tarım işçisi kadınlar

Tarım işçileri bayramda da çalışmaya devam etti

Tarla yolunda traktör kasasında giden tarım işçileri bayramda da çalışmaya devam etti.

60 TL'ye 12 saat çalışan mevsimlik kadın ve çocuk işçiler: Mecburuz

Van Gevaş'ta günde 12 saat çalışarak sadece 60 lira yevmiye alabilen ve çalışmak zorunda olduklarını söyleyen tarım işçileri, “Zor iş ama mecburuz.”

Çocuklarının çalışma masası için tütün işçiliği yapıyor: Sadece yaşamak istiyoruz

Çocuklarını çalışma masası almak için çalışan, tableti olmadığı için edebiyat öğretmenliğinden mezun olamayan tütün işçisi kadın, geçimin zor, yaşama kaygısının had safhada olduğunu söylüyor.

Tarım işçisi kadınlar: Burada ölüm korkusuyla yaşıyoruz

‘Ölüm korkusuyla burada yaşıyoruz’ diyen ve yoksulluğu derinden yaşayan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, ‘En güzel yer doğduğun topraklardır. İnsan ölecekse de memleketinde ölsün’ diyor.

Çilek işçisi kadınlar: 70 TL pazar parasına yetmiyor

Koronavirüs, sera sıcaklığı ve oruçlu halleriyle çilek tarlasının yolunu tutan kadınlar, aldıkları 70 lira yevmiyenin pazar parasını çıkarmadığını belirterek duruma tepki gösteriyor.

İşverenin şiddetine uğrayan tarım işçisi kadın görme yetisini kaybetti

Antalya’da tarım işçisi Altın Erdoğan, 15 kişilik araca 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterince işveren S. A. tarafından şiddete maruz bırakıldı.

İşverenin azmettirmesiyle dövülen işçi kadın kör oldu

Antalya’da tarım işçisi 60 yaşındaki Altın Erdoğan 15 kişilik araca 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterince işverenlerin azmettirmesiyle işçiler tarafından dövüldü, görme yetisini kaybetti

Tarım İşçisi Aynur: Tüm zor işleri biz yapıyoruz, erkeklerden daha az ücret alıyoruz

Kovid-19 pandemisi nedeniyle çalışma koşulları daha da ağırlaşan tarım işçisi kadınlar erkeklerden daha fazla iş yaparken kendileri 80 lira erkekler 120 lira yevmiye alıyor.

Balıkesir’de yıldırım çarpması sonucu 4 kadın yaralandı

Balıkesir’in Bigadiç ilçesine bağlı kırsal Çekirdekli Mahallesinde biber toplarken yağan yağmurdan korunmak için sığındıkları ağaca yıldırım isabet etmesi sonucu 4 kadın ağır yaralandı.

‘Emeğimizin karşılığı 15 lira olmamalı’

Gevaş’ta fasulye üretiminde yer alan kadınlar, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söylüyor.

Mevsimlik tarım işçisi kadınlar: Kadın olarak daha çok yıpranıyoruz

Tarım mevsimi boyunca il il dolaşarak işçilik yapan, koronavirüs korkusuyla çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınlar, daha iyi ücret, daha iyi çalışma ve barınma koşulları talep ediyor.

Bir ömür tarım işçiliğinde çalışan 3 kadın: 50 kilo patlıcanı 40 liraya oyuyorlar

Tarım işçiliğine bir ömür vermiş olan 60, 65 ve 70 yaşındaki üç kadın bugün geçimlerini 50 kilo patlıcanı 40 lira karşılığında oyarak karşılıyor. Kadınlar patlıcan yoksa salça yapıp, hurda topluyor.

Pandemi sürecinde tarımda çalışma hakları ve kadın emeği

‘Önümüzdeki süreçte hem işçilerin sağlığı için hem de her yıl çocuklarıyla birlikte seyahat eden kadın tarım işçilerinin işe erişimi için alınacak önlemler çok önemli ve belirleyici olacak.’

Zorluklar arttı, önlemler belirsiz, destek yok, yoksulluk çok!

Mevsimlik tarım işçilerinin korona sürecinde yaşadığı zorluklara dikkat çeken ‘Virüs mü, yoksulluk mu?’ raporunun hazırlayıcılarından Ayşe Özsoy Ekmek ve Gül’ün sorularını yanıtladı...

Salgında 'Kırmızı altın' işçisi Faslı kadınlar işsiz kaldı!

İspanya’daki çilek tarlalarında sömürüye ve istismara rağmen hayatta kalmak için çalışmak zorunda kalan 11 bin Faslı kadın işçi salgın sürecinde İspanya hükümeti tarafından işsiz bırakıldı!

Tarım işçisi kadınlar virüs, oruç demeden çalışıyor

Adana’da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Ebru: ‘Devlet memurlara sunduğu olanağı bize sunmuyor. Devletin tarlada çalışana, garibana bir faydası yok.’

Kapitalizmin takkesi, kadınların mücadelesi

Kendiliğinden patlak veren eylemler salgın sonrası güçlenecek bir mücadele eğiliminin göstergesi. Dünyanın her yerinde takkesi düşen kapitalizme karşı kadınlar arasında sınıf mücadelesi mayalanıyor.

İşçi #Kadınlar1Mayısa doğru neler yaşıyor?

İşçi #Kadınlar1Mayısa doğru neler mi yaşıyor? Türkiye'nin farklı kentlerinden, farklı iş kollarından görüştüğümüz kadınlar dosyamızda anlatıyor…

Tarım işçisi kadın: ‘Korkuyoruz ama, aç kalmasın çocuklarımız diye gidiyoruz’

Kovid-19 salgını sonrası mevsimlik olarak çalıştıkları tarlalara gidemeyen tarım işçileri, yoklukla karşı karşıya. Görüştüğümüz tarım işçisi kadınlar aç kalmamak için çalışmaya gideceklerini söylüyor.

Korona günlerinde kadın emeği

Bugün canımızı kurtarmaya çalışırken bize yaşatılan bu ağır sömürü, korona günlerinin ardından neyle karşı karşıya kalınacağını gösteriyor.