Cinsel istismardan ceza alan tarikat liderine, mağdurun ablasına da cinsel saldırıdan dava açıldı
Zonguldak’ta 19 yaşındaki H.K.Y.’ye cinsel istismardan ceza alan tarikat lideri İsmail A. bu kez H.K.Y.’nin ablası N.M.Y.’ye cinsel saldırıdan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Zonguldak’ta 19 yaşındaki H.K.Y.’ye cinsel istismarda bulunduğu için hapis cezası alan tarikat lideri İsmail A. (49) hakkında bu kez H.K.Y.’nin ablası N.M.Y.’ye (31) cinsel saldırı suçlaması ile dava açıldı. İlk duruşmada suçlamaları reddeden ve hakkında 21 yıla kadar hapis istenen sanık, kendisine iftira atıldığını iddia etti.

Çaycuma ilçesi Saltukova beldesindeki çiftlik evinde 2012 ile 2014 yılları arasında istismara uğradığını söyleyen H.K.Y.’nin şikayetiyle tarikat lideri İsmail A. hakkında 2021’de soruşturma başlatıldı. İstismarın olduğu ilk zamanlar ailesinden destek göremediği için şikayetçi olmadığını belirten H.K.Y., İsmail A.’nın kendisini ‘mehdi’ ilan ettiğini, ailesi ve diğer kişilerin korktuğu için konuşamadığını söyledi. Şikayet sonrası İsmail A. hakkında dava açıldı. Dava süreci devam ederken, şubat 2022’de H.K.Y.’nin ablası N.M.Y. 19 yaşında, 2012’nin temmuz ayında tarikat evinde, İsmail A.’nın cinsel saldırısına maruz kaldığını belirterek, savcılığa başvurdu.

‘DİNİ DUYGULARIMI İSTİSMAR ETTİ’

N.M.Y., savcılık ifadesinde “Akşamüstü beni yatak odasına çağırdı. ‘Başımıza kaza bela gelir’ diyerek dini duygularımı istismar ederek cinsel saldırıda bulundu” dedi.

İsmail A.’nın H.K.Y.’ya yönelik eylemi nedeniyle açılan dava kasım 2022’de sonuçlandı. İsmail A., ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan ‘iyi hal’ indirimi ile 11 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İsmail A. için adli kontrol tedbirleri uygulandı.

İsmail A. hakkında bu kez N.M.Y.’ye yönelik ‘zincirleme şekilde nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya İsmail A. ile avukatı katıldı. Mağdur taraftan ise duruşmaya katılan olmadı.

‘İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’

Savunması için söz verilen İsmail A., “Kesinlikle mağdurun iddiaları doğru değil. Kendisine cinsel saldırıda bulunmadım. Mağdur ilgi çekmek için üzerime iftira atıyor” dedi.

Sanık avukatı ise suçlamaların asılsız olduğunu öne sürerek mağdur beyanlarının soyut kaldığını söyledi. Avukat, sanığın duruşmalara katılmasının zorunlu tutulmamasını talep etti.

Mahkeme heyeti, İsmail A.’nın duruşmalara katılmamasına, yalnızca avukatına verilen vekaletin yeterli olduğunu karar verdi. Duruşma N.M.Y.’nin ifadesinin alınması için ertelendi.

Haber: DHA

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Zonguldak Bağımsız Kadın Platformu çocuk istismarı...

Zonguldak Çaycuma'da Bağımsız Kadın Platformu tarafından çocuk gelinlere ve çocuk istismarına karşı...

DOSYA | Çocuk istismarı politiktir! Karanlık ağlar...

Çocuk istismarını daima gündemde tutmak, sorunu doğru tarif etmek, anlamak ve anlatmak gerekiyor. So...

Çocuk istismarında acı tablo: Bu olayları unutma!

Son 20 yılda kamuoyunun gündemine onlarca istismar vakası girdi. Yeterli önlemler alınmış olsaydı, e...