Ayşe Tuba Arslan’ın ‘canım’ mesajı katile tahrik indirimi nedeni yapılmış!
23 kez şikayet etmesine rağmen Ayşe Tuba Arslan’ı öldüren fail Yalçın Özalpay için Ayşe Tuba’nın S.E.’ye attığı ‘canım’ mesajı ‘haksız tahrik indirimi’ nedeni yapılmış!

Eskişehir’de Ayşe Tuba Arslan’ı katleden fail Yalçın Özalpay’a Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesindeki istinaf duruşmasında “haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme” suçundan 24 yıl hapis cezası verilmesine ilişkin kararın gerekçesi açıklandı. Mahkeme indirime gerekçe olarak Ayşe Tuba Arslan’ın telefonuna gelen “canım” hitabını öne sürdü.

Ayşe Tuba Arslan, 24 yıl evli kaldıktan sonra boşandığı Yalçın Özalpay tarafından 2019 yılı ekim ayında, Odunpazarı ilçesindeki Atatürk Bulvarı’nda başına satırla vurularak, ağır yaralandı. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gören Arslan, 44 gün sonra hayatını kaybetti. Katil zanlısı Özalpay ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ayşe Tuba Arslan’ın 3 kez uzaklaştırma kararı aldığı Yalçın Özalpay hakkında, birinde ‘Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?’ ifadesi yer alan 23 farklı dilekçe verdiği ortaya çıkmıştı.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Yalçın Özalpay, geçen yıl temmuz ayında, tutuklu yargılandığı Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesince, ‘tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca iyi hal ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.

CEZA 24 YILA İNDİRİLDİ

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi ise sanık Yalçın Özalpay’a ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, cinayeti ‘haksız tahrik’ altında işlediğine hükmederek, cezayı 24 yıla indirdi. 2’nci Ceza Dairesi’nin sanık Yalçın Özalpay ile ilgili verdiği kararın gerekçesi de ortaya çıktı. Sanığa ‘haksız tahrik indirimi’ uygulayan mahkeme, “Somut olayda sanığın, aldatıldığını öğrenmesiyle boşanma davasının devam ettiği süreçte maktulü öldürme kararı aldığı, bu kararında sebat gösterdiği, boşanma davasının sona ermesinden kısa bir süre sonra, maktulün sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışlarının yarattığı tahrikin etkisi altında bu kararı yerine getirmek için olay günü beraberine aldığı satırla maktulü öldürdüğü saptanmakla tasarlamanın sübuta erdiği kanaatine varılmıştır” dedi.

‘CANIM’ DİYE HİTAP ETMESİ SAVUNMALARI DOĞRULAR

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi kararında, S.E. ile Ayşe Tuba Arslan’ın HTS kayıtları ve mesajların incelendiği belirtilerek, “Temmuz 2017 tarihinden 24/08/2018 tarihine kadar çok sayıda karşılıklı arama ve mesajlaşmasının bulunduğu, aşçı yardımcısı olarak ana okulunda çalışan maktulün akrabalık ilişkisi, iş ilişkisi gibi hiçbir irtibat bulunmayan tur sahibi S.E. isimli erkek şahısla bu denli yoğun iletişim kurması ve bu iletişimlerin bir kısmının makul olmayan gece geç saatlerde yapıldığının tespit edilmesi, S.E. isimli kişinin göndermiş olduğu mesajda aralarındaki samimiyeti gösterir şekilde maktule ‘canım’ diye hitap etmesi de sanığın savunmalarını doğrular niteliktedir” denildi.

Mahkeme kararında şu ifadeler de yer aldı: “Bir şekilde farklı erkeklerle aldatma şeklindeki süreklilik gösteren ve zamana yayılan davranışları ile ilk haksız hareketi gerçekleştirdiği, bu şekilde olayların başlangıcına sebep olduğu, aldatılma olgusunu öğrenmesi üzerine sanığın maktule yönelik tehdit, hakaret ve yaralama suçlarıyla ilgili mahkumiyetle sonuçlanan dosyalara konu eylemlerini gerçekleştirdiğinin saptanması karşısında, tahrikte etki-tepki dengesi gözetildiğinde sanık hakkında haksız tahrik nedeniyle asgari hadden indirim yapılmasına karar verildi” denildi.

AYŞE TUBA ARSLAN DAVASI KOMİTESİ YARGITAY’A İTİRAZDA BULUNDU
Ayşe Tuba Arslan ailesinin avukatları İstinaf Mahkemesi’nin 24 yıllık hapis cezasıyla ilgili olarak Yargıtay’a itirazda bulundu. Tutuklu sanık Yalçın Özalpay ile ilgili kararı Yargıtay verecek.
23 FARKLI DİLEKÇESİ ORTAYA ÇIKMIŞTI
Ayşe Tuba Arslan’ın 3 kez uzaklaştırma kararı aldığı boşandığı erkek Yalçın Özalpay hakkında 23 farklı dilekçe vererek şikayetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Bir kadın cinayetinde daha indirim uygulandı: Ayşe...

İstinaf Mahkemesi, "canavarca hisle öldürme" kararını bozuldu ve Ayşe Tuba Arslan'ı öldüren Yalçın Ö...

Ayşe Tuba Arslan davasında savcı ‘canavarca his yo...

23 kez suç duyurusunda bulunmasına rağmen Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu katledilen Ayşe...

Ayşe Tuba Arslan davası ve önlenmeyen kadın cinaye...

Ayşe Tuba Arslan davasını ve önlenmeyen kadın cinayetlerini Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Heva...