40 öğrencinin istismarına ‘örgüt komplosu’ savunması!
Cizre’de 40’ı aşkın öğrenciyi istismar eden Burak Ercan’ın yargılandığı duruşmada konuşan Avukatı Yasin Şen, istismar olayının ‘komplo’ olduğunu iddia ederek, istismarı savundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesinde 40’ı aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan müdür yardımcısı ve Eğitim Bir-Sen temsilcisi Burak Ercan hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya müştekiler avukatları ile birlikte katılırken, istismar faili Burak Ercan, ikamet ettiği İstanbul’dan SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

İSTİSMARI HUSUMETE BAĞLADI

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Şırnak Barosu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları davaya müdahillik talebinde bulundu.

Duruşmada ilk olarak ifade veren istismar faili Burak Ercan, daha önce savcılıkta verdiği ifadelerle çelişkili ifadeler kullandı. Mahkeme başkanının çelişkili ifadelerini sorması üzerine istismar faili Burak Ercan, bu kez de şikayette bulunan öğrencilerle daha önce yaşadığı diyalogları anlatarak, olayın bir husumet olduğunu söyledi. İstismar olayını haberleştiren basın kurumlarını da hedef alan Ercan, kendisine yöneltilen bütün suçlamaları reddetti.

TUTUKLU YARGILANMASI TALEP EDİLDİ

Ardından söz alan Ercan’ın avukatı Yasin Şen ise cinsel istismar olayının “PKK’nin komplosu” olduğunu ve mağdurların müdafiliğini yapan kurum ve kuruluşların da PKK’nin örtük kurumları olduğunu iddia etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatın konuşmasına müdahale etti. Avukat bu sefer de istismar mağduru kişileri hedef alarak, verilen beyanların doğru olmadığını ve müvekkilinin suçsuz olduğu iddiasında bulundu.

Daha sonra ifadeleri alınan istismar mağduru 4 öğrenciden biri, yargılamanın uzun bir süredir devam ettiğini ve bir arpa boyu yol alınmadığını belirterek, bunun için şikayetinden vazgeçtiğini söyledi. Diğer müşteki öğrenciler ise istismar faili Ercan tarafından maruz bırakıldıkları olayları anlattı. Müştekilerin ifadelerinin ardından konuşan avukatlar ise, Ercan’ın tutuklu yargılanmasını talep etti.

İfadelerin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Şırnak Barosu’nun müdahillik talebini ve sanık Ercan’ın tutuklanması talebini reddetti.

Mahkeme, bir sonra ki duruşmayı 6 Aralık’a erteledi.

Haber-Fotoğraf: MA


İlgili haberler
30 öğrenciyi istismar eden müdür yarımcısı hâlâ gö...

30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak Er...

En az 30 çocuğu istismar eden eğitimcinin başka ok...

Şırnak Cizre’de 30’dan fazla çocuğu istismara maruz bırakan müdür yardımcısı Burak Ercan, ‘güvenlik...

KESK üyeleri, istismarcı öğretmenin yeni atandığı...

KESK İstanbul Kadın Meclisi üyeleri Şırnak’ta 30’u aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan ve İsta...