Pakistan’da kara Kız Çocukları Günü!
Pakistan Senatosu kız çocuklarının asgari evlenme yaşını 16 yaşından 18 yaşına kadar yükseltmek isteyen tasarıyı reddetti.

Pakistan Senatosu, Birleşmiş Milletler Kız Çocukları Günü’nü sıra dışı bir şekilde kutlamayı seçti! Kız çocuklarının asgari evlenme yaşını 16 yaşından 18 yaşına kadar yükseltmek isteyen tasarıyı reddetti. Senato İçişleri Daimi Komitesi, önerilen değişiklik için “dini emirlere aykırı” dedi.
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ise Pakistanlı kız çocuklarının yüzde 21’inin 18 yaşından önce, yüzde 3’ünün ise 15 yaşından önce evlendiğini söylüyor.

Pakistan’daki mevcut yasalar kız çocukları için yasal evlilik yaşını 16, erkek çocuklar için ise 18 olarak belirliyor. Bu da Pakistan’ın uluslararası hukuka göre yükümlülüklerini iki şekilde ihlal ediyor; birincisi erken yaşta evliliğe izin veriyor, ikincisi de kız ve erkek çocuklar arasında evlenme yaşı farklılığı uyguluyor. Fakat aslında durum çok daha kötü. Çünkü aslında bu yasa bile uygulanmıyor. Pakistan mahkemeleri ergenliğe giren kız çocuklarının evlenmesinde şeriat kanunlarına göre karar veriyor.
Pakistan’da kız çocuklarının evlendirilme yaşının 6-7’ye kadar düştüğü, yoksulluk ve çatışmalar nedeniyle yaşanan göçlerin çocuk evlilik oranını giderek artırtığı belirtiliyor. Pakistanlı kız çocuklarının iyi bir eğitim ve sağlık hizmetine olan ihtiyaçlarına dikkat çeken kadın örgütleri, reşit olmayan evliliklerin yasaklanmasını istiyor.

İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

Çocuk evliliklere tepkiyi azaltan ne?

Araştırmalar, erken yaşta evlilikleri onaylayanların son 3 yılda inanılmaz oranlarda arttığını göste...

Türkiye'de kız çocukların durumu

Dünya Kız Çocukları Gününde GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifinden Zekican Sarısoy ve...