Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Varlı kadın cinayetlerini Meclis gündemine taşıdı
Ülkede artan kadın cinayetlerine dair, Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanına soru önergesi verdi.

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Gülderen Varlı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması istemiyle kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerine dair soru önergesi verdi.

Önergede, kadın cinayetlerinin şüpheli ölüm olarak kayda geçirilmesi, faillere yönelik cezasızlık politikasının kadın cinayetlerinde artışa sebep olduğu belirtilirken, Bianet’in yayımladığı rapora referans verilerek “Ağustosta en az 31, 2023’ün ilk sekiz ayında ise en az 205 kadın yaşamını yitirmiş, 45 kadın tacize uğramış, 88 çocuk istismar edilmiş, 512 kadın şiddete maruz kalmıştır. Erkekler tarafından en az 188 kadın seks işçiliğine zorlanırken, 170 kadının ölümü basına "şüpheli" olarak yansımıştır” denildi.

Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Muş, Diyarbakır ve Mardin illerinde 2023 yılının ilk 8 ayında en az 28 kadının şiddete uğrayarak öldürüldüğü belirtilen önergede bu bölgede kadınların etkilendiği sorunlar işsizlik, yoksulluk ve ekonomik kriz olarak ifade edildi. Bunlara ek olarak, özellikle Hakkari bölgesinde kayıtlara geçen 11 ölümün intihar olarak basına yansıdığı, bu şüpheli ölümlerin gençler ve kadınlardan oluştuğunun altı çizildi.

Bunların ışığında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın yanıtlaması için hazırlanan sorular ise şu şekilde ifade edildi:
■ Son beş yılda, Türkiye de yaşanan kadın cinayetlerinin sayısı kaçtır?
■ Son beş yılda, öldürülen kaç kadın devletten koruma talebi olmasına rağmen yaşamını yitirmiştir? Koruma kararı olmasına rağmen güvenlik önlemlerinin alınmamasının gerekçesi nedir?
■ Kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerine dair bir veri tabanınız var mıdır? Var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşacaksınız?
■ Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dönük bir eylem planınız var mıdır?
■ Van kentinde kadına yönelik şiddete ilişkin herhangi bir araştırmanız var mıdır? Var ise kamuoyu ile ne zaman paylaşacaksınız?
■ Van ilinde son 10 yılda erkek şiddetinden dolayı yaşamını yitiren kadın sayısı kaçtır?
■ Hakkâri ilinde son bir yılda artan intihar vakalarına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Herhangi bir çalışma başlatılmamışsa bunun gerekçesi nedir?

Fotoğraf: Gülderen Varlı

İlgili haberler
Aile Bakanı Mahinur Göktaş, nafakaya göz dikti: ‘M...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, süresiz nafaka uygulamasına karşı ‘mağdur er...

Şüpheli ölümde yetersiz soruşturma, aylar süren ot...

Tokat'ta asılı halde bulunan ve vücudunda darp izleri olduğu ifade edilen Dürdane Özkan'ın ailesi şü...

5 maddede şüpheli kadın ölümleri

Kadın cinayetlerinin her yıl artması, şüpheli kadın ölümlerinin yaşanmasının tesadüf olmadığını düşü...