‘Kadın İşçiler Kurulu’ benim bu taleplerimi gerçekleştirmemi sağlayacak mı?
Üyesi olduğum Türk Metal’e sorularım olacak. Bu dönem taslağa koyduğunuz ‘Kadın İşçiler Kurulu’ benim bu taleplerimi gerçekleştirmemi sağlayacak mı? Sağlayacaksa nasıl?

Kadınların iş hayatında karşılaştığı türlü zorluklara maruz kaldım yıllarca; uzun yıllardır özel sektörde çalışan bir kadın işçiyim. Bu zaman boyunca kadın olduğum için yaşadığım ve önüne geçilemeyen sıkıntılarımda hiç iyileştirme yapılmadı. Artık olmalı!

Kadın çalışanların sayısının fazla olduğu, hatta sürekli artırılması yönünde çalışmaların yapıldığı bir fabrikada çalışıyorum. Yaşadığımız zorluklar ve hislerimden bahsetmek istiyorum biraz da...

KADINLARA YÖNETME ŞANSI VERİLMİYOR
İstasyonlarda erkek ve kadın çalışanların beden gücü ayırmaksızın aynı şartlarda çalıştırılması kaldıramadığım en büyük sorun. Bu kadın ki evine gittiğinde aynı tempoyla çalışmaya devam edecek, erkek çalışanlar gibi istirahat edemeyecek.

Çalıştığımız istasyonlarda wgl (ilk amir), proses koçu, vardiya amiri ya da posta başı olarak kadınlara çok şans tanınmıyor, göstermelik bir iki kadın çalışana görev verilmiş. Neden bir kadının yöneticiliği hep tartışma konusu olmuştur?

DESTURSUZ KONUŞMA VE KÜFÜR ENGELLENSİN
Üretimde çalışan erkek amirlerin kadın çalışanları yok sayması ve gereksiz görmesi durumuyla çok karşılaşırım: Bu da bir diğer üzüntü ve şaşkınlık sebebimdir.

Erkek çalışanların, amirlerin çok rahat küfür etmeleri ve destursuz konuşmalarına da engel olunabilsin isterim. Yıllar önce kadın sayısı daha az iken erkeklerin böyle davranışlarına dikkat ettiğini biliyorum. Oysaki kadın sayısının artırılmasının kadın çalışanlara sağlayacağı faydalar olacağını anlatanlar olmuştu!

SERVİS DURAKLARI EVE YAKIN OLMALI
Servis duraklarının kadın çalışanların evlerine en yakın noktalara tariflenmesi de çok önemli. Mevcut toplum şartlarında kadınların için çok büyük ve anlamlı bir adım olurdu bu.

Ayda bir gün çocuğu okuyan kadınlara okul izni verilmeli ve bu idari izin sayılmalı. Okul toplantıları ya da öğretmenler ile yakın temas ile sağlıklı ve düzgün bireyler yetiştirebilmek adına. Çalışan kadının okuyan çocuğuyla ilgilenebilme zamanına katkı sağlanması için ne güzel olmaz mıydı?

REGL İZNİ VE KREŞ HAKKI
Ve tabi ki ayda bir gün de regl dönemi hakkımız kullanılabilir olmalı. Ya da en kötü fayda ile geri hizmette çalışabilmeliyiz. O günlerde de aynı performansla çalışabilmek çok güç oluyor.

Son olarak aklıma gelen en önemli eksiklerden biri de fabrika içinde kreş ve etüt odaları olsa iş sonrasındaki yükümüzün bir kısmını hafifletirdi ve işyerinde huzurlu çalışabilmemize imkan sağlardı.

Kadınım ve istekliyim. Çalışarak aile bütçeme katkı sağlayabilmek için, bu imkanlarla gücüme güç katılmasını bekliyorum. Bu açıdan üyesi olduğum Türk Metal’e sorularım olacak. Bu dönem taslağa koyduğunuz ‘Kadın İşçiler Kurulu’ benim bu taleplerimi gerçekleştirmemi sağlayacak mı? Sağlayacaksa nasıl?

İlgili haberler
Türk Metal’in ‘kadın işçiler kurulu’ talebine kadı...

Metal işkolunda toplu sözleşme döneminde gündeme gelen ‘kadın işçiler kurulu’nu kadın işçiler değerl...

Türk Metal’in ‘kadın işçi kurulları’na dair sorula...

Kurulun işçi üyeleri nasıl belirlenecek? Bir yaptırım gücü olacak mı? Kadın işçiler kurulun gündemin...

Ford işçisi kadınlar: Bıktık, usandık!

Küfür duymaktan bıktık, usandık. İşler işte olduğu kadar evde de ağır. İşyerlerindeki ayrımcılığa ka...