Operasyona tepki gösteren Cumartesi Anneleri’ne polis saldırısı
Kaybedilen yakınları için her hafta eylem yapan Cumartesi Anneleri, bu haftaki eylemde operasyona tepki gösterdi. Operasyon tepkisi üzerine polis annelere saldırdı.

Cumartesi Annelerinin 759. haftada gerçekleştirmek istediği eyleme polis biber gazı ile müdahale etti.

Cumartesi Anneleri 759. hafta eylemleri için İHD İstanbul Şube binası önünde toplandı. Basın açıklamasını okumaya başlayan İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin savaşa Türkiye’nin Suriye’ye başlattığı askeri operasyona tepki göstermesinin ardından polis biber gazı ve coplarla müdahalede bulundu. İnsanları önce İHD binasına sokmaya çalışan polis kapalı alana biber gazı sıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Suriye’deki operasyona karşı barışı ve ortak yaşamı savunduklarını belirtti.

Kayıp yakınları ise “Biz kayıplarımızı istiyoruz. Siz bizden ne istiyorsunuz? Yeter artık” diyerek polis müdahalesine tepki gösterdi.

Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır, “Cemil Kırbayır nerede? Ben kardeşimi devlete teslim ettim. Cumhurbaşkanı sen anneme söz verdin” dedi.

Hanım Tosun, “Biz sokakta olmaya devam edeceğiz. Meydanlarda kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim” dedi.

Cumartesi Anneleri her hafta kaybedilen yakınları için adalet talebiyle Galatasaray Meydanında eylem düzenliyordu. İstanbul Valiliğinin Galatasaray Meydanını eylemlere yasaklamasının ardından aileler İHD İstanbul Şube binası önünde açıklama yapmaya başlamıştı.

İlgili haberler
Kadınlar ‘Savaş değil barış; ölüm değil yaşam’ diy...

‘Barış Pınarı Harekatı’ olarak adlandırılan operasyona kadınlardan yükselen ses ‘Savaş değil, barış;...

Yaşam savaşımızın üzerini örten beka!

Ülkenin en kanlı katliamlardan biri olan Ankara Katliamı’nın yıl dönümünde ‘güvenli bölge’ oluşturma...

Kadınlar barış için buluşuyor

Savaşın yıkımına, ölümüne karşı ‘yaşam ve barış2 diyecek bugün kadınlar İzmir’de. İKP, sesleri daha...