Malatya’nın kadın muhtar adayları: ‘Her alanda var olacağız’
Malatya’da muhtar adayı kadınlar, önceliği kadınların hayatlarını kolaylaştırmaya vereceklerini söylüyor. Ortak çağrıları; “Kadınlar olarak her alanda var olmalıyız.”

Mahalle muhtar adayları seçim çalışmalarını başlattı. Erkeklere oranla mahallelerde kadın adaylar da artmaya başladı. Hemen hemen her mahallede adaylığını açıklayan kadınların ortak söylemi “Mahallemizi güzelleştireceğiz, biz kadınlar her alanda var olacağız” oldu. Biz de Malatya’da muhtar aday olan kadınlarla konuştuk.

‘ÖNCELİĞİM ALTYAPI SORUNU’

İlk olarak Cemal Gürsel Mahallesi Muhtar Adayı Ferize Demir ile görüşüyoruz. 17 yıllık esnaf olan Ferize Demir mahallede gördüğü sıkıntılardan dolayı aday olmuş. “Mahallemizde birçok eksiklik mevcut. Bunlardan ilki okul sorunu. Çocuklar en yakın okula gidip geliyorlar, ki o da epey uzak kalıyor bazı mahallelere. Mahallemizde park mevcut ama güvenliği açısından sıkıntılar var. Cemevi yok. Aynı zamanda yaşlı bakımevi, kreş, cenaze yıkama yeri yok. Mahallemizin üst tarafında kanal var. Kanalın ışıklandırması, kanal suyunun temizlenmesi gerekiyor. Ve mahallenin altyapı sorunu var. Çevre temizliği de iyi değil. Işıklandırmalar yeterli değil mesela” diye anlatıyor mahallenin eksiklerini.

Seçilirse öncelikle kanalın temizliği ile ilgileneceğini söyleyen Demir yapacaklarını şöyle sıralıyor: “Yoksul aileler ile irtibata geçeceğim. Parkımızın güvenliği ve sorunları ile ilgileneceğim çocuklar için. Belediye ile görüşüp mahallemizde yaşlı bakımevi oluşturacağım, bir kısmını da çocuk bakımevi yapmayı düşünüyorum çalışan kadınlar için. Aynı zamanda bu yapıyı sosyal faaliyet yapılabilecek bir ortam haline de getireceğim gençlerimiz için. Yoksul öğrencilere eğitimleri için burs imkânı sağlayacağım.”

Seçildiği zaman mahalle sorunlarını halkla birlikte çözeceğini söyleyen Demir “Halk toplantıları yapacağım, mahalle halkı ile görüşeceğim, gezip dinleyeceğim” diyor.

‘SEMT PAZARLARINDA KADINLARA YER AYIRACAĞIM’

Zaviye Mahallesi Muhtar Adayı Hatice Dönmez ise seçilirse öncelikle mahalledeki telefon şebeke sorunu ile ilgileneceğini belirtiyor ve yapacaklarını sıralıyor: “Parkın güvenliği ile ilgileneceğim. Sokak ışıklandırması çok sıkıntılı. Onlarla ilgileneceğim. Ayrıca mahallemiz nüfus olarak çok kalabalık. Yönetim olarak zorluk yaşanacağı için 2 muhtarlığa bölünmesini talep edeceğim.”

Tanıtım broşüründe kadınları istihdama katacağını söyleyen Dönmez “Bir kreş ya da ana okulu yaptırmayı istiyorum çalışan anneler için. Ayrıca kadınlar el işi yapabilirler. Yaptıklarını satmaları için bir kermes düzenleyeceğim, semt pazarlarında onlara bir alan ayrılmasını sağlayacağım. Mahallemizde Kadın Kültür Merkezimiz mevcut. Orayı daha verimli hale getirmek için ilgileneceğim. Kültür Merkezimizde kadınlara ve gençlere yönelik kurslar başlatacağım” diyor. Dönmez son olarak mahallenin çok büyük olmasına rağmen özel günler için bir alanı olmadığını belirtiyor. Bunun için de halkın kullanımına açık bir mekan yaptıracak.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN AKTİVİTE ALANLARI

Cemal Gürsel Mahallesinin bir diğer muhtar adayı ise Nayle Beyaz. Mahallesindeki birçok eksiklikten dolayı aday olduğunu belirten Beyaz “Mahallemizde semt konağı, taziye evi, okul eksik. Kanalın arıtma sistemi eksik. Muhtarlık binası yok. Parkın içinde ufak bir kulübe var büfe olarak kullanılıyor normalde, muhtar orada görev yapıyor” diyor.

Mahallesinde öncelikle sosyal aktivite alanı yapacağını belirten Beyaz, “Semt konağında çocuklara ve gençlere sosyal aktivite sağlayacağım. Ayrıca ihtiyaç sahibi birçok aile var, onları tespit edip onlara sosyal yardım ulaştıracağım. Okul yapılmasını sağlayacağım. Güvenlik açısından parklara kamera taktıracağım” diye anlatıyor yapacaklarını. Çalışmalarını da halk ile birlikte yapacağını belirtiyor Beyaz: “Ev ev gezeceğim, birebir görüşeceğim, mahalle toplantıları yapacağım. Halkın tüm sorunlarını dinleyeceğim.”

‘KADINLARLA İLGİLİ BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİM’

Paşaköşkü Mahallesi Muhtar Adayı Hülya Güler’in yanına gidiyoruz şimdi de. Geçtiğimiz dönemde de aday olan Güler de mahallesindeki eksiklikleri gördüğü için aday olduğunu söylüyor: “Emekli olduktan sonra evde kalmak istemedim açıkçası. Sonrasında etrafa baktığım zaman kadının her platformda olmasını düşündüğüm, kadınlarla ilgili bir şeyler yapmak istediğim için aday oldum.”

Güler, “Mahallemizde ışıklandırma sorunu ciddi sorun, tedirgin oluyoruz. İçinde kütüphanenin de olduğu, kadınların ve gençlerin katılabileceği kursların ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir yer yaptıracağım” diyor.

‘KADINLAR HER ALANDA BULUNMALI’

Ataköy Mahallesi’ne doğru yola koyuluyoruz en son. Ataköy Mahallesini diğer mahallelerden ayıran şey mevcut muhtarın kadın olması. Geçen dönem göreve başlayan, bu dönem de aday olan Elif Gemici ilk olarak yaptığı çalışmaları anlatıyor: “Asfalt yaptırdım. Parkımıza oturma alanı yaptırdım. Mahallemizin temizliğine dikkat ediyorum. Kültür evi sözü aldık, projemiz de çizildi onu en kısa zamanda yaptıracağız. Kültür evimiz içinde kütüphane ve sosyal aktivitelerin olduğu bir alan olacak. Ayrıca elektrik tellerini içeri aldırdım. Mahalle halkı ile iletişim içindeyim. Taziye evlerini ve hastaların olduğu evleri ziyaret ediyor, sorunlarını dinliyorum. İnsanlar muhtarlık binasına geliyor, bana kolaylıkla ulaşıyor. Özellikle kadınlar sorunlarını daha rahat anlatıyorlar. Çalışmalarımda da hayata geçirmek için her zaman ısrarcı oldum. Bu sayede birçok kadına örnek oldum, mutluyum.”

Seçilirse bu dönem mahallesine kreş yaptırmayı isteyen Gemici, “Mahallemize bir kreş şart, kreş yapılması için ısrarcı olacağım” diyor ve kadınlar her alanda bulunması gerektiğini söyleyerek sözlerini bitiriyor.

İlgili haberler
Malatya’da kadın öğrenciler pembe trambüs değil ka...

Malatya’da kadınların karşı çıktığı pembe trambüs uygulamasının yakında başlayacağı ilan edildi; hem...

‘Muhtarlık ciddi iş’, kadınlar yapmalı

Türkiye’de 50 bin 292 muhtardan sadece 674’ü kadın. Tabloya isyan eden Kadınlar İstanbul Pendik’te k...

Lalegül Mahallesi Muhtarı Ebru Mert: Kadınlar gücü...

Ankara Yenimahalle’nin yoksul semtlerinden Demetevler Lalegül Mahallesi Muhtarı Ebru Mert kadınların...