İstanbul'da kadınlar engellere rağmen İstanbul Sözleşmesi forumunda buluştu
Abbasağa Parkı’nda İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı forum yapmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Forum yapmakta ısrar eden kadınlar Barbaros Meydanı'nda buluştu.

“İstanbul Sözleşmesi’ne saldırılar karşısında haklarımız ve hayatlarımız için buluşuyoruz” diyerek Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda forum yapmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Abbasağa Parkı’ndaki buluşmanın Beşiktaş Kaymakamlığı’nca yasaklandığını söyleyen polisler, parkın bütün girişlerini kapattı, parkın içine çok sayıda polis yerleştirildi.   

Abbasağa Parkı'nın F kapısında toplanan çok sayıda kadın örgütü, siyasi parti temsilcisi, sendika ve kurum temsilcisi kadın engellemeyi alkışlarla, zılgıtlarla protesto etti.

"Her gün kadınların öldürüldüğü, şiddetin olağanlaştığı bir ülkede yaşamı savunmak için buluştuk, bu engelleri kabul etmiyoruz, forumumuzu yapacağız” diyen kadınlar forumu yapmak üzere yürüyüşe geçti. 

Yürüyüşün ardından kadınlar Barbaros Meydanı'nda forum yapmaya başladı...

Forumda söz alan kadın örgütleri, siyasi parti temsilcileri, sendika yöneticileri, üniversite kadın çalışmaları topluluğu temsilcileri, mahallelerden foruma katılan kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik saldırıların kadınların haklarını gasp etmeye yönelik adımların en önemli ayaklarından biri olduğunu belirtip, İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmak için İstanbul'daki kadınlara ulaşmak için mahallerde, üniversitelerde, işyerlerinde hep birlikte çalışma yürütülmesinin önemine dikkat çektiler. 

1 Ağustos'un İstanbul Sözleşmesi'nin yıldönümü olduğunu hatırlatan kadınlar, o gün sözleşmenin kadınların şiddetten korunması ve eşitlik haklarının uygulamaya geçirilmesi için ne anlama geldiğini anlatan bir çalışma yapmayı planladılar.

AKP MYK'sında 5 Ağustos günü İstanbul Sözleşmesi'nin iptalinin gündeme geleceğine ilişkin duyumlar olduğunu, AKP MYK'sı kadınların hakları ve hayatları hakkında bu kadar önemli bir kararı almaya çalışırken, kadınlar olarak ortak söz olan "Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan Vazgeçmeyeceğiz", "İstanbul Sözleşmesi'ni koruyacağız", "İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesini değil, sözleşmenin uygulanmasını istiyoruz" diyerek sokakta olmak gerektiğini tartıştılar.

Forum, yapılan önerilerin toparlanması ve önümüzdeki günlerde bu önerilerin hayata geçirilmesi için bir iletişim ağı kurulması çağrısıyla bitti. Kadınlar önümüzdeki günlerde forumda çıkan kararları değerlendirip, İstanbul'da somut bir eylem planını hayata geçirecekler.  

Forumun sonunda Rosa Kadın Derneği'nden ve Sosyalist Kadın Meclisleri'nden kadınların gözaltına alınması ve kadın örgütlerine dönük baskılar alkışlarla protesto edildi. "Gözaltılar serbest bırakılsın" diyen kadınlar; "Kadınları değil, katilleri engelle" diyerek seslerini yükselttiler. 

İlgili haberler
Polonya hükümeti İstanbul Sözleşmesinden çekileceğ...

Polonya hükümetinin İstanbul Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklaması ülke çapında protesto gösterile...

GÜNÜN ÇAĞRISI: İstanbul Sözleşmesi'ne saldırı karş...

İstanbul Sözleşmesine dönük saldırılara karşı sözümüzü birleştirmek, hayatlarımıza birlikte sahip çı...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: İstanbul Sözleşm...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyeleri 'İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı Pınar aramızda olurdu' di...