Aydınlık bir gelecek için Sennur Sezer kitaplığı
Buca’da yaşayan kadınlar Sennur Sezer’in adını bir kitaplıkla ölümsüzleştirdi. BEKEV’in açılışını yaptığı kitaplık etkinliğinde kadınlar Sennur Sezer’i anlattı.

Buca Evka 1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneğine üye kadınlar, kadınların ozanı, mücadele arkadaşı Şair, Yazar Sennur Sezer anısına kitaplık kurdu. Sennur Sezer Kadın ve Çocuk Kitaplığı adıyla kurulan kitaplığın açılışı dün gerçekleştirildi.
Kitaplık açılışı öncesi BEKEV Başkanı Nefise Selçuk bir konuşma yaptı, neden bir kitaplık kurmak istediklerini ve kitaplığa Sennur Sezer adını vermelerinin hikayesini anlattı: “Aydınlanmaya, bilmeye ve öğrenmeye olan ihtiyacımız her geçen gün daha da artmaktadır. Bir yandan kadınları çalışma ve sosyal hayattan kopararak ev işi, çocuk ve eş üçgeninde yaşamak zorunda bırakılırken, diğer yandan giyim kuşam ve yaşam tarzını değiştirmeye zorlanmakta, ahlakımızın ve namusumuzun bekçiliğini yapmaya çalışmaktadır. Cumhuriyet kazanımlarını yok sayarak Osmanlı ve İslami yaşam tarzını dayatmaktadır. Laik ve bilimsel çağdaş eğitim yerine dini cihatçı bir eğitimi yerleştirmeye çalışmaktalar. Bu ortamda okumanın öğrenmenin bilmenin önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle böyle bir kitaplık kurmaya karar verdik. Bundan iki yıl önce aramızdan ayrılan emekçinin, halkın, kadın ve çocukların yiğit dostu Şair, Yazar Sennur Sezer adını vererek onu ve mücadelesini yaşatmak istedik” dedi.


‘GİTTİĞİ HER YERDE KADINLARA DOKUNMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYARDI’
Kadın Yazarlar Derneği Başkanı Sevim Korkmaz Dinç ise Sennur Sezer adının verildiği bir kitaplığın açılışında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Diğer şairlere benzemeyen bir kadındı. Yaşamı ve idealleriyle bir bütündü. Gittiği her yerde kadınlara dokunmaktan büyük mutluluk duyardı. Onu her zaman hasretle anıyoruz ve anmaya devam edeceğiz” dedi. İnsanların kitaba ulaşmasına engel olunduğuna dikkat çeken Korkmaz Dinç, “Aydınlık bir gelecek ancak bu kütüphanelerden yararlanılarak mümkün olacaktır. Bu nedenle BEKEV’in bu kitaplığını çok değerli buluyorum” diye konuştu.
Karabağlar Kent Konseyi Başkanı ve Eşit Yaşam Derneği Başkanı Nazik Işık da vardı etkinlikte. O da duygularını dile getirdi. Mahalleden açılışa katılan kadınlar da oldukça memnundu hallerinden. Birçoğu BEKEV kurslarına ve etkinliklerine gelen kadınlar Sennur Sezer’in kadın mücadelesinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Bir kitaplıkla adının yaşatılmasının değerine vurgu yaptı.

İlgili haberler
BEKEV’den ‘eğitim’ seferberliği

İzmir’de faaliyet yürüten Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma Derneği Evi eğitimde ve okullarda ya...

GÜNÜN MEKTUBU: Kaktüsler Susuz da Yaşar kitap grub...

1980 Darbesi sonrası Mamak Cezaevinde tutuklu kalan ve cezaevi anılarını anlattıkları Kaktüsler Susu...

Sen ve 17 kadın, canım kardeşim!

“O garajda 21 gün kaldık. Yiyecek hiçbir şey yoktu. Tecavüz edilen kızlar ölüyordu. Tecavüzden, kana...