Hastabakıcı Arzu ve Hatice hakları için 214 gündür direnişte
Ağır çalışma koşullarına karşı sendikalaşan Hastabakıcı Arzu Başaran ve Hatice Şener, işverenle toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine 214 gündür direnişte.

Antalya, Konyaaltı Toros Mahallesi’nde bulunan özel huzurevinde hastabakıcılık yapan Arzu Başaran ve Hatice Şener, işverenle yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca direniş başlattı. 214 gündür direnen hasta bakıcı kadınlar, ağır çalışma koşulları karşısında yaşanabilir bir ücret talep ediyor.
Çalışma koşullarının zorluğu ve düşük ücretler nedeniyle Sağlık İş Sendikasında örgütlenen ve yetki alan huzurevi çalışanları, toplu sözleşme yenileme döneminde işverenin ikramiyeler ve mesai artılarını kabul etmediğini anlattı. Sendikalı olan bütün işçileri “Ya sendikadan istifa edersiniz ya da işten çıkarırım” diyerek tehdit ettiğini söyleyen kadın işçiler, işçilerin işsiz kalma korkusuyla sendikadan istifa ettiklerini ifade etti. 10 yıllık emeklerinin heba edilmesi ve işsiz kalmayı göze alarak greve giden Başaran ve Şener ise 214 gündür, yağmur, rüzgar, sıcak, soğuk demeden huzurevinin önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

BİR HASTA BAKICIYA 22 HASTA

Çalışma koşullarının çok ağır olduğunu dile getiren Başaran ve Şener çalışma koşullarını şöyle anlattı: Bir hasta bakıcıya 22 hasta düşüyor. Çoğumuz bel fıtığı, sinir sıkışması sorunları yaşıyorduk. Çünkü az kişiyle çok iş yaptırıyorlar, yeni çalışan almıyorlar, ücretler de düşük, asgari ücret alıyorduk.”
16 yaşında çalışma hayatına başlayan ve hep sağlık sektöründe çalışan Başaran, “İki kişi de olsak haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dedi. Huzurevinde on yıldır çalışan ve işyeri temsilcisi olan Başaran, kirada oturduğunu ve grev boyunca zorlandıklarını; fakat mücadelerini sonuna kadar götürmekte kararlı olduklarını belirtti. Çalıştıkları dönemde işverenlerinin gözde iki elemanlarından olduklarını dile getiren Başaran, “Şimdi hakkımızı aradığımızdan dolayı, temsilci olarak bana karşı dava açılmış durumda” diye özetledi son durumu.

‘7 OCAK’TA GÖRÜLECEK DURUŞMAYA KADINLARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ’

2 çocuk annesi olan Şener ise 12 yıldır huzurevi çalışanı. Eşi de apartman görevlisi olan Şener ekonomik olarak zorlandıklarını söyleyerek, “12 yıllık emeğimden vazgeçmeye niyetim yok” diye konuştu. Hak alma mücadelelerinde hiçbir zaman pişmanlık duymadıklarını söyleyen Şener “Kazanıncaya kadar direnişimiz devam edecek” dedi.
Özellikle kendileri gibi zor koşullarda çalışan emekçilere seslenen kadınlar, “Bizim gibi istifaya zorlanma ve tehditler ile karşılaşan işçiler dirensin ve emeklerine sahip çıksın. 7 Ocak’ta Antalya’da görülecek mahkememizde özellikle kadınların desteğini bekliyor ve bize güç vermelerini istiyoruz” dediler.

İlgili haberler
Hastabakıcı Kristine ‘denk işe eşit ücret’ davasın...

Kökü 1950’lere dayanan bir dava yıllarını huzurevinde hastabakıcılık yaparak geçiren Kristine Bartle...

SAĞLIK İŞÇİSİ KADINLAR: İş yoğun, ücret düşük, hak...

Ankara’nın çeşitli hastanelerinde farklı statülerde ve alanlarda çalışan kadın işçilerle çalışma koş...

Sağlık çalışanları ‘sağlık olsun’ diyemiyor, neden...

‘Biz sağlık çalışanları, kendi sağlığımızın da dikkate alınmasını istiyoruz. Hakaretler duymak istem...