayıp ‘İntihar etti’ denilen Duygu Delen’in...