Çocuğunu terk etmek zorunda kalan kadın: İşsizim ve ailem yok!
Bursa’da işsiz ve bakacak durumu olmadığı için çocuğunu terk etmek zorunda kalan ve yargılanan Gamze Nur E: “İşsizim ve ailem yok. Çocuğumu bırakamıyordum. Çok zor durumdaydım” dedi.

Bursa’da, 4 yaşındaki oğlunu bir alışveriş merkezinin oyun alanına bırakarak terk etmek zorunda kalan Gamze Nur E.’nin yargılandığı davanın ikinci duruşmasına devam edildi. Duruşmada ifade veren 31 yaşındaki kadın, “İşsizim ve bir ailem olmadığı için çocuğuma bakamıyordum. Bu nedenle bıraktım” dedi.

‘BEN DE ÇOCUK ESİRGEMEDE BÜYÜDÜM’

Hakkında ‘aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlal’ ve ‘terk etme’ suçlarından toplam 3 yıl hapis cezası istemi ile dava açılan anne Gamze Nur E., Bursa 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasına gelmeyince, hakkında polis zoruyla duruşmaya getirilmesine karar verildi. İkinci duruşmaya polis zoruyla getirilen Gamze Nur E, “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben de çocuk esirgeme yurdunda büyüdüm. Çocuğumu evlilik dışı dünyaya getirdim. Babası M.E.’dir. Halen cezaevinde bulunmaktadır. Olaydan önce çocuk esirgeme yurdunu arayarak, çocuğumu vermek istedim. Ancak, prosedürlerin uzun olduğunu söylediler. İşsizim ve ailem yok. Çocuğumu bırakamıyordum. Çok zor durumdaydım. Çocuğumla AVM’ye gitmiştik. Durumu toparlayıp çocuğuma yeniden bakabileceğim duruma geldiğimde yeniden bulma ümidiyle çocuğumu bırakmıştım. Küçük kağıda yazılı not bana aittir. Pişmanım, beraatımı istiyorum” dedi.

Mahkeme hakimi, ifadesinin ardından Gamze Nur E. hakkındaki yakalama kararını kaldırarak duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

NE OLMUŞTU?

Bursa'da geçen Ocak ayında Gamze Nur E. isimli kadın, 4 yaşındaki oğlu Hamza'yı cebine koyduğu “Çok zor durumdayım, çocuğuma bakacak durumum yok. Tek çarem buydu. Bir başıma bu kadar yapabildim” yazılı notla birlikte bir AVM’nin oyun parkına bırakmak zorunda kalmıştı. AVM'deki güvenlik görevlilerinin fark ettiği Hamza, polis ekiplerine teslim edilmişti. Olayla ilgili yapılan incelemeler sonrası Gamze Nur E, gözaltına alınmıştı. Gamze Nur E, sevk edildiği Bursa Adliyesinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İlgili haberler
100 genç kadından 33’ü işsiz!

Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 13.9’a yükselirken kadın işsizliği 16.7, genç kadın işsizliği ise...

GÜNÜN RAKAMI: Haftada 2 bin 169 kadın işsiz kaldı!

İşsiz olan kadınların sayısı 15 yıl için de yüzde 453 artarak 118 binden 1 milyon 807 bine yükseldi.

Çalışanların yüzde 22’si, işsizlerin yüzde 38’i ka...

KONDA 2018 Hayat Tarzları / Toplumsal Cinsiyet raporunu açıkladı. Rapor, toplumda kadınlarla erkekle...