Beşiktaş'ta İstanbul Sözleşmesi forumunun ardından gözaltına alınan kadınlar serbest
İstanbul’daki kadın forumunun dağılmasının ardından aralarında Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros'un da olduğu forum koordinasyonundan kadınlar gözaltına alındı.

İstanbul Sözleşmesini için Abbasağa’da düzenlenecek olan forumun polislerce engellenmesinin ardından kadınlar Barbaros Meydanı’ına yürüyerek forumu gerçekleştirmişti. Forumun sonlanmasının ardından kalabalık dağıldıktan sonra aralarında forum düzenleyicilerinin olduğu 6 kadın gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Rüya Kurtuluş, Tuğçe Özçelik, Simla Sunay, Feride Eralp, Fulya Dağlı.

KADINLARDAN GÖZALTILARA TEPKİ: ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN!

Gözaltıların ardından İstanbul Sözleşmesi Forumu'nu düzenleyen kurumlar ve kadın örgütleri açıklama yaptı:

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz” demek için gerçekleştirmek istediğimiz, onlarca kadının, kadın örgütünün, kurumun buluştuğu İstanbul Forumumuz önce polislerce mesnetsiz gerekçelerle engellendi. 

Israrımızla Barbaros Meydanı’nda gerçekleştirdiğimiz forumumuz bittikten ve tüm kadınlar alandan ayrıldıktan sonra, forum düzenleyicilerinden olan arkadaşlarımız sokak ortasında, tek tek, sivil polislerce, sivil araçlara bindirilerek gözaltına alındı! 

Bugün hep birlikte bir söz söyledik; biz kadınların yaşam haklarımızı elimizden almanıza izin vermeyeceğiz, bu saldırılara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz dedik. Bu sözün arkasındayız!

Arkadaşlarımızın, adeta cadı avı gibi tek tek izlenerek, yaka paça, sivil polislerce sivil araçlara sürüklenerek gözaltına alınması bu sözden, kadınların birlikte mücadelesinden korkunun bir ifadesidir.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!  

Tek başına değil, bir aradayız! Haklarımızdan ve hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesini uygulayın demekten vazgeçmeyeceğiz!

Kadınlar gece saatlerinde ifadeleri alındıktan ve sağlık muayeneleri yapıldıktan sonra serbest bırakıldı. 


İlgili haberler
Ankara'da kadınlar İstanbul Sözleşmesi için forumd...

Ankara Kadın Platformu'nun çağrısıyla Kurtuluş Parkı'nda bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmes...

İstanbul'da kadınlar engellere rağmen İstanbul Söz...

Abbasağa Parkı’nda İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı forum yapmak isteyen kadınlar polis...

Polonya hükümeti İstanbul Sözleşmesinden çekileceğ...

Polonya hükümetinin İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklaması ülke çapında protesto gösterile...