ILO 190 ve kadın gazeteciler
ILO 190’ın kadın gazeteciler için önemini, kadın gazetecilerin işyerlerinde maruz kaldığı şiddeti, TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna ile konuştuk.

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından 21 Haziran 2019’da uygulamaya konan ve ILO 190 olarak bilinen sözleşme çalışma hayatından kadına yönelik şiddetin her türünü silmeyi amaçlarken, Türkiye’deki kadın örgütleri ve sendikalar da iktidarın ILO 190’ı tanıması için çağrılar yapıyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde iktidara ve tüm sendikalara seslenerek “ILO 190’ı tanıyın, çalışma yaşamında şiddet ve cinsel taciz son bulsun” dedi ve bir imza kampanyası başlattı. Kadın gazetecilerin evde, sokakta olduğu kadar işyerlerinde de şiddete ve tacize maruz kaldığını dile getiren Komisyon, “Gelin, çalışma hayatında şiddeti bitirmek için birlikte mücadele edelim” dedi.

ILO 190’ın kadın gazeteciler için önemini, kadın gazetecilerin işyerlerinde maruz kaldığı şiddeti, TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonunun sürdürdüğü kampanyayı TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna ile konuştuk. 


İlgili haberler
ILO 190: İş yerinde şiddete karşı bir dayanak

ILO 190 iş yerinde şiddet ve taciz konusunda yazılmış en kapsamlı metin. Biliyoruz ki işyerlerinde d...

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu 10 Ocak Çalışan Gaze...

Türkiye Gazeteciler Sendikası Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde ‘ILO 1...

İş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 imzala...

ILO 190 kadın işçilere ne sağlıyor, işveren ve hükümetlere nasıl sorumluluklar yüklüyor? Sözleşmenin...