Sennur Sezer

Sennur Sezer Emek Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerine verildi

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Sennur Sezer Emek Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Sennur Sezer ödüllerinin takvimi güncellendi

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri takvimi deprem nedeniyle güncelledi. Başvurular 15 Mayıs’a kadar uzatıldı. Sonuçlar, 1 Temmuz’da açıklanacak, ödüller 1 Eylül'de verilecek.

Sennur Sezer Emek-Direniş Ödülleri Töreni 12 Haziran’da

Şair Sennur Sezer’in anısına düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması’nın ödül töreni, şairin 80. yaş gününde, 12 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Sennur Sezer anısına verilen ödüller için başvurular 1 Şubat’a kadar devam ediyor

‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’nin 7.’si için başvurular başladı. Son başvuru tarihi ise 1 Şubat 2022.

‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ için başvurular başladı

DİSK/Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından Sennur Sezer anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ için başvurular başladı.

Emeği bezeyen maya: Tüm şairler bağbozumunda senin ülkene gelecek

Şiir örmek, bilme istencini ve kadının varlığını küçümseyen algıya karşı büyüyen tavırdır. Umudun ve mücadelen kalemimle birlikte sürecek, Sennur abla.

GÜNÜN KADINI: Peride Celal

Nâzım Hikmet’in ‘Küçük baltasıyla büyük bir ormanda yol açmaya çalışıyor’, Sennur Sezer’in, ‘Bence o baltasıyla korkulukları yıkarak duvarların ardını da gösterdi’ diye anlattığı yazar: Peride Celal.

1 Mayıs için beş kırık şarkı

Gelinciklerdi. Üflesen uçardı narin. Koparma. Sevmez tutsaklığı. Gelinciklerdi, kızların saçlarında, boynunda al al. Yüzlerine vurur rengi. Kına türküleri gibi coşkun bir ezgi....’

GÜNÜN BELLEĞİ: Sennur sezer yaşıyor; Dirençle...

Sonra bir işçi evinin duvarındaki takvim sayfasından gülümseyen yüzünü ve dizelerini görüyorum; ezilen, sömürülen insanı sınıf kardeşleriyle birleşmeye ve mücadeleye çağıran; Sennur Sezer

Hepimizin Sennur Ablası

Sennur Sezer... Kaybedeli 4 yıl oldu. Kaç yıldır edebiyatla ilgileniyor olmama rağmen çok sonra tanıdığıma hayıflandığım o “emeğin ve direncin” şairi...

Emeğin ve direncin yürekli karıncası: Sennur Sezer

Sennur Sezer... Sesi, sözü, kalemi ve umutla sıkılı yumruğu ile hem meydanlarda, hem edebiyatta ter akıtmış bir sevgi işçisidir.

Sennur Sezer belgeliği açıldı: Belgeliği oluşturmak, belleği oluşturmaktır

Kemal Tahir Halk Kütüphanesi-Türkiye Yazarlar Sendikası Müze Belgeliğinde Sennur Sezer de yerini aldı.

GÜNÜN KUTLAMASI: Yarın yeni bir gün olacak

Tarihler 21 Mart'ı gösterdiğinde, yani doğa yeniden uyanıp, her yan çiçeğe böceğe kestiğinde, Newroz coşkusu ev içlerinden alanlara akar. En güzel giysiler, doğanın coşkusuna eşlik eder.

GÜNÜN OYUNU: Şiirdir Sennur Sezer

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde...

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri 2019

7 Ekim 2015’te aramızdan ayrılan Sennur Sezer anısına Manos Kitap ve Gıda-İş Sendikasının düzenlediği Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışmasının 4.’sü için başvurular başladı.

Bilimin ve şiirin peşinde bir kadın: Mihrî Hatun

Osmanlı döneminin bilinen ilk kadın divan şairidir Mihrî Hatun. Şiirdeki ustalığı, cesareti, içtenliği ile dikkat çekmiş, döneminin usta divan şairleri ile atışmaktan geri durmamış bir kadın ozan.

Altınoluk’ta kadınlar Sennur Sezer’i andı

15 günde bir, bir araya gelen kadınlar sağlıktan eğitime, krizden sosyal yaşama bütün konularda konuşan kadınların son buluşmaları Sennur Sezer ve mücadelesini üzerineydi.

GÜNÜN BELLEĞİ: Sennur Sezer’i kaybedeli 3 yıl oldu…

Sevgili Sennur Sezer’i kaybedeli bugün 3 yıl oldu. Onu sevgiyle, özlemle anıyor; mücadelesiyle ve şiirleriyle yaşatıyoruz…

İşitin ayrıkotları

Sevgi ve özlemle anıyoruz...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Susan Sontag okunması gereken bir yazardır

Sennur Sezer’in kaleme aldığı yazılar hala çok önemli şeyler öğretiyor bize... Yeri geliyor bir fikri, bir şiiri, bir yazarı içimizde yeşertiyor yeniden... Senur Sezer’in kaleminden: Susan Sontag.