Saldırıya uğrayan işçi kadın: İşveren bu gücü nereden buluyor?
İşten tazminatsız çıkarıldığı için eylem yapan ve patron tarafından saldırıya uğrayan Meya Kara, ‘İşverenler; işçilerin, kadınların haklarının kısıtlı olduğunu biliyor, gücü buradan alıyor’ dedi.

Esenyurt’ta bulunan Cihan Tekstil’den tazminatsız şekilde atılmasının ardından patron tarafından darp edilen Meya Kara adlı işçi, “İşçilerin, kadınların, zayıf olanların hukuki hakları yetersiz. İşverenler kendilerinde bu gücü nereden buluyorlar, haklarımızın kısıtlı olduğunu biliyorlar” dedi. Kara, işten atılmasının ardından kıdem tazminatını, 2 aylık ödenmeyen sigorta primini ve 8 günlük ücretini talep etmişti.

HAKARET VE HAK GASBINA DA UĞRADI
Yaşananları anlatan Meya Kara hukuki hakkını aradığı için saldırıya uğradığını söyledi. 2.5 senedir Cihan Teksil’de çalıştığını ifade eden Kara şöyle konuştu: “10. ayın 28’inde ustabaşı ve patronun kardeşi içeriye çağırdı. İçeriye girer girmez bana bağırmaya başladı. Ben konuyu anlayamadığım için şaşırdım. Neden bağırdığını sordum. ‘Ne oluyor’ gibi laflar söyledi. ‘İşle ilgili bir sorun mu var’ dedim. ‘Hayır’ dediler. Mantıklı bir şey duyamadım. Hakaret etmeye başladılar. ‘Ortamı mı bozmaya çalışıyorsun, sen kimsin’ gibi laflar söylediler. ‘Sizin bana bağırmaya hakkınız yok’ dedim. Sözlü atışma oldu. Hakaret etmeye devam edince, dayanamadım, çıkmak istedim. ‘İşe gelme’ dediler. Akşama kadar oturdum çalıştım. Akşam çıktım ve bir daha gelmedim. Başka bir görüşme olmadı. Maaşımın günü geçmesine rağmen yatırmadılar. Ben de ‘neden maaşımı yatırmadınız’ diye aradım. Benim çıkıp gittiğimi söylediler. Ben de ‘kendim çıkıp gitmedim, hakaret ettiniz’ dedim. Şükrü bey ben olmadan maaşımın yatırılamayacağını söyledi. İşyerine gelmem gerektiği söylendi. Gittiğimde de paranın olmadığı belirtildi. Ben de ‘bugün yoksa 2 gün sonra gelip alırım’ dedim. Ertesi gün bir arkadaşımla beraber iş yerine gittik. Önüme kağıt koydular. İmzalamayacağımı, kendi isteğimle buradan çıkıp gitmediğimi, kışkırtıldığımı söyledim. Hakaret etti. Tepki gösterdim. Kağıdı imzalamadığım için kovdu. Sonra sendikaya gittim. Uyarı kağıdı gönderildi, telefon görüşmesi yapıldı. Olumlu bir cevap gelmedi. Anayasal, hukuki hakkımızı aradık. Saldırıya uğradık.”

‘BU SALDIRI İLK DEĞİL’
“İşçilerin, kadınların, zayıf olanların hukuki hakları yetersiz” diyen Kara, “İşverenler kendilerinde bu gücü neden buluyorlar, haklarımızın kısıtlı olduğunu biliyorlar. İlk defa yaşanan bir şey değil. Defalarca bu saldırılar yapıldı. Bir daha yaşanmaması için bu tepkiyi gösteriyorum. Bir kadın emekçiye anayasal güvence getirilmeli. Kadın, çocuk, insan hakları çoğalmalı. Herkese duyarlılığı için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yarın, Cihan Tekstil önünde 14.00’da basın açıklaması yapılacak.

İlgili haberler
Ford işçisi kadınlar: Bıktık, usandık!

Küfür duymaktan bıktık, usandık. İşler işte olduğu kadar evde de ağır. İşyerlerindeki ayrımcılığa ka...

‘Kadın İşçiler Kurulu’ benim bu taleplerimi gerçek...

Üyesi olduğum Türk Metal’e sorularım olacak. Bu dönem taslağa koyduğunuz ‘Kadın İşçiler Kurulu’ beni...

Tazminatsız işten atılan işçi kadına patrondan sal...

Cihan Tekstil'de çalışırken tazminatsız işten atılan Meya Kara işyeri önünde basın açıklaması yapark...