Kolombiya

20’li yaşlarımızı neden bu kadar hevesle paylaştık?

Neden 20’li yaşların fotoğraflarını, anılarını paylaşmaya bu kadar gönülden, bu kadar içten katıldı yüzbinlerce kişi? Neydi bu işin hikmeti?

GÜNÜN KADINI: Kolombiyalı sosyalist, ‘emek çiçeği’ Maria Cano

María Cano, 1920'lerde Kolombiya'da kadınların siyasi hakları olmadığı bir dönemde, yoksulların hakları için savaşan ilk kadındı.

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs kadınları nasıl etkiledi?

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi sürecinden nasıl etkilendi?

GÜNÜN KADINI: La Pola

Kolombiya’nın en tanınmış kadın kahramanı, İspanyol işgaline karşı bağımsızlık mücadelesinin sembolü La Pola, erkek egemenliğe rağmen kamusal alana bağımsız bir kadın olarak girmeyi başardı.

KOLOMBİYA: ‘Kadınların mücadelesi toplumun kendini savunmasıdır’*

Şiddetli iç savaşın en etkileneni olan kadınlar, barış sürecinde de en aktif katılımcılardı. Siyasi katılım, ekonomik haklar, şiddet, toprak sorunları hala ciddi sorunlar olarak kadınların gündeminde.

II. Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması

İlki 2015 yılında Dominik’te gerçekleştirilen, ikincisi 28-30 Eylül’de Ekvador’un Quito kentinde gerçekleşen Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması'nda aktarılan ülke deneyimleri Ekmek ve Gül’de

GÜNÜN RAPORU: Barış ve Toplumsal Cinsiyet- Kolombiya Barış Süreci

Uzun yıllar süren savaştan sonra barış için gerçekleşen müzakere sürecinde kadınların, LGBTİ’lerin talepleriyle toplumsal cinsiyet alt komisyonu kurulan Kolombiya'dan ufuk açıcı deneyimler bu raporda.