ANNELERİN KAYGISI: Geleceksiz çocuklar, niteliksiz eğitim
Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken Kocaeli’de ailelere eğitiminin içinde bulunduğu durumu sorduk. Aileler eğitim sistemine ne güveniyor ne de çocuklarının geleceği için rahat bir nefes alıp veriyor.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir süre kala veliler okul alışverişinde her şeyin pahalı olduğunu söylerken, müfredat değişikliği nedeniyle çocuklarının geleceğinden endişeli. Veliler, “Çocuklarımızı okula mı, savaşa mı gönderiyoruz?” diye soruyor. 

‘ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUM’
İki çocuğu olan İlknur Karabiber okul alışverişinden geliyor. Fiyatların beklediğinden yüksek olduğunu dile getiren Karabiber, "Eşim 2000 TL’ye yakın alıyor. Hayat pahalı, geçim sıkıntısı var. Ben ailemin desteği olmadan geçinemiyorum. Az önce 200 TL’ye alışveriş yaptım çocuğa, bakalım yetecek mi?" Çocuklarının geleceğinden endişe duyduğunu dile getiren Karabiber "Eğitim sistemini açıkçası beğenmiyorum. Son zamanlarda duyduğumuz Atatürk'ün müfredattan kaldırılmasına üzülüyoruz açıkçası. Hoş karşılamıyoruz. Eğitim ile ilgili cihat açıklamalarını kaygıyla takip ediyorum. Çocuklarımın geleceğinden endişe duyuyorum" dedi.


İlknur Karabiber


EĞİTİMİN NİTELİKSİZLİĞİ AİLELERE EK MASRAF OLARAK DÖNÜYOR
İki çocuğu olan Serpil ise, okul alışverişini daha yapmadığını dile getiriyor. Kendi durumlarının bir nebze olsun iyi olduğunu ifade eden Serpil, "Geçen yıl 600 lira okul harcaması yaptık. Bakalım bu yıl daha almadık. Bizim maddi durumumuz biraz iyi ama bu alışveriş asgari ücretliler için çok zor. Bir de kirada olduğunu düşünseniz daha zor" dedi. Eğitim kalitesinin git gide düştüğünden yakınan Serpil, “Ama çocuk zaten çalışkansa sorun yok. Ben çocuklarımı kursa göndermek zorunda kalıyorum mesela. Çünkü yeterli bir eğitim almıyorlar. Artarak yoğunlaşan din dersleri var” dedi.

Reyhan ise 3 çocuk annesi. Bir dönem ücretli öğretmenlik yaptığını, çocuklarına bakmak için bıraktığını dile getiren Reyhan, "Okul araç ve gereçleri masraflı. Eşim belediye personeli ona rağmen masraflar çok yüklü" dedi. Eğitimde en büyük yükü ailelerin taşıdığını ifade eden Reyhan, "Çocuklarımızı kurslara gönderdik, okuldaki eğitimler çok yeterli değil, hatta verilen kitaplardaki dersler bile kaynak olarak yeterli değil. Ek masrafı zaten o yüzden yapıyoruz. Dershanelere, etütlere tabii ki gönderiyoruz. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere takviye yapmak şart artık. Yoksa kazanamaz" ifadelerini kullandı. Her sene değişen müfredattan yakınan Rayhan, "Her sene bir şey değiştirildi, her sene çocuklarımız bir değişim yaşadılar. Bunu ben iki çocuğumda da, üç buçuk sene arayla yaşadım. O yüzden eğitimi bilen biri gelsin başa, bu sistemi bir düzene soksun başka bir şey istemiyoruz" dedi.