BORKAD'lı kadınlar hakları için bir araya geldi
Bornova Kadın Dayanışma Derneği "Haklarımız var" diyerek İstanbul sözleşmesi ve nafaka hakkıyla ilgili panel düzenledi.

Bornova Atatürk Mahallesinde bulunan Doktor Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panelde İzmir Barosu’ndan Avukat Birgül Değirmenci konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nin kadın mücadelesinin kazanımlarından biri olduğunu söyleyen Değirmenci, sözleşmenin kadınlar açısında pek çok şey ifade ettiğini dile getirdi. Medyanın kadın cinayetlerini münferit olarak gördüğünü ifade eden Değirmenci, “Manşetler kadını hedefe koyuyor. Mağdur kadın suçlu duruma düşürülüyor. Asıl sorun gizlenmeye çalışılıyor. Toplum getirdiği süreçlerin getirdiği bir durumun hesabı kadına ödetiliyor” dedi. 

Kadının nafaka hakkının alınmaya çalışıldığına dikkat çeken Değirmenci, kadının eve, çocuklara bağımlı kılarak yoksullaştırıldığı bir toplumda nafaka hakkının kaçınılmaz olarak korunması gerektiğini ifade etti. 2015’te açılan boşanma paketini hatırlatan Değirmenci, çocuk istismarı, erken evlilikler ve nafaka hakkının da içinde bulunduğu paketin kadınların mücadelesiyle geri çektirildiğini aktardı. O dönem yasaya giremeyen uygulamaların yeni yargı paketleriyle hayata geçirilmek istendiğini belirten Değirmenci, “Çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi, hadım uygulaması, boşanmanın zorlaştırılması, bunun için arabuluculuk uygulamasıyla aile birliğinin temelini savunması için kadını ikna etmeye çalışılıyor. Nafaka hakkının kaldırılmak istenmesi yine gündemde” diye konuştu.
Değirmenci, “Kadını ekonomik hak gasplarına uğratarak boşanmasının önünü kapatmaya çalışıyorlar. Sistem bu düzenlemeyle cinayetlerinin nedenlerini çözeceğine kadını bu şekilde kuşatarak boşanmaları önlemeye ve de cinayetlerin devam etmesine yol açıyor. Nafaka hakkının devletin belli bir asgari düzey belirlemesi gerekiyor. Avrupa’daki mahkemeler kadını boşandıktan sonra koruyan pek çok uygulama var, Türkiye de benzer uygulamaları kanunlarına yansıtmalı. Kadın kendi ayakları üzerinde durabildiğinde güçlenir” diye konuştu.

Çocuk istismarı ve buna dair yargı paketlerinde yer alan düzenlemelere değinen Değirmeci, Çocuk hakları Sözleşmesinin imzacısı olan Türkiye’nin hükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu vurguladı. Daha önceki düzenlemelerde ailenin rızasıyla evlenme yaşının 17 olduğunu belirten Değirmenci, Çocuk hakları koruma kanununda istismarı önlemek için 103 ve 104 maddelerinde yer alan ‘istismarı işleyene 8-15 yıl arasında ceza verir.15 yaşın altındakileri ailelerin şikayetiyle, 15 yaşın üstündeyse rıza aranır’ ifadelerini hatırlattı. Bu düzenlemenin tepkilerin ardından iptal edildiğini aktaran Değirmenci, şimdi uygulanan düzenlemede cezaların arttığı görülüyor olsa da istismar yaşını 12 yaşına düşürülmesine dikkat çekti.

“KADINLAR BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİ”
Değirmenci, “Bizim çocukları korumak gibi bir derdimiz var. Biz çocuklarımızı cinsel istismara karşı koruyamıyorsak kadınlarımızı şiddete ve cinayete karşı nasıl koruyacağız? Çocuklarımızın istismarına yönelik destekleyecek düzenleye karşı çıkmak zorundayız. Devletin görevi çocukları, mağdur durumda olan kadınları korumaktır. O nedenle bu yasaya karşı çıkmalıyız. Böyle bir yasanın gündeme geldiğinde bizim göstereceğiniz direnç çok önemli. Bizim kadınların ve çocukların haklarını gasp edenlere karşı mücadele etmeliyiz. Bu mücadele sadece kadınların değil erkeklerin de mücadelesi. Ama kadınlar daha fazla ezildiği için bu mücadelenin en önünde olmak zorunda. Bu mücadele cinsiyet mücadelesi değil sadece iktidar ve ataerkil sistemine karşı bir mücadele. Bu yüzden birlikte mücadeleyi etmeliyiz” dedi.

İlgili haberler
BORKAD’lı kadınlar, 1 Mayıs’ı mahallelerinde de ku...

BORKAD’lı kadınlar krize, şiddete, eşitsizliğe ve çocuk istismarına karşı talepleriyle mahallelerind...

BORKAD’dan çocuk istismarı paneli

Bornova Kadın Dayanışma Derneği, çocuk istismarı, çocuğun korunması, istismardaki artışların temel s...

BORKAD’dan ‘Haklarımız var’ paneli

“İstanbul Sözleşmesi nedir, 6284 sayılı yasa ve nafaka hakkı neden önemlidir”i tartışmak için BORKAD...