Ömrü çalışarak geçen Meral’in hikayesi...
Küçücük yaşta girdiği çerçeve fabrikasında tinerle vernikle çerçeve temizlediğini, böyle çalışarak büyürken kendisini hiç tanımadığı birinin istemeye geldiğini anlatıyor Meral...

Meral’le hayata dair oradan buradan sohbet ediyorduk geçenlerde. Laf lafı açtı, 45 yaşındaki Meral’in tüm hayatı çalışarak geçmiş. 12 yaşında bir ayakkabı fabrikasında başlamış çalışmaya. Ufak tefek, ince, narin yüz hatları var Meral’in ama gözlerine bakınca hayatta gerçekten ne istediğini bilen kararlı bir kadın olduğunu belli ediyor. Küçük yaşlarda başladığı çalışma hayatında kendisine ne iş verilse yaptığını söylüyor. Küçücük yaşta girdiği çerçeve fabrikasında tinerle vernikle çerçeve temizlediğini, ailesinin paraya ihtiyacı olduğunu, böyle çalışarak büyürken kendisini hiç tanımadığı birinin istemeye geldiğini ve aile kararıyla evlendirildiğini anlattı, “Evlendiğim kişinin ailesi Bebek’te kapıcılık yapıyor. Bir dönem ayrı evde oturduk sonra eski eşim çalışmadığı için biz de onların yanına taşınmak zorunda kaldık. Bir oğlum oldu hem çocuk bakıp hem de kapıcılık yapmaya başladım. Eşim hem çalışmıyor hem de sürekli alkol alıyordu, şiddet uyguluyordu. Sonra bir şirkette çalışmaya başladım, temizlik, çaycılık işlerine bakıyordum. İkinciye hamile kaldım yine de çalışıyordum.”

SAKIN PES ETMEYİN

Merale bu süreçte kayınvalidesi de psikolojik şiddet uyguluyormuş. Bir dönem her şeyin kötüleştiğini anlatıyor, “Bitmeyen kredi borçları, hiçbir zaman ne için çekildiğini bilmediğim paralar ve ‘Aman evimize icra gelmesin’ diye sürekli çalışmak zorunda kalmalarım...” İplerin eve haciz geldiğinde koptuğunu söylüyor Meral, “Birden bire gelen hacze çok sinirlendim. Aldım çocuklarımı babamın evine gittim. Babam anneme söylemiş, ‘Ne işi var iki çocukla burada gitsin’ diye. Annem de bana nasıl söyleyeceğini bilemiyordu, ben annem ve bütün kardeşlerim hep çok korkardık babamızdan. Koca evine gitmekten başka çarem kalmamıştı.” 5 sene daha şirkette çalışan Meral’e patronu emekli olunca “Gel bizim evde çalış” demiş. “Bende kabul ettim. Her gün evlerine temizliğe gidiyordum. Yolda giderken benim gibi temizliğe giden kadın arkadaşlarla karsılaşıyorduk birbirimize yaşadığımız sorunları anlatıyorduk.”

Meral iç çekerek, o evde çalışırken yaşadığı sorunları anlatmaya başlıyor, “Dışarıdan geldiğim elbiseyle oturduğum koltukta yastığa yaslanmama izin vermiyorlardı. Oysaki neredeyse 15 yıldan beri yanlarındaydım. Çok zenginler ama hiçbir zaman kimseye bir iyilik yaptıklarını görmedim.”
Bu arada boşandığını söyleyen Meral, boşandığı için hiç pişmanlık duymadığını, çocuklarını büyüttüğünü, okuttuğunu söylüyor ve tüm kadınlara bir mesaj gönderiyor; “Sakın pes etmeyin ve hayatınıza sahip çıkın.”

İlgili haberler
Sandık bir şeydir, örgütlü güç her şey

Bunca sefalet, bunca yalan dolan, bunca güvensizlik, bunca çirkinlik içinde “Her şey güzel olacak” d...

Umudumuzu mücadeleyle birleştirelim

AKP’ye oy veren, vermeyen işçilerde birçok fikir olmasına rağmen “Seçimlerde usulsüzlük yapıldı. Bin...

Ev işçisi Leyla anlatıyor: Sigorta yok, gelecek yo...

Ev işçisi Leyla: ‘Bazen ev sahipleri çok takıntılı oluyor, kıl görse yeniden temizlik yaptırıyor. Ti...