ohal

KHK’li olmak oturduğun evi satmaktır, eşinin patronun olmasıdır!

‘675 benim kimliğim uzantısı gibi, hani işte doc. uzantısı olur ya. Ben artık Fatoş Talia Alan 675’im’ diye anlatıyor Fatoş, KHK numarası eklenirken eksilen hayatının hikayesini.

Deniz Salmanlı: ‘KHK’lilerin yaşadıklarının tanığıydım, şimdi ben de dahil oldum’

22 yıllık TRT emekçisiyken ihraç edilen Deniz Çankaya Salmanlı, 15 Temmuz sonrası KHK’lilerle ilgili çektiği belgesine atıf yaptı: O zaman yaşananlara tanıktım şimdi tanıklıktan dahil olmaya geçtim.

‘Çocuklarıma kavuşacağım günü bekliyorum’

Mesleğinin başındayken bir gece yarısı KHK’sı ile çok sevdiği öğrencilerinden ayrı kalmış bir kadın. Mücadele etmekten başka şansı olmadığını biliyor ve mesleğine, çocuklarına kavuşacağı günü bekliyor

Feride Öğretmen: Biz kazanacağız

20 yıllık öğretmen Feride. Aklının ucundan bile ihraç olma ihtimali geçmezken, 5 yıldır çok sevdiği mesleğinden uzak. 15 yıllık arkadaşları bile ona sırt dönerken o ailesine ve sendikasına sarılmış.

Necla Öğretmen: Elli yaşımdan sonra bulduğum işleri nasıl devam ettirebilirim bilmiyorum!

‘Ben sadece Resmî Gazete’de ismimi gördüm. Bizim elimize bir kâğıt verip, şu gerekçeyle atıldın denmedi. Haberlerde 6-7 tane terör örgütü ismi bir sürü insanı terörle iltisaklı gösteriyorlar.’

‘Kaybeden iktidar kazanan alın teri, dayanışma ve mücadele olacak’

7 buçuk yıllık hemşireyken ihraç edilen Eylem Salar, bugün Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Urfa Şubesi Eş Başkanı. İhraç edilmek bugün onu mücadelesine çok daha bağlı hale getirmiş.

15 Temmuz’un 5 yılı: KHK’lara karşı kadınların direnişi sürüyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le hiçbir gerekçe olmaksızın mesleklerinden olan, mesleklerine geri dönmeyi bekleyen kadınların ayakta kalma hikayelerini paylaşıyoruz…

OHAL’le ihraç edilen ‘yaşamlar’: İnsanlar bize selam vermekten bir korkuyor

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) için OHAL kapsamında ihraç edilenlerle görüşen kendileri de KHK ile ihraç edilen akademisyenler alt üst olmuş hayatlara dikkat çekti.

Başkaldırdım, şimdi iyiyim...

Bu yazıyı okuyup benim durumumda olan kız kardeşlerime diyorum ki, korkma, ne olursun cesur ol. Susma. İçinde biriktir cesaretini ve kır zincirlerini. Yalnız değiliz, biz kadınlar birlikte çok güçlü.

OHAL kalkıyor peki arkasında neler bıraktı?

2 yıl süren OHAL sona eriyor ama yeni düzenlemelerle OHAL kalıcı hale getirilmek isteniyor. ‘Geçici OHAL’ döneminin bilançosu yeni sistemin kadınlara faturasını böyle özetliyor.

15 Temmuz’un üzerinden 2 yıl geçti: İhraç edilen kamu emekçisi kadınlar anlatıyor

KESK, ihraç edilen kadınların 2 yıldır yaşadıklarını ortaya çıkarabilmek için 232 KESK üyesi kadınla görüşmeler yaptı. Anket, sürecin hukuksuzluğunu bir kez daha ortaya koydu.

OHAL’in kadın hali

KHK ile yaşamları altüst edilen kadınlar, ihraç edildikten sonraki yaşamlarını anlatıyor. Hepsinin başka hikayeleri var, ortak görüşleri ise ekonomik bağımsızlıklarını kaybetmenin çok ağır olduğu.

Barışı savunduğu için ihraç edilen öğretmene tebliğ 8 Mart’ta geldi

‘Çocuklar Ölmesin’ diyen Ayşe Öğretmene destek veren, barışı savunan Edebiyat Öğretmeni Gülizar Işık Çay mesleğinden ihraç edildi. İhraç tebliği ise anlamlı bir günde; 8 Mart’ta kendisine ulaştı.

Bir yanda dayatılan ‘değerler’, bir yanda hayatın ‘dayattıkları’... Elbet patlayacak!

Kadınlar, gündelik hayatın zorunda, kendilerine dayatılan zorun ne demek olduğunu daha çok görüyor. Ama sıkışmış durumda... Ve bu sıkışma elbet patlayacak... Ama nasıl?

Kocaeli’de kadınlardan pankartlı protesto: 8 Mart yasağı mı, o da ne!

Valiliğin OHAL gerekçesiyle 8 Mart’ta düzenlenecek eylemine izin vermediği Kocaeli Kadın Platformu şehrin belirli yerlerine pankart asarak yasağa tepki gösterdi.

OHAL kıdem tazminatının ödenmemesine gerekçe olamaz

OHAL, kadroya geçirilmeyip işten çıkarılacak taşeron işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmemesine gerekçe olamaz. Kurumlar işçilere tazminatlarını ödemek zorunda.

Bir anne neden engelli oğlunu öldürüp intihar eder?

17 yaşında yüzde 99 engelli Eyüp annesi Seher tarafından başından vurulup öldürülmüş. Sonra anne, intihar etmiş. Devlet sorumluluk almıyor, çocuklar ve kadınlar ölüyor!

Kadınlar OHAL’e alışmayacak!

91 kadın ve LGBTİ örgütü yayımladıkları ortak metinle ‘olağanüstü halin olağan hale gelmesine alışmıyoruz’ dedi.

Yıl 2017; kadınlar seçip seçilebiliyor mu?

5 Aralık Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının yıl dönümü. Aradan 83 yıl geçti peki 2017 Türkiye’sinde durum ne? Kadınlar istediklerini seçip, seçildiğinde yönetebiliyor mu?

Hakikatin Gücü kadınlarla buluştu

KHK ile ihraç edilen kadınların mücadelesini anlatan ve kolektif olarak hazırlanan Hakikatin Gücü belgeseli Ankara Yenimahalle’de kadınlarla buluştu.