DEVA Partili Esen: 'Çocuklara okullarda öğün desteği için açılan davanın destekçisiyiz'
DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, 'Türkiye’de 7 milyon çocuğun yoksulluk çekiyor, tüm çocuklarımızın karnı tok sırtı pek olana dek bu işin peşini bırakmayacağız' dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, “Bütçe Komisyonundan geçen ancak TBMM Bütçe görüşmelerinde iktidar tarafından reddedilen okullarda öğün desteği konusundan vazgeçmedik. Türkiye’de 7 milyon çocuğun yoksulluk çekiyor, tüm çocuklarımızın karnı tok sırtı pek olana dek bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Esen, sosyal medya hesaplarından yayınladığı video ve yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Ülkemizde 7 milyon çocuk yoksul. Ama yoksullukla mücadele ödeneği en çok azalan programlar arasında. Çocuklara okullarda beslenme desteği hiç olmazsa 1 öğün yemek dendi, plan bütçe komisyonunda olur dendi ve bu meclis bunu kabul etmedi. Ankara Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği derin yoksulluğun esir aldığı evlerde büyüyen ve okullarda aç, hatta susuz kalan çocuklar için bir mücadele veriyor.

En büyük sorunumuz yoksulluk. Türkiye’de yoksulların yarısı 25 yaşın altında. Ülkemizde 0-17 yaş arası çocuk ve gençlerin yüzde 45’i yani yaklaşık yarısı yoksul ve sosyal dışlanmışlık riski taşıyor. Bu oran AB ülkeleri içinde en kötü oran, hemen ardımızdan Romanya geliyor. Sayın Bakan, ’’Yoksullukla mücadele bütün şiddetiyle devam edecek’’ dedi, ancak yoksullukla mücadele ödeneği en çok azalan programlar arasında oldu.

Çocuklara okullarda beslenme desteği hiç olmazsa 1 öğün yemek dendi, plan bütçe komisyonundan geçti, fakat Genel Kurul’daki bütçe görüşmeleri sırasında AKP ve yandaşı partiler öneriyi kabul etmedi.

TÜİK verilerine göre her üç çocuktan birinin yoksul olduğu ülkemizde yüksek enflasyon ve derinleşen yoksulluk sonucu çocuklar yeterli besine ve gıdaya ulaşamamakta ve öğün atlamak zorunda bırakılmaktadır. OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye %19,2 ile son 30 günde haftada en az bir kez yiyecek parası olmadığı için yemek yemeyen öğün atlayan öğrenci oranının en yüksek olduğu ülke. Bu durum Türkiye’de neredeyse her beş öğrenciden birinin parası olmadığı için haftada en az bir kere yemek yemediğine işaret ediyor.

Meclis çatısı altında, bütçe görüşmelerinde, bu kürsü ve sıralarda defalarca dillendirdiğimiz ve dillendirmeye devam edeceğimiz bu konu için çabalayan herkese teşekkür ediyor; önüne geçen, bütçeye alınmasına engel olan herkese vicdan diliyorum!”

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Çocuklar için bir öğün yemek davasına MEB'in savun...

'Bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek' davasında MEB'in hukuk müşaviri, 'Bir öğün ücretsiz yemeğin ve...

Ankara'da kadınlar okullarda bir öğün ücretsiz, sa...

MEB'e karşı, okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek hakkı için açılan davanın ilk duruşması bug...

Sadece beslenme hakkı değil, çocukların esenliği i...

'Bence karar vericilerin yapması gerekenler çok net, raporlar da ortada. Bizim yapmamız gereken ise...