Seçim 2023

ücretli izin

Ücretli öğretmenlerin analık ödeneği hakkı gasp ediliyor

Yaz tatili döneminde sigorta çıkışı yapılan ücretli öğretmenler, analık izni bu döneme denk geldiği takdirde analık ödeneği alamıyor.

Fiili çalışma yoksa 37. haftaya kadar ‘çalışabilir raporu’ alınmamalı

Pandemi nedeniyle fiili çalışması olmayan kadın işçilerin ‘37. Haftaya kadar çalışabilir raporu’ alması uygulamada sıkıntıya yol açabilir.

Kamuda 24. haftasını dolduran tüm hamile işçiler ücretli izinli sayıldı

Cumhurbaşkanlığı kararı uyarınca işçiler de dahil olmak üzere kamuda çalışan tüm hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar (idari) ücretli izinli sayıldı.

İşe giderken ne patron ne devlet ‘Çocukları ne yaptın?’ diye sormuyor

‘Çocuklar dışarıda virüs var sakın çıkmayın’ dediğimde ‘Sen neden çıkıyorsun. Çocuk virüsü mü bu?’ sorularına yanıt bulamadım henüz. İşçilerin hayatı eve sığmıyor. Keşke sığsaydı.

Ev işçisi kadınlara reva görülen: Ya çalışıp hasta olmak ya aç kalmak

Geçimlerini günlük çalıştıkları evlerden aldıkları yevmiyeyle sağlayan ev işçisi kadınlar salgın sonrası işverenlerin ‘Artık gelme’ sözleriyle karşılaşır oldu. Peki ev işçisi kadınlar nasıl yaşayacak?

Gelecek kaygılarım şimdi başka kaygılara dönüştü

‘Üniversiteden mezun olup işsizlik yığınına katılan biri olarak gelecek kaygısını sonuna kadar yaşarken, bu dönemde bir sağlık çalışanının çocuğu olarak endişe ve korkularım çok daha arttı.’

İşçiler hayatta kalabilme derdinde, patronlar şov peşinde

Metal fabrikasından koronavirüs notları: Sabahın köründe servis bekleyen yine biz işçiler oluyoruz. Salgın patronlar ve işçiler arasındaki uçurumun ne kadar derin olduğunu tekrar ortaya koyuyor.

İşçi çalışırken yıllık izin yerine izin ücreti ödenemez

İşçi çalışmaya devam ederken yıllık ücretli izin verilmesi yerine izin ücreti ödenemez. Kullanılmayan yılllık izinler ancak ve ancak iş akdinin sona ermesi halinde ücrete dönüşür.