ohal

OHAL’le ihraç edilen ‘yaşamlar’: İnsanlar bize selam vermekten bir korkuyor

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) için OHAL kapsamında ihraç edilenlerle görüşen kendileri de KHK ile ihraç edilen akademisyenler alt üst olmuş hayatlara dikkat çekti.

Başkaldırdım, şimdi iyiyim...

Bu yazıyı okuyup benim durumumda olan kız kardeşlerime diyorum ki, korkma, ne olursun cesur ol. Susma. İçinde biriktir cesaretini ve kır zincirlerini. Yalnız değiliz, biz kadınlar birlikte çok güçlü.

OHAL kalkıyor peki arkasında neler bıraktı?

2 yıl süren OHAL sona eriyor ama yeni düzenlemelerle OHAL kalıcı hale getirilmek isteniyor. ‘Geçici OHAL’ döneminin bilançosu yeni sistemin kadınlara faturasını böyle özetliyor.

15 Temmuz’un üzerinden 2 yıl geçti: İhraç edilen kamu emekçisi kadınlar anlatıyor

KESK, ihraç edilen kadınların 2 yıldır yaşadıklarını ortaya çıkarabilmek için 232 KESK üyesi kadınla görüşmeler yaptı. Anket, sürecin hukuksuzluğunu bir kez daha ortaya koydu.

OHAL’in kadın hali

KHK ile yaşamları altüst edilen kadınlar, ihraç edildikten sonraki yaşamlarını anlatıyor. Hepsinin başka hikayeleri var, ortak görüşleri ise ekonomik bağımsızlıklarını kaybetmenin çok ağır olduğu.

Barışı savunduğu için ihraç edilen öğretmene tebliğ 8 Mart’ta geldi

‘Çocuklar Ölmesin’ diyen Ayşe Öğretmene destek veren, barışı savunan Edebiyat Öğretmeni Gülizar Işık Çay mesleğinden ihraç edildi. İhraç tebliği ise anlamlı bir günde; 8 Mart’ta kendisine ulaştı.

Bir yanda dayatılan ‘değerler’, bir yanda hayatın ‘dayattıkları’... Elbet patlayacak!

Kadınlar, gündelik hayatın zorunda, kendilerine dayatılan zorun ne demek olduğunu daha çok görüyor. Ama sıkışmış durumda... Ve bu sıkışma elbet patlayacak... Ama nasıl?

Kocaeli’de kadınlardan pankartlı protesto: 8 Mart yasağı mı, o da ne!

Valiliğin OHAL gerekçesiyle 8 Mart’ta düzenlenecek eylemine izin vermediği Kocaeli Kadın Platformu şehrin belirli yerlerine pankart asarak yasağa tepki gösterdi.

OHAL kıdem tazminatının ödenmemesine gerekçe olamaz

OHAL, kadroya geçirilmeyip işten çıkarılacak taşeron işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmemesine gerekçe olamaz. Kurumlar işçilere tazminatlarını ödemek zorunda.

Bir anne neden engelli oğlunu öldürüp intihar eder?

17 yaşında yüzde 99 engelli Eyüp annesi Seher tarafından başından vurulup öldürülmüş. Sonra anne, intihar etmiş. Devlet sorumluluk almıyor, çocuklar ve kadınlar ölüyor!

Kadınlar OHAL’e alışmayacak!

91 kadın ve LGBTİ örgütü yayımladıkları ortak metinle ‘olağanüstü halin olağan hale gelmesine alışmıyoruz’ dedi.

Yıl 2017; kadınlar seçip seçilebiliyor mu?

5 Aralık Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının yıl dönümü. Aradan 83 yıl geçti peki 2017 Türkiye’sinde durum ne? Kadınlar istediklerini seçip, seçildiğinde yönetebiliyor mu?

Hakikatin Gücü kadınlarla buluştu

KHK ile ihraç edilen kadınların mücadelesini anlatan ve kolektif olarak hazırlanan Hakikatin Gücü belgeseli Ankara Yenimahalle’de kadınlarla buluştu.

365 gün 365 ihlal

365 gün önce KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği, derneğin kapalı bulunduğu 365 güne ilişkin çocuk hak ihlallerini raporlaştırdı.

İhraç edilen kadınlar: 25 Kasım’da tek ses olmaya!

İhraç edilen kamu emekçisi kadınlar, tüm şiddete, engellemelere, eşitsizliğe, OHAL’e rağmen haklarından ve hayatlarından vazgeçmeyeceğini söyleyerek 25 Kasım’da kadınları tek ses olmaya çağırdı.

Kadın kurumlarını kapatarak bir kentin bütününü yok saydılar

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir ile bölge illerinde kadın kurumlarının kapatılması, kapatılan kurumların kadınları nasıl etkilediğini konuştuk.

Mücadelemizi bitireceğini sananlar yanılıyor

Diyarbakır’da yapılan ‘Yerel Yönetimler, Kadın ve Kayyumlar’ çalıştayında, kadınların mücadelesinin kesintisiz olduğu vurgusu ön plandaydı.

KHK mağduru kadınların değişen yaşamları: Hakikatin Gücü

Çekimlerine haziran ayında başlanan Hakikatin Gücü belgeseli, KHK ile kamu görevinden çıkarılan kadınların mücadelesini anlatıyor. Kolektif olarak hazırlanan belgesel ile tarihe bir not düşülecek.

İhraç edilen kadın emekçiler Hakikatin Gücü’nü anlatıyor

KHK’larla ihraç edilen kadın emekçiler ihraç sonrasında neler yaşadıklarını anlattığı “Hakikatin Gücü” belgeseli 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününde izleyiciyle ilk kez buluşacak.

Türkiye’de kadınların Ohal’i bu raporda: Durum kötü!

Temel haklar tehdit altında, meclis iyice erkek mekanı haline geldi, o meclisten çıkan yasalardan kadınlara hiç hayır gelmedi, şiddet arttı, istismarı önlemek yerine istismarcılarla işbirliği yapıldı!