Metalde sözleşme bitti, peki fabrikalarda kadınlar ne düşünüyor?
Ankara’da Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda sözleşme sürecinde yaşananlar kadın işçilerin pek çok şeyi öğrenmesine de vesile oldu.

Metal işçilerinin sözleşme dönemi bitti. Sözleşme dönemi boyunca farklı işçi kadınlardan mektup, haber vs. birçok paylaşım oldu Ekmek ve Gül’de. Kadınlar sorunlarını, taleplerini duyurdu. Peki, bu sözleşme Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalardaki kadınlar üzerinde nasıl etkili oldu? Şu an fabrikalarda durum ne, kadın işçiler nelerle boğuşuyor?

Farklı fabrikalardan görüştüğümüz kadınların verilmiş sözlerin tutulmadığına dair eleştirileri var. “Kadın işçiler için oluşturulacak kurul, sözleşme döneminde hiç ağza bile alınmadı” diyen kadın işçiler, “Bize zaten ne sorununuz var diye soran olmadı hiç” diye belirtiyor. Eylemlerde her fotoğrafta önde duran, temsilcilerin yanına gidip ‘Ne yapabiliriz?’ diye soran kadınların bu dönem daha da yüksek olması kadınların kendi taleplerini artık daha gür bir sesle isteyecek noktaya geldiklerini gösteriyor.

YUKARIDAN ATANAN “TEMSİLCİLER”E ELEŞTİRİLER
Sendikanın bu dönemde kadınları öne çıkarmak için sendika kurullarına kadın işçileri kattığını, hatta bazı fabrika kurullarında kadın sayılarının erkek işçilerinin sayılarına eşit olarak yukarıdan atama yöntemiyle seçildiğini biliyoruz. Kadınların aktardığı bilgilere göre sendika odalarına giderek “Neden biz seçmiyoruz bu kişileri? Kimin nereye seçileceğine kim nasıl karar veriyor? Bu adil mi? Neden özellikle bu isimler?” diye temsilcileri darladığını biliyoruz. Daha önce de Ekmek ve Gül’e gelen yazılardan birinde fabrikada kurulacak kadın kurullarına “Kim, nasıl seçilecek?” tartışmaları yapıldığını okumuştuk. Anlaşılan kadınların bu tespitleri doğru çıkmış, Türk Metal Sendikası her ne kadar ‘yeni nesil sendikacılık’ dese de fiili olarak eski anlayışında bir değişim olmadığını, sendika kurullarına seçilen kişilerin işçiler tarafından seçilmemesi, mücadele eden kadınlardan daha çok sendikaya yakın isimlerin öne çıkmasına yönelik eleştiriler de gösteriyor. Ve kadınlar hiçbir korku yaşamadan bu konunun üstüne gitmiş ve durumu değiştirmek için birçok adım atmıştır.

BU SÜREÇTEN ÖĞRENDİKLERİMİZ…
Bazı kadın işçiler “Bu zihniyet değişmez” diyerek sendikadan uzak durmayı tercih ediyor bu dönem. Fakat yanına birkaç arkadaşını dahil eden kadın grupları, erkek işçileri de yanına çekerek bu bürokratik yapıya dair eleştiriler yapmaya, birlikte hareket etmeye devam da ediyor. Uzunca bir dönem kadınların sendikalarda temsiliyeti tartışmalarını yapmıştık. Şimdi biliyoruz ki kadın işçiler temsiliyeti önemsiyor, tartışıyor. Ayrıca bu temsiliyetin kimler tarafından, nasıl seçeceği, nasıl kişilerden oluşması gerektiğini öğrenmiş bir şekilde mücadele ediyor.

İlgili haberler
Ve bir fotoğraf fısıldar: ‘Biz düşman değiliz’

Bağıra çağıra nefret politikasını halkın üzerine yağdıran iktidarlara inattı sanki bu fotoğraf, iki...

Seyirci kalmaya tahammülümüz yok, değiştirmeye güc...

‘Her gün hayatımız yokluklarla, yasaklarla sınanırken, #BöyleGitmez diyen kadınların çoğalmasına, bi...