Seçeneğimiz; birlik ve mücadele
Ev toplantılarından birisini de Derince’nin Esentepe mahallesinde gerçekleştirdik. Bağımsız aday Reyhan Başaran kadınların dertlerini dinlerken çaresiz olmadıklarını belirtti.

Seçimlere az bir zaman kalırken yüzümüzü yerelimize çeviriyoruz. Kenti kimlerin nasıl yöneteceğine dair büyük sözler her seçim döneminde olduğu gibi bu dönem de var. Gönül belediyeciğinden, Millet ittifakının birlik dolu mesajları arasında EMEP birçok emekçi kentinde seçimlere bağımsız girme kararı aldı. Seçimlere girmesi engellenen bir partiye de sözünü ancak bu şekilde söyleme fırsatı bırakılmıştı. Kocaeli işçi ve emekçilerin yoğunlukla yaşadığı bir sanayi kenti. Kentte CHP’nin İyi Parti adayına bıraktığı Büyükşehir adaylığına işçi ve emekçilere “Seçeneksiz değilsiniz” diyebilmek için Reyhan Başaran’da bağımsız aday oldu. Bu süreçte işçiler, gençler, kadınlar ile yan yana gelmek için ev toplantıları, kahve toplantıları, kurum ziyaretleri, fabrika önlerinde işçi buluşmaları, sabah duraklarda bildiri dağıtımları olmak üzere birçok insanla yüz yüze gelindi. 

Ev toplantılarından birisini de Derince’nin Esentepe mahallesinde gerçekleştirdik. Bizlere evini açan Sevda iki çocuk sahibi, eşi ‘iş bitti’ gerekçesiyle işten çıkarılmış. Günlük işlere giden, yinede umudunu yitirmeden, “bizler ne yapabiliriz” diye çaba gösteren bir kadın. Komşularına seslenip, “Büyükşehir adayını evime davet ediyorum, aramızda konuştuklarımızı bir de ona soralım” diyerek çağırmış kadınları. Tanışmadan sonra, Reyhan Başaran kendi yolculuğunu anlatıyor. Toplantıya katılan kadınlar sadece seçim dönemlerinde hatırlandıklarını söyleseler de hepsinin ortak derdi geçim oluyor. “Her yanımız çevrilmiş gibi, bir şey konuşurken korkar hale geldik. Kim bahsedebilir özgürlükten artık. Hayat şartları giderek zorlaşıyor, eskiden her hafta pazara giden ben artık iki haftada bir pazara gider hale geldim. Bunca yoksulluk içerisinde sürekli tasarruf etmek zorunda kalıyoruz” diyen Saime memleketin gidişatının hiç iyi gitmediğini de yaşadığı adaletsizliği anlatarak dile getiriyor; “KPSS’ye girdim bir tanıdığımla aynı puanları aldık, mülakata girdim, o kendi tanıdıklarını araya koymuş o memuriyete girdi ben giremedim, şimdi kim bana memlekette adalet olduğundan bahsedebilir ki.”

“Geçim derdi seçimlerin önüne geçmiş” diyen Tekgül giriyor söze, genç bir kadın iki tane çocuğu var, eşi çalışmıyor, iş çıktıkça boya işlerine gidiyor; “Çalışmak istiyorum, fakat çocukları bırakabileceğim bir yer yok, eğer öyle bir yer olsaydı bir şekilde bir iş bulur çalışırdım” diyor.

Reyhan Başaran neler yapabileceğimizi anlatırken kadınların sırtında olan yüklerin birlikte mücadele edilerek hafifletileceğini söylüyor. Belediye ücretsiz kreş açsa Tekgül çocuklarını bırakabilecek, meslek edindirme kursları ile nitelikli eğitimler verilebilse Sevda da kendine uygun bir işte çalışabilecek, elektrik su gibi hizmetlere daha kolay ve ucuz erişimler sağlanabilse geçim derdimiz bir nevi olsa azalacak. Toplantıya katılan kadınlar hayatlarında hiç tiyatroya gitmemiş. Saime veriyor; “Zamanımız oldu, ama onun için ayıracağımız parayı hep bir eksiği kapatmak için kullandık” diyor. Reyhan Başaran şöyle tamamlıyor, “Yoksulluk sosyal hayat güvencesiz yaşam bu sorunların muhatabının en çok kadınlar olduğunu dile getirerek sözleri tamamlıyor, gelin seçeneksiz olmadığımızı gösterelim, birlikte mücadele edelim.”

İlgili haberler
DOSYA| Yerel seçimlere doğru kadınlar

Kadınlar nasıl bir yerel yönetim istiyorlar, talepleri ne, kadın adaylar neler vadediyor? Yerel seçi...

Reyhan Başaran: Talepleri karşılayacak bütçe de ka...

“Seçeneksiz değilsiniz. Emekçilerin de bir seçeneği var, ben işçilerin, emekçilerin ve kadınların ad...

Bağımsız aday Reyhan Başaran, kadınlarla buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Reyhan Başaran Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Derneğinde kadınl...