Kocaeli

Kocaeli’de kadınlar kahvaltıda buluştu

Kocaeli'de kadınlar kahvaltıda bir araya geldi. Editörümüz Elif Turgut’un da konuşmacı olduğu etkinlikte kadınlar mücadele ve birlikteliğin ağlarını nasıl öreceklerini konuştu.

Kocaeli’den kadınlar: Siz anlatın bizim çilemizi okusun herkes

Kocaeli’de yaşayan kadınlarla salgının okullardaki son durumunu, temel tüketimden, faturalara yapılan zamları konuştuk.

​Kadınlar Kocaeli’den haykırdı: Bir kişi daha eksilmeyene kadar kararlı mücadelemiz sürecek!

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi ve Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar haykırdı: İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bunlar olmayacaktı!

EMEP’li kadınlar Cem Bialetti işçilerini ziyaret etti: İstanbul Sözleşmesi’ne birlikte sahip çıkacağız

EMEP’li kadınlar, grevdeki Cem Bialetti işçilerini ziyaret etti. Kadın işçilerle İstanbul Sözleşmesi’ni konuşan EMEP’li Kadınlar, grevci işçilerin çocuklarına ördükleri yelek ve bereleri de ulaştırdı.

‘Çocuğum bir kere bile uzaktan derse giremedi’

Ekonomik nedenlerle intihar vakalarının peş peşe yaşandığı Kocaeli’de yaşanan yoksulluğu Derince’nin Cenedağ ve Çınarlı Mahallerinde kadınlara sorduk.

Antalya ve Muğla’dan kadınlar grevdeki Baldur işçilerine atkı ve bere ördü

Antalya ve Muğla’dan kadınlar direnişteki Baldur işçileriyle dayanışmak için atkı ve bere ördü. EMEK Partisi Kocaeli İl Örgütü, kadınların ördüğü atkı ve bereleri işçilere ulaştırdı.

Çocuğuma elbise alamıyorum, istediği elbisenin resmini çiziyor!

İzmit’te yaşayan kronik astım hastası Selver, eşinden ayrı diğer iki çocuğuyla beraber yaşam mücadelesi veriyor.

‘Karnımız, gecelere kadar fazla mesai yaparsak doyuyor’

Asgari ücrete gelen zammı konuştuğumuz işçi kadınlar, zammın fatura ve harcamalara gelen zamlarla hemen geri alındığını düşünüyor.

Migros depo işçisi: 700 işçi iki lavaboyu kullanıyorduk

Migros depo işçisi iken sendikalaşan işçiler ücretsiz izne çıkarıldı. Görüştüğümüz İşçi kadınlar ücretsiz izin dayatmasına tepkili, işlerini ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar.

İşçi kadınların 2020’si: Umudu mücadeleyle öreceğimiz bir yılın adımları...

Kendimizden umudumuzu kesmeyeceğimiz bir yeni yıl dileyerek, geçtiğimiz bir yılda kadın işçiler neler yaşadı birlikte bakalım….

‘22 yaşındayım kendime ve devlete ben bakıyorum’

Üniversiteli işçi kadınlar: “Bir zamma alışmadan başka bir zam geliyor. Hani her evde buzdolabı var dediler ya. Ne buzdolabı, her ev buzdolabı zaten. Fatura korkusundan doğal gazı açamıyoruz ki”

Adli Tıp Kurumu amcanın istismarını belgeledi, baba kabul etmedi

14 yaşındaki E.A’yı 10 yıldır istismarına maruz bırakan amca F.A.’nın yargılandığı dava görüldü. Adli Tıp Kurumu raporu çocuğun istismara maruz kaldığını belgelerken baba istismarı kabul etmedi.

İzmit’te 25 Kasım’ı konuştuğumuz kadınlar: ‘Şiddete boyun eğmemeli’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yaklaşırken İzmit’te kadınlarla konuştuk.

Asgari ücretle geçinen aile: Evimize doğru düzgün yiyecek girmiyor

Asgari ücretle geçinen bir ailede merdiven silmekten elde ettiği gelir dışında asgari ücretle yaşamaya çalışıyor. Çocuklarsa eğitim için interneti ve tableti olan komşularının evlerine gidiyor.

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi kuruldu

Kocaeli’de İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi kuruldu. İnisiyatif üyesi kadınlar ilk olarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaret etti.

Kocaeli Kadın Platformu: Sorumlular kadınlardan ve LGBTİ+’lardan özür dilesin

Kocaeli Kadın Platformu Karamürsel’de LGBTİ+ temalı fotoğraf çektiği için hedef gösterilen ve linç edilen Başak Onay’dan sorumluların özür dilemesini talep etti.

Kıdem tazminatı kadın işçiler için neden önemli?

Kocaeli’den Ebru Yiğit kıdem tazminatının gaspını, bu gaspın kadınları nasıl etkileyeceğini ve işçilerin bu tartışmalara nasıl baktığını yazdı.

Esnaf kadınların korona çilesi: ‘Dükkanlar kapandı, borçlar birikti, yoksulluğumuz arttı’

Kocaeli’de esnaf kadınlar korona sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Dükkanını kapatmak zorunda kalan kadınlar, geçim kaynağı olmadığı gibi bir de büyüyen borçlarla baş başa kaldı.

Patronlara göre hava hoş!

Eşim bir tekne içerisinde 50-60 kişi burun buruna çalışıyor. Hiçbir önlem yok. Biz evde sabahtan akşama kadar ellerimizi yıkasak ne fayda?

‘Güzel günler sana gelmez, biz güzel günleri örgütlemedikçe…’

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden Selda Arslan, salgın dolayısıyla başlattıkları dayanışma kampanyasını anlattı.